Barbórkowy Turniej Minihokeja

MAG
To były emocje! 120 młodych hokeistów z ośmiu polskich klubów rywalizowało dzisiaj ze sobą w Barbórkowym Turnieju Minihokeja. Miejscem zawodów było lodowisko Burloch Areny.

- Większość rodziców, głównie ojców naszych zawodników, to obecni lub emerytowani górnicy. Organizując turniej pod hasłem „barbórkowy” chcemy pokazać, że doceniamy ich pracę, że o nich pamiętamy. W ten sposób włączamy się też w wielowiekową tradycję obchodzenia Barbórki na Śląsku – tłumaczy Jerzy Sobera, prezes RTH „Zryw” Ruda Śląska.

W sobotnim miniturnieju obok rudzkich hokeistów udział wzięli zawodnicy AH Legia Warszawa, WTH Wrocław, Cracovia Kraków, Podhale Nowy Targ, Niedźwiadki Sanok, TMH Polonia Bytom oraz MUKS Orlik Opole. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy czterozespołowe. Po rywalizacji grupowej na zasadzie meczy „każdy z każdym”, ekipy stoczyły boje o poszczególne miejsca systemem pucharowym. Każda drużyna rozegrała łącznie 5 meczów.

Pierwsze miejsce w Barbórkowym Turnieju Minihokeja zajęła ekipa AH Legia Warszawa. W finale wygrała z TMH Polonią Bytom 4:1, która uplasowała się na drugim miejscu. Trzecie miejsce zajęło Podhale Nowy Targ. Gospodarz, RTH ZRYW zdobył czwarte miejsce. Dalsza kolejność miejsc w poszczególnych kategoriach przedstawiała się następująco: Niedźwiadki Sanok, MUKS Orlik Opole, WTH Wrocław, Cracovia Kraków.

Rudzkie Towarzystwo Hokejowe „Zryw” Ruda Śląska, szkoli aktualnie 40 zawodników w wieku od 7 do 18 lat. W bieżącym roku dwóch wychowanków klubu - Igor Augustyniak oraz Klaudiusz Cuber, zostało objętych szkoleniem w ramach Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Katowicach. Ponadto Klaudiusz Cuber został pierwszym wychowankiem RTH „Zryw” powołanym do Reprezentacji Polski U-18, biorąc udział w oficjalnych spotkaniach warszawskiego Turnieju Nadziei Olimpijskich z kadrami Węgier, Słowacji oraz TEAM Morawa. Do ostatnich najważniejszych sukcesów zawodników „Zrywu” należy zaliczyć m.in. tegoroczne III miejsce, zdobyte wraz z kolegami z Polonii Bytom na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski w Sanoku. Tą samą pozycję czworo rudzkich hokeistów osiągnęło podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Małopolska 2017, w barwach Polonii Bytom. Z kolei najmłodsi wychowankowie RTH, mieli możliwość zaprezentować swoje umiejętności podczas zwycięskiego turnieju minihokeja w Dębicy, który był organizowany przez MSiT.

Klub prowadzi nabór praktycznie przez cały rok – edukację hokejową (w tym ogólnorozwojową) oferuje już 3-latkom. - Górna granica wieku naborowego na obecny sezon, to rocznik 2009. Choć nie zamykamy drogi dla dzieci starszych, posiadających już podstawy techniki jazdy na łyżwach i predyspozycje z zakresu koordynacji ruchowej – mówi Jerzy Sobera. – Co ważne, zapisanie dziecka na zajęcia sportowe nie jest związane z wstępnymi kosztami. Początkującym adeptom hokeja, klub udostępnia sprzęt ochronny, a także łyżwy i kije nieodpłatnie – dodaje.