Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biskup Wilhelm Pluta - niezwykły człowiek. Pochodzi z naszych stron, z Rudy Śląskiej-Kochłowic

Redakcja
Biskup Wilhelm Pluta to bez wątpienia osobowość znacząca, jednostka wyjątkowa. Z pochodzenia kochłowiczanin, dał się poznać jako człowiek niezwykle inteligentny, pracowity oraz mocny duchowo

W zadumie towarzyszącej uroczystości Wszystkich Świętych warto przypomnieć sobie o zmarłym przed laty Ślązaku, o roli jaką odegrał w tworzeniu powojennego Kościoła polskiego oraz procesie beatyfikacyjnym, dzięki któremu możliwie już niebawem dołączy do grona świętych i błogosławionych.

- Człowiek w człowieku umiera, gdy go zło czynione nie boli, a dobro nie raduje - słowa biskupa Wilhelma Pluty są niejako drogowskazem, hasłem, na które odpowiedzią było jego własne - pełne radości i dobroci - życie.

Urodzony 9 stycznia 1910 roku w rodzinie górniczej, jako trzecie z dziewięciorga dzieci, od najmłodszych lat wychowywany był w duchu wiary chrześcijańskiej oraz prawości serca.

W roku 1929 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Śląskiej w Krakowie i jako alumn tegoż seminarium studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1934. Pięć lat później powrócił do swej rodzinnej parafii - Świętej Trójcy w Kochłowicach, gdzie jako wikariusz współpracownik spędził rok.

Przez kolejne lata niejednokrotnie zmieniał miejsce posługi. Przez pewien czas kierował również parafią w Nowej Wsi-Wirku.

W 1956 roku otrzymał nominację na proboszcza parafii Katowice-Załęże, zaś 4 lipca 1958 roku został mianowany przez papieża Piusa XII administratorem apostolskim i wikariuszem kapitulnym ordynariatu gorzowskiego oraz biskupem tytularnym Leptis Magna.

Tak rozpoczęła się jego długa, prawie 28-letnia posługa biskupia.

Sługę Bożego Wilhelma Plutę charakteryzowała ogromna troska o drugiego człowieka.

Poprzez pisanie listów pasterskich, odezw, pism do kapłanów, wiernych czy poszczególnych parafii, a także publikacje książkowe oraz artykuły naukowe zwracał uwagę na niezwykle istotne duszpasterstwo duszpasterzy oraz duszpasterstwo małżeństw, rodzinne rozwijanie wiary.

- Wprawdzie nie można absolutnie lekceważyć ducha wspólnoty, rodzącej się ze spotkania przy ołtarzu, ale ona naprawdę dopiero wówczas jest wspólnotą, jeżeli po odejściu od ołtarza jest przedłużana w szarej posłudze dnia, w bratniej miłości – czytamy w jednym z listów pasterskich bp Wilhelma Pluty z roku 1973 r. - „O miłości braterskiej w parafii i w pracy duszpasterskiej”.

W 2002 roku rozpoczął się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego Wilhelma Pluty, mający wynieść go na ołtarze.

Metropolita przemyski, arcybiskup Józef Michalik, bezpośredni jego następca w Gorzowie, w 15. rocznicę śmierci mówił: - Mogę spokojnie powiedzieć, że niewielu takich pasterzy miała w naszych czasach Europa. Jego programy duszpasterskie, jego analizy i przemyślenia wybiegają w przyszłość, promieniują intuicją wiary i długo jeszcze można będzie z nich się uczyć duszpasterstwa nowoczesnego i skutecznego.

Sługa Boży Biskup Wilhelm Pluta urodził się w Rudzie Śląskiej. W kochłowickiej parafii kształtował swoją osobowość i tam też znalazła się tablica upamiętniające tego wybitnego kapłana.

- Pełni wdzięczności za Jego dokonania i przykład wiary podarowaliśmy Mu „kawałek kochłowickiej ziemi" przed 200-letnim kościołem Matki Bożej z Lourdes nazywając go „Skwerem Biskupa Wilhelma Pluty”, który zawsze chętnie wracał do swojego domu rodzinnego i swojej parafii – tłumaczył ks. prałat kan. Jerzy Lisczyk, proboszcz tamtejszej parafii.

W roku 2010 Uchwałą Rady Miasta Ruda Śląska Szkole Podstawowej nr 21 w Kochłowicach nadano imię biskupa Wilhelma Pluty, będącego również jej absolwentem.

Do tej pory szkoła nosiła imię Juliana Tuwima - jednak na wspólny wniosek rady pedagogicznej, rodziców oraz samych uczniów zmieniła patrona.

10 stycznia 2011 roku odbyła się oficjalna uroczystość połączona z nadaniem sztandaru.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto