Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Zabrzu. Jak idzie realizacja projektów? [ZDJĘCIA]

Redakcja
Budżet obywatelski w Zabrzu. Jak idzie realizacja projektów?
Budżet obywatelski w Zabrzu. Jak idzie realizacja projektów? UM Zabrze/Bartosz Pudełko
Budżet obywatelski w Zabrzu. Sprawdzamy jak idzie realizacja projektów, które wybraliśmy w ramach budżetu obywatelskiego. Kiedy możemy spodziewać się kolejnej edycji?

15 projektów w pilotażowej edycji oraz 18 w kolejnej, na rok 2016. Tak wybraliśmy w dotychczasowej historii budżetu obywatelskiego w Zabrzu. Obie edycje odbyły się w ubiegłym roku. Głosowanie i formalności za nami, więc czas na realizację. Jak ona przebiega?

Budżet obywatelski w Zabrzu. Jak idzie realizacja projektów?

Jak do tej pory gotowe są trzy projekty - deptak obok kościoła i cmentarza w Rokitnicy, siłownia pod chmurką na Zandce, plac zabaw na Helence oraz oświetlenie chodnika przy Przedszkolu nr 36 na os. Kopernika. Wszystkie te projekty pochodzą z pierwszej edycji budżetu. Zostały wybrane wcześniej, więc siłą rzeczy wcześniej zostały zrealizowane. Ponadto wkrótce mają rozpocząć się odbiory dwóch kolejnych zadań wybranych w pilotażowym rozdaniu. Chodzi o modernizację toalet i wymianę instalacji wodnej w Szkole Podstawowej nr 5 oraz projekt o nazwie „Odblokuj os. Kotarbińskiego”, czyli budowę nowych miejsc parkingowych wzdłuż ul. Gdańskiej.

Kolejne projekty powinny być gotowe w maju. Będą to wybrane w pierwszej edycji: oświetlenie na os. Młodego Górnika, rewitalizacja strażnicy OSP w Grzybowicach, boisko przy Szkole Podstawowej nr 7, boisko przy Gimnazjum nr 29, rewitalizacja parku przy ul. Matejki, a także projekty z drugiej edycji: remont szatni w budynku klubowym MKS Zaborze oraz „Biblioteka miejscem spotkań”, czyli modernizacja filii nr 11 MBP. A co z kolejnymi wybranymi zadaniami?

- Oczywiście sukcesywnie będą realizowane. Dążymy do tego, żeby projekty wybrane w roku poprzednim udało się zamknąć w kolejnym. Jest możliwość przeniesienia tych środków na kolejne budżety w razie gdyby realizacja się przeciągała, ale to byłaby ostateczność. Chcemy na bieżąco wdrażać wybrane w kolejnych edycjach projekty - mówi Eugeniusz Mizerski z Wydziału Budżetu i Analiz Finansowych UM w Zabrzu.

Wprowadzenie budżetu obywatelskiego w Zabrzu można uznać za udane. W obu dotychczasowych edycjach wpłynęło po grubo ponad sto propozycji wniosków, a głosowanie na nie cieszyło się wyższą frekwencją niż np. wybory do Parlamentu Europejskiego. W sumie grubo ponad 200 złożonych wniosków, ponad 150 tys. oddanych głosów i ponad 30 wybranych do realizacji projektów, których koszt to ok. 7 mln zł. Można to rozpatrywać w kategorii sukcesu. Nic więc dziwnego, że i w tym roku będziemy mieli okazję aby wziąć sprawy wydatków w swoje ręce.

Formuła raczej się nie zmieni. Pula budżetu partycypacyjnego wyniesie 4 mln zł i podzielona będzie pomiędzy małe i duże dzielnice. Zgłaszać wnioski i głosować mogą osoby zameldowane w Zabrzu, które ukończyły 16 lat. Tegoroczna edycja ruszy najpewniej latem. Jeszcze przed wakacjami, kiedy wielu mieszkańców wyjedzie. Najpierw oczywiście etap składania wniosków, później ich weryfikacja, a na końcu głosowanie. Ta ostatnia faza odbędzie się najpewniej we wrześniu lub październiku. Wybrane w ten sposób projekty zostaną skierowane do realizacji w kolejnym roku budżetowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto