Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

70 lecie Kolekcji Barwy Śląska w Rudzie Śląskiej - 2500 obrazów olejnych, akwareli i grafik, 500 rzeźb z węgla i drewna

Magdalena Łabędzka
Magdalena Łabędzka
Stowarzyszenie Barwy Śląska to grupa zrzeszająca śląskich artystów lokalnych. Jej celem jest prawidłowe gromadzenie i przechowywanie dzieł sztuki, których ilość przekroczyła już 3000. 23 września obchodzić będziemy 70-lecie Kolekcji Barwy Śląska.

Barwy Śląska

Celem statutowym Stowarzyszenia jest promowanie sztuki intuicyjnej i jej twórców, głównie poprzez jej gromadzenie i naukowe badanie, organizowanie wystaw, konkursów, plenerów, imprez kulturalnych oraz działalność wydawniczą i informacyjno-popularyzatorską. - tak o Stowarzyszeniu piszą przedstawiciele na swojej oficjalnej stronie

Kolekcja Stowarzyszenia sięga już grubo ponad 3000 jeżeli chodzi o ilość zgromadzonych dzieł. Jest to niesamowita inicjatywa, która prezentuje rozwój sztuki i kultury w regionie.

Wernisaż "Barwy Śląska"

W piątek, 23 września 2022 o godzinie 17:00 przy ulicy Młyńskiej 16 odbędzie się wernisaż wystawy Stowarzyszenia "Barwy Śląska" z okazji 70-lecia Kolekcji Barwy Śląska Stanisława Trefonia

Kolekcja Sztuki Intuicyjnej "Barwy Śląska" powstała w 1952 roku i jest jedną z większych kolekcji dzieł sztuki naiwnej w Polsce. Jej pomysłodawcą był Stanisław Gerard Trefoń - mecenas sztuki. Obecnie ilość zgromadzonych dzieł przekracza liczbę 3000: to ponad 2500 obrazów olejnych, akwarelowych oraz grafik, a także ponad 500 rzeźb wykonanych w drewnie i węglu. W kolekcji znajduje się też kilkaset kufli z poszczególnych kopalń - kolekcja może opowiedzieć wiele historii z regionu Śląska, pokazując czym żyły mieszkające tu osoby.
Wśród ponad 350 autorów, których dzieła zgromadzono znajdują się tacy artyści jak:
Paweł i Leopold Wróbel, Teofil Ociepka, Erwin Sówka, Alicja i Andrzej Marcol, Jerzy Skiba, Piotr Chmielarski, Krzysztof Webs, Sabina Pasoń, Jan Czylok, Józef Hetman, Grzegorz Haiski, Władysław Luciński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto