Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy dworzec w Chebziu wreszcie może odzyskać dawny blask

Michał Wroński
marzena Bugała
Zabytkowy dworzec kolejowy w Chebziu nareszcie ma szansę doczekać się remontu. Katowicki oddział PKP Gospodarowania Nieruchomościami wytypował obiekt do kapitalnego liftingu.

Stosowna dokumentacja została już przygotowana i przekazana do akceptacji zarządowi spółki. Po nim dokumentom przyjrzą się urzędnicy z resortu infrastruktury (inwestycja ma bowiem częściowo zostać sfinansowana ze środków budżetu państwa). Jeśli nie będzie zastrzeżeń wobec formalnej strony przedsięwzięcia, to prace rozpoczną się w przyszłym roku i potrwają do roku 2012.


- To będzie kompleksowy remont. Zamierzamy wyczyścić elewację budynku, uporządkować jego otoczenie, wymienić posadzki i pokrycie dachu, zmodernizować poczekalnię i węzły sanitarne dostosowując je do potrzeb osób niepełnosprawnych - wyjaśnia Jolanta Michalska, zastępca dyrektora oddziału gospodarowania nieruchomościami PKP w Katowicach. Zapowiada też objęcie dworca monitoringiem - do tej pory strzegącego bezpieczeństwa podróżnych systemy kamer zabudowano m.in. na dworcach w Bielsku- Białej, Częstochowie i Gliwicach.

Lepszy klimat w Chebziu powinni też znaleźć internauci. 
- W ramach modernizacji przewidzieliśmy instalację teletechniczną, która umożliwi dostęp do sieci. Mówiąc wprost na dworcu będzie działał tzw. hot spot - mówi Jolanta Michalska. 


Na czas trwania remontu dworzec ma normalnie funkcjonować. Kolejarze przyznają jednak, że pewnych utrudnień dla podróżnych na pewno nie da się uniknąć. 
Kolejowy dworzec w Chebziu został zbudowany w roku 1859 (na początku XX stulecia doczekał się rozbudowy. Pięć lat temu obiekt został wpisany na trasę Szlaku Zabytków Techniki Województwa śląskiego. Jedyną konsekwencją tego faktu było pojawienie się obok budynku tablic informacyjnych z jego historią.

Niestety w ciągu kolejnych lat wygląd dworca zmieniał się wyłącznie na gorsze. Zbierający się tutaj piłkarscy pseudokibice wymalowali na elewacji swoje hasła oraz faszystowskie symbole. Pilotujący działalność Szlaku urzędnicy marszałka nieraz ostrzegali kolejarzy, że dalsze tolerowanie dewastowania obiektu skończyć się może jego wykreśleniem ze szlaku. Ostatecznie jednak gróźb owych nigdy nie zrealizowali.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto