Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

230 lat temu urodził się nasz wielki przedsiębiorca. O Karolu Goduli do dziś krążą legendy

Joanna Oreł
Czy tak wyglądał Karol Godula? Niewiadomo, bo nie pozostał po nim źaden wizerunek
Czy tak wyglądał Karol Godula? Niewiadomo, bo nie pozostał po nim źaden wizerunek arc
Minęła 230. rocznica urodzin Karola Goduli - górnośląskiego przedsiębiorcy. Jolanta Literska i Marian Makula nagrali piosenkę na jego cześć, a my wspominamy.

W Rudzie Śląskiej do dzisiaj krążą legendy o Goduli. Wiadomo, że urodził się 8 listopada 1781 roku. Później został ochrzczony w kościele w Przyszowicach (obecnie przeniesiony do Borowej Wsi) i rozpoczął naukę. Od 1793 roku - kontynuował ją w gimnazjum cystersów w Rudach Wielkich, zaś od 1798 r. - w liceum w Opawie. Tutaj kończą się fakty, a zaczynają domysły.

Wykształcony Godula został zatrudniony u Ballestremów. Miał zarządzać ich majątkiem w Pławniowicach. To jednak, wedle legendy, zakończyło się dla niego tragicznie. Bowiem młody Godula przeszkadzał tutejszym kłusownikom w polowaniach i ci okaleczyli go dotkliwie.

Później Godula przeniósł się do Rudy Śląskiej, aby zarządzać dobrami Ballestremów. Zamieszkał u podnóża dworu hrabiowskiego, ale i tutaj miał swoje tajemnice. Mówi się o tym, że Godula przechodził tajnym przejściem do Biskupic, by załatwiać tam intratne interesy, a nawet, że podpisał pakt z samym diabłem!

Nie ważne jednak są legendy, ale to co zostało po Karolu. Bo chociaż Król Cynku w testamencie nakazał spalić po sobie wszystkie fotografie i dokumenty, to o jego zasługach dla Rudy Śląskiej i rozwoju Górnego Śląska nie można zapomnieć. Po śmierci Godula zostawił prawie 60 kopalń i 3 huty cynku oraz tereny Orzegowa, Szombierek, Bujakowa, Bobrka i Paniów.

**

http://rudaslaska.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1153347,karol-godula-biznesmen-i-wizjoner-mija-230-rocznica-jego,id,t.html

**

Na 230. rocznicę urodzin Króla Cynka, rudzianie - Jolanta Literska i Marian Makula przygotowali dla niego prezent w postaci piosenki pt. "Godula". Makula napisał tekst po śląsku, a Literska zajęła się kompozycją i wykonaniem.

- Jeśli huta cynku "Karol" która powstała z inicjatywy Goduli, była w tamtym czasie największym takim obiektem na kontynencie europejskim, to warto wspomnieć tego człowieka - mówi Jolanta Literska.

Jednak historycy wątpią, czy kompozycja pomoże w poznaniu losów Króla Cynku. - Piosenka jest historią inspirowana, i bardzo dobrze, ale nie mówi o tym, jak to rzeczywiście z Godulą było - komentuje Marcin Jarząbek, historyk z Rudy Śląskiej.

Z Jolantą Literską, kompozytorką i wokalistką, rozmawia reporterka Joanna Oreł

Lubi pani Rudę Śląską?

Z tym miastem jestem związana od urodzenia. Jeśli chodzi o mój lokalny patriotyzm, wyrażam go właśnie poprzez uszanowanie ludzi i spraw które są tego warte. Nie pobiegnę nigdzie z patriotycznym okrzykiem na ustach tylko dlatego, że tu mieszkam. Miejsca są ważne, ale to ludzie nadają im sens.

I dlatego piosenka o Goduli?

Narzekamy na brak autorytetów, może trzeba ich szukać w tamtych czasach. Nie interesuje mnie jakie nosili nazwiska i jaką wiarę wyznawali, najważniejsze, że tworzyli coś, co ludziom pozwalało lepiej żyć. Myślę, że mamy deficyt dobrych zarządców, więc aż ciśnie się na usta: Karolu, wróć!

Będą kolejne utwory o "wielkich" postaciach?

Myślę, że lista wizjonerów, ludzi którzy chcieli dla tego regionu lepszego życia jest długa i mam zamiar o nich powspominać w następnych tekstach, sięgając być może jeszcze wcześniejszych czasów niż przełom XVIII i XIX wieku. Mam nadzieję, że Marian Makula posłuży mi ciekawymi informacjami, bo to człowiek dobrze znający historię. Interesującym tematem jest klasztor Cystersów w Rudach, gdzie Godula pobierał nauki. Myślę, że to następny świetny temat na piosenkę.

Jesteśmy po premierze "Dejcie Pozór", wydanego w formie "EP-ki" (minialbumu). Co dalej?

Moje plany artystyczne - wiele razy je robiłam i wiem, że może się zdarzyć wszystko. Muzycy pracujący ze mną gwarantują wysoki poziom, ja postaram się o dobre teksty, reszty nie można przewidzieć, więc nie będę gdybać na ten temat. Mam nadzieję, że projekt doprowadzę do szczęśliwego, radosnego końca i podzielę się tym, co najlepsze z każdym, kto tylko tego zechce. Czego życzę sobie i moim muzykom!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto