Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

BPK redukuje straty wody

Redakcja
Straty wody, czyli różnica pomiędzy objętością wody wtłoczonej do sieci a sprzedanej odbiorcom, to problem dotykający niemal wszystkie przedsiębiorstwa wodociągowe. Podobnie jest w Bytomiu, w którym Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. eksploatuje prawie 500 km sieci wodociągowej. Z uciekającą wodą BPK radzi sobie jednak całkiem dobrze. Dzięki ukierunkowanym działaniom, których celem jest ograniczenie wycieków z sieci wodociągowej, przedsiębiorstwo ma się czym pochwalić, bo straty wody są coraz mniejsze.

W ciągu zaledwie czterech lat straty wody w Bytomiu obniżyły się o ponad 9%. Na tak dobry wynik wpłynęła przede wszystkim stabilizacja ciśnienia w sieci, co skutkuje mniejszą liczbą awarii wodociągowych (z 517 w 2012 r. do 264 w 2015 r.). Imponujące wyniki są efektem długofalowej strategii przyjętej przez spółkę.

Na redukcję strat wody znacząco wpływa montaż zaworów redukcyjnych stabilizujących ciśnienie w sieci wodociągowej. I tak BPK zabudowało studnię redukcyjną w rejonie ulicy Arki Bożka, gdzie częste awarie powodowały wycieki narażające spółkę na duże straty. Z tego samego powodu BPK zabudowało w Miechowicach cztery tego rodzaju studnie, a zamontowane w nich zawory pozwoliły na dostosowanie wysokości ciśnienia w sieci do realnych potrzeb zasilanych rejonów. Część pracujących zaworów redukcyjnych wyposażonych zostało w sterowniki, które obniżając ciśnienie w godzinach nocnych - kiedy to zapotrzebowanie na wodę jest znacznie mniejsze - wpłynęły na obniżenie wydatku wycieków z sieci. Aby ograniczyć straty wody, spółka zmodernizowała strategiczny węzeł na skrzyżowaniu ulic Krakowskiej i Głębokiej, gdzie zamontowano reduktor ciśnienia. Inwestycja była konieczna do zapewnienia niezawodnej dostawy wody w Śródmieściu. Sukcesywnie przeprowadzana jest też modernizacja pompowni wody na terenie miasta poprzez dobór i zabudowę właściwych pomp oraz wyposażenie ich w odpowiedni system sterowania. Ponadto BPK konsekwentnie wymienia stare, skorodowane sieci wodociągowe zbudowane ze stalowych i żeliwnych rur na nowe oraz modernizuje strategiczne węzły zasuw. W ciągu ostatnich pięciu lat spółka wymieniła ponad 11 km wodociągu. Przedsiębiorstwo planuje też wybudowanie kolejnych siedmiu studni redukcyjnych.

W walce ze stratami wody niezbędna jest też optymalizacja doboru i zmniejszenie średnic wodomierzy, a także zastosowanie nowych, dokładniejszych wodomierzy klasy C. Urządzenia tej klasy są bardzo dokładne - rejestrują nawet tak niewielkie wycieki jak nieszczelny, kapiący kran. W ramach podejmowanych działań związanych z gospodarką wodomierzową, BPK opracowało również harmonogram strefowej wymiany wodomierzy. Umożliwi to ujednolicenie stosowanych urządzeń w poszczególnych, wydzielonych strefach oraz ułatwi wprowadzanie systemu zdalnego odczytu wodomierzy.

Przy ograniczaniu strat wody bardzo ważna jest również diagnostyka sieci wodociągowej. Przedsiębiorstwo dysponuje specjalistycznym sprzętem do wykrywania uszkodzeń sieci oraz posiada wykwalifikowaną kadrę pracowników. Dzięki temu pracownicy spółki są w stanie zdiagnozować 10 km sieci w ciągu tygodnia w celu zlokalizowania miejsc ewentualnych wycieków. W ramach prowadzonych działań diagnostycznych BPK na bieżąco monitoruje sieć wodociągową. W przypadku redukcji strat wody ma to szczególne znaczenie. Umożliwia bowiem szybką reakcję brygad diagnostycznych na pojawiające się awarie oraz ułatwia analizę pracy systemu zaopatrzenia w wodę.

W przypadku BPK redukcja strat wody wiąże się nie tylko z racjonalnym korzystaniem z tak ważnych dla nas zasobów wody, ale również z ograniczeniem kosztów ponoszonych przez spółkę, która kupuje wodę od Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. To głównie z tego powodu przedsiębiorstwo cały czas pracuje nad wyeliminowaniem wycieków z sieci wodociągowej. Dla BPK każdy stracony metr wody to nie tylko negatywne działanie na środowisko, ale też stracone pieniądze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto