Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski 2016 - głosowanie dobiega końca

Weronika Grychtol
Pani Joanna z Piaśnik nie miała za dużego wyboru - tu pojawiła się tylko jedna propozycja inwestycji
Pani Joanna z Piaśnik nie miała za dużego wyboru - tu pojawiła się tylko jedna propozycja inwestycji W. Grychtoł
Jeszcze tylko dziś i jutro można oddawać głosy na inwestycje, które naszym zdaniem powinny zostać zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego 2016. Przypomnijmy: W tym roku miasto ma do rozdysponowania po 100 000 zł na każdą dzielnicę.

Dla każdej dzielnicy odpowiednie wydziały  Urzędu Miejskiego oraz Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego miały spośród zgłoszonych pomysłów (popartych minimum 10 podpisami) wyłonić trzy zadania, które zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców. Tak stało się w przypadku Chropaczowa, Zgody i Centrum. Mieszkańcy Lipin mogą zagłosować na jedną z dwóch propozycji. W Piaśnikach w ankiecie pojawiła się jedna propozycja– budowa stacjonarnego miasteczka ruchu drogowego przy SP nr 19 na ul. Zubrzyckiego. Dlaczego tak się stało? -W Piaśnikach jest tylko jedna inwestycja, bo tylko ta propozycja zakwalifikowała się i spełniła wymogi formalne -tłumaczy Damian Hatko ze świętochłowickiego magistratu.

Budżet Obywatelski oczami specjalisty

O oceną świętochłowickiego budżetu poprosiliśmy Marcina Germanka ze Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides. Jak podkreślił, przy ocenie bazował na doświadczeniach z projektu "Skontroluj jak działa budżet obywatelski w twojej gminie" finansowanego ze środków EOG w ramach Programu Obywatele dla demokracji. Do dyspozycji miał ogólnodostępne materiały - zarządzenie prezydenta miasta, regulamin BO oraz strony internetowe dedykowane projektowi.

Na plus

Na plus w świętochłowickim budżecie oceniono m.in. równy podział środków między dzielnice. - To sprawia, że ci mniejsi też mają zagwarantowane środki - mówi Germanek. -Często dochodzi do sytuacji, że te mniejsze dzielnice/okręgi po prostu z góry stoją na przegranej pozycji, gdy podział jest tylko ogólnomiejski - dodaje.
Dobrze też, że informacje umieszczono nie tylko na stronie urzędu miasta, ale także na innej: twoje.swietochlowice.pl. Ale to równocześnie słaby punkt projektu, bo brakuje wyraźnej zakładki odnośnie budżetu obywatelskiego na stronie UM, co może powodować rozproszenie informacji i wymiernie obniża jakość przekazywanych informacji na linii Urząd - mieszkańcy zainteresowani BO. -Nazwa twoje.swietochlowice.pl nie sugeruje, że chodzi o stronę poświęconą BO. Szkoda, bo strona jest całkiem dobrze i ładnie zrobiona –podsumowuje Germanek.

W regulaminie świętochłowickiego BO jest zapis o możliwości przesunięcia środków między dzielnicami. Według Germanka to daje możliwość lepszego wykorzystania całej puli i zagospodarowania oszczędności. -Warto by jednak uściślić na jakiej to ma się obywać zasadzie i w jakim przypadku – dodaje.

Odpowiedni jest też harmonogram akcji: -Trzy tygodnie na zgłaszanie projektów to dobry czas, a dopuszczenie zgłaszania projektów mailowo w formie skanów to bardzo dobre uproszczenie – mówi specjalista z Bona Fides. Z drugiej strony harmonogram jest zakamuflowany. - Jest w plikach do pobrania na stronie BO, ale najpierw trzeba na nią trafić - zwraca uwagę Germanek.

Na plus ocenia też Telefoniczny Punkt Konsultacyjny. -Brakuje mi natomiast warsztatów dla mieszkańców - zarówno z pisania wniosku, jak i wcześniej, na etapie tworzenia samych zasad – dodaje.


Na minus

Na minus Germanek ocenia przede wszystkim brak wyraźnej zakładki odnośnie budżetu obywatelskiego na stronie UM. Stwierdza też, że 10 osób (podpisów) poparcia dla wniosku to mało, lepiej żeby było co najmniej 15. -Bo wtedy wiadomo, że projekt odpowiada na realne zapotrzebowanie – tłumaczy.

Na minus świętochłowickiego BO ocenia też: brak możliwości uzupełnienia braków w projektach i brak informacji o sposobie zagospodarowania niewykorzystanych środków. -Można się jedynie domyślać, że temu służy możliwość przesunięcia, lecz to jedynie mój domysł – mówi Germanek.

Spore zastrzeżenia pod kątem jawności budzi z kolei zakwalifikowanie tylko 3 projektów pod głosowanie mieszkańców. -Widzę tu spore pole do nadużyć – ocenia specjalista.

Niejasności

Na podstawie ogólnodostępnych materiałów nie ma możliwości zweryfikowania, czy karty oceny formalnej i merytorycznej zostaną podane po publicznej wiadomości, co powinno zostać uczynione i czy założenia BO były konsultowane z mieszkańcami. - Nie ma też informacji czy BO jest powiązany z dokumentami strategicznymi, czy jest osobnym bytem. Lepiej, żeby się wzajemnie uzupełniały – zwraca uwagę Germanek.

Podsumowanie

- Świętochłowicki budżet ma spory potencjał, żeby być dobrym. Na pewno trzeba nieco bardziej uspołecznić proces i popracować nad komunikacją na linii urząd - mieszkańcy zainteresowani budżetem obywatelski – ocenia na koniec Germanek. Zwraca też uwagę, że dobrą praktyką byłoby np. ustawienie punktów do głosowania poza UM jak np. w filiach biblioteki czy ośrodkach kultury. -Wydaje mi się, że mogę obdarzyć ten projekt kredytem zaufania i liczę na to, że się nie zawiodę – podsumowuje.

Zgadzacie się z opinią eksperta ze ze Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides? Napiszcie swoje uwagi i pytania, a przekażemy je Panu Marcinowi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto