Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Barszcz Sosnowskiego w Rudzie Śląskiej: Miasto czeka na zgłoszenia. Gdzie występuje trująca roślina?

MN, UM
Barszcz Sosnowskiego w Rudzie Śląskiej: Miasto czeka na zgłoszenia. Gdzie występuje trująca roślina?
Barszcz Sosnowskiego w Rudzie Śląskiej: Miasto czeka na zgłoszenia. Gdzie występuje trująca roślina? arc
Barszcz Sosnowskiego w Rudzie Śląskiej: Miasto będzie walczyć z niebezpieczną rośliną i apeluje do mieszkańców, aby wskazywali miejsca jej występowania. Miejsca te będą zabezpieczane, a roślina - w miarę możliwości - usuwana. Jest to jednak czasochłonne i... kosztowne.

Do podjęcia działań władze Rudy Śląskiej skłoniły coraz częstsze zgłoszenia samych mieszkańców, którzy informują o występowaniu barszczu Sosnowskiego. Sygnały docierały już z okolic ul. Kalinowej i lasów w Halembie. Straż miejska w przypadku takich zgłoszeń wzywa właściciela terenu i każe niezwłocznie usunąć rośliny.

Walka z barszczem Sosnowskiego nie jest łatwa. Szacuje się, że ponad 25 proc. gmin w Polsce ma na swoim terenie populację tych roślin.

- Jedna roślina może wyprodukować nawet kilkadziesiąt tysięcy sztuk nasion. Dodatkowo jest ona niezwykle odporna na czynniki zewnętrzne. Z naszych doświadczeń wynika, że doskonale radzi sobie w głębokim cieniu, czy terenach bardzo zdegradowanych, za nic ma też sobie wysokie, czy niskie temperatury – wylicza Izabela Sachajdakiewicz z Pracowni Stosowanej Ekologii Roślin Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie, która od 2003 r. prowadzi badania dotyczące oceny skali inwazji barszczu Sosnowskiego w Polsce.

Niestety, całkowite usunięcie barszczu Sosnowskiego kosztuje dużo pracy i pieniędzy. Samo ścięcie rośliny nie wystarczy - konieczne są połączone metody chemiczne i mechaniczne, które muszą być prowadzone kilka razy w sezonie przez okres przynajmniej 3 lat, aby roślina całkowicie zniknęła. Koszt usunięcia barszczu Sosnowskiego z 1 ha powierzchni, to kilka a nawet kilkanaście tysięcy złotych!

Niebezpieczeństwo barszczu Sosnowskiego wynika z olejku eterycznego, który znajduje się w całej roślinie. Kontakt olejku ze skórą powoduje oparzenia II i III stopnia, a skutki są odczuwalne w okresie 30 min - 2h po kontakcie z rośliną. W upalne dni olejek z barszczu Sosnowskiego potrafi być niesiony przez powietrze i powodować poparzenia nawet bez kontaktu z rośliną.

W przypadku kontaktu z barszczem Sosnowskiego, należy szybko przemyć skórę dużą ilością zimnej wody, aby zmyć z siebie olejek rośliny, i unikać promieni słonecznych przez 48 godzin.

Widząc tereny na których znajduje się barszcz Sosnowskiego, należy koniecznie poinformować straż miejską pod numerem alarmowym 986.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto