Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Barbara i Adam Podgórscy napisali "Mitologię śląską". O wierzeniach w demony opowiedzą w muzeum

Joanna Oreł
Barbara i Adam Podgórscy są autorami kilkunastu książek. Obecnie pracują nad kolejnymi projektami
Barbara i Adam Podgórscy są autorami kilkunastu książek. Obecnie pracują nad kolejnymi projektami arc
Fascynuje Was świat demonów ze śląskich wierzeń ludowych? Jeżeli tak, to przeczytajcie koniecznie kolejną książkę Podgórskich

Chodzi o książkę pt. "Mitologia śląska". Wkrótce nadarzy się również okazja do tego, aby w Muzeum Miejskim w Rudzie Śląskiej spotkać się z autorami.

- Wierzenia w demony to nie tylko zabobony, to ważny składnik dawnej kultury duchowej społeczeństw - mówi Adam Podgórski.

Jak podkreśla, wierzenia mówią bardzo dużo o normach społecznych, jakimi kierowali się ludzie i wartościach, jakie wyznawali. To tam zawarte zostały zasady dotyczące tego, jak postępować, aby uniknąć kary ze strony demonów.

Autorzy zapewniają, że ich nowa książka jest systematycznym i najpełniejszym z dotychczasowych przedstawieniem postaci z kręgu śląskich wierzeń ludowych, ale nie tylko.

- Miłośnicy gwar śląskich znajdą tu również ciekawą lekturę, bo większość przypisów jest w gwarach śląskich, niekiedy zupełnie nieznanych źródeł - twierdzi Podgórski.

A skąd pomysł na "Mitologię śląską"? Dotychczas Podgórscy napisali wspólnie szereg książek z zakresu tzw. demonologii (to część doktryny religijnej dotycząca istot pomiędzy bogami a ludźmi) śląskiej. Wśród nich jest m.in. m.in. "Encyklopedia demonów. Diabły, diabełki, jędze, skrzaty, boginki... i wiele innych", "Raport Rokity. Encyklopedia baśniowych stworów" i "Wielka księga demonów polskich". "Mitologia" jest więc próbą poszukiwania nowego nurtu literackiego.

Jak odnaleźli się w nim Podgórscy? O tym będziemy mogli przekonać się częściowo podczas spotkania z małżeństwem, które odbędzie się 25 sierpnia o godz. 17 w rudzkim Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka. Wieczór literacki poprowadzi Krystian Gałuszka, rudzki poeta i dyrektor MBP. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Dodajmy, że autorzy "Mitologii śląskiej" już mają kolejne plany.

- Pracujemy nad antologią poetów rudzkich, nad leksykonem ludzi rudzkiej kultury i nad wielkim leksykonem nazw miejscowych i terenowych w Rudzie Śląskiej. To opracowanie liczy już ok. 700 stron - zdradzają Podgórscy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto