Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ankieterzy będą pytać czym i dokąd podróżują rudzianie

MM
M. Mikrut-Majeranek
W czerwcu do rudzkich mieszkań zapukają ankieterzy. Będą pytać czym i gdzie na co dzień podróżują rudzianie. W ciągu miesiąca przebadanych zostanie 1700 gospodarstw domowych

Po co ankiety? Wyniki mają posłużyć do opracowania studium transportowego miasta, co z kolei pozwoli na określenie kierunków rozwoju systemu transportowego Rudy Śląskiej, a docelowo umożliwi także wdrożenie inteligentnego systemu sterowania ruchem.

Podejmowane działania mają na celu usprawnienie zarządzania systemem transportowym oraz poprawienie warunków podróżowania w mieście. Prace nad wspomnianym studium transportowym rozpoczęto już w ubiegłym roku. Teraz przyszedł czas na kolejną fazę i rozmowy z mieszkańcami.

Ankieterzy pukający do mieszkań rudzian muszą ustalić, w jakim celu i z jakich środków komunikacji mieszkańcy korzystają na co dzień. – To są kluczowe dane. Znając je wiemy, w jakim kierunku mamy rozwijać transport w mieście - gdzie budować ścieżki rowerowe, a gdzie inwestować w transport publiczny. Sami jesteśmy ciekawi tych informacji - mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

Przypominamy, że od 31 maja do 30 czerwca br. w mieście przeprowadzone zostaną badania ankietowe, podczas których ankieterzy odwiedzą ok. 1700 wytypowanych gospodarstw domowych. Na zlecenie miasta badania te przeprowadzi Przedsiębiorstwo Projektowo-Usługowe „INKOM” s.c. z Katowic.

– Dobór gospodarstw domowych do naszych badań odbył się drogą losową. Wykorzystany do tego został specjalny algorytm. Wywiady z mieszkańcami będą anonimowe, a wypełnienie ankiety potrwa maksymalnie kilkanaście minut. Z założenia będziemy odwiedzać mieszkańców w godzinach popołudniowych – tłumaczy Piotr Trybuś z Przedsiębiorstwa Projektowo-Usługowego „INKOM”.

Uwaga! Wszyscy ankieterzy będą zaopatrzeni w stosowne legitymacje, które będą ważne jedynie z dowodem osobistym.

Dane, które zostaną zebrane podczas rozmów z mieszkańcami Rudy Śląskiej posłużą do opracowywania tzw. „modelu ruchu”.

– Jest to potężny zbiór danych, który pokazuje istniejący stan transportu w mieście. Powstaje on na podstawie informacji z wielu źródeł, m.in. z KZK GOP, kolei, z planu zagospodarowania przestrzennego, czy też z systemów informacji o terenie. Istotna jest tu również wiedza o nawykach komunikacyjnych mieszkańców oraz ich opinia w kwestii kierunków rozwoju transportu – wylicza Piotr Trybuś.

Po badaniu ankietowym nastąpi kolejny etap opracowywania „modelu ruchu”. Tym razem zostanie stworzona prognoza ruchu dla miasta na okres do 15 lat, a następnie - opracowanie tzw. „planu mobilności”.

– Opracowanie studium transportowego i planu zrównoważonej mobilności miejskiej jest niezwykle ważne również z perspektywy projektów i środków unijnych. Posiadanie tych dokumentów jest brane pod uwagę przy ocenie wielu projektów – głównie infrastrukturalnych – podkreśla wiceprezydent Michał Pierończyk.

Jak podają przedstawiciele rudzkiego magistratu, w ramach prac nad studium transportowym Rudy Śląskiej już w ubiegłym roku przeprowadzono w mieście pomiary natężenia ruchu. Zebrane dane także zostaną wykorzystane podczas opracowywania bieżącego dokumentu.

Z wykonanych pomiarów wynika, że w mieście najwięcej samochodów przejeżdża autostradą A4 oraz Drogową Trasą Średnicową. W okresie godzin szczytu popołudniowego /14:30-17:30/ jest to ok. 4 tys. pojazdów w ciągu godziny. Z pozostałych dróg w Rudzie Śląskiej największe natężenie występuje na ulicach: 1 Maja, Oświęcimskiej, Tunkla, Kokota oraz Karola Goduli.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto