Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czat medyczny: Zdrowie intymne kobiety

[email protected]
W poniedziałek, 26 października, gościem naszego czatu był prof. Krzysztof Sodowski, który odpowiadał na pytania dotyczące zdrowia intymnego kobiety. Zapraszamy do lektury: Moderator: Witamy wszystkich na czacie ...

W poniedziałek, 26 października, gościem naszego czatu był prof. Krzysztof Sodowski, który odpowiadał na pytania dotyczące zdrowia intymnego kobiety.

Zapraszamy do lektury:

Moderator: Witamy wszystkich na czacie i zapraszamy do zadawania pytan.




Prof._Krzysztof_Sodowski: Witam wszystkich internautów.


MIRANDApa0: Co jakiś czas cierpię na grzybice narządów rodnych. Pomaga mi lactovaginal, który kiedyś polecił mi ginekolog. Jak długo można stosować taki lek bez konsultacji lekarskiej?




Prof._Krzysztof_Sodowski: Ten lek jest bardzo bezpieczny. Są to pałeczki kwasu mlekowego, które profilaktycznie można stosować w zasadzie przez cale życie i niekonieczna jest tutaj specjalna porada lekarska. Proszę stosować preparat po każdej miesiączce.


Mieszko: Słyszałaem o płukankach ziołowych, które obkurczają pochwę, co ma wzmagac doznania seksualne. Czy stosowanie takich środków jest bezpieczne?




Prof._Krzysztof_Sodowski: Stosowanie wszystkich preparatów ziołowych jest bezpieczne, natomiast nie słyszałem żeby wpływały one na obkurczanie pochwy i wzmaganie doznań seksualnych.


ziuta: Czy wysoki poziom testosteronu u kobiety może być niebezpieczny dla jej zdrowia, prowadzić do jakichś chorób lub powikłań?




Prof._Krzysztof_Sodowski: Wysoki poziom testosteronu może być przyczyna wielu przykrych dolegliwości: zmiany skórne, nadmierne owłosienie, również może być przyczyna poważnych chorób nowotworowych. Z tego powodu konieczna jest konsultacja ginekologa bądź endokrynologa.


MIrka: Czy mając jednego stałego i wiernego!!! PARTNERA jest się zupełnie bezpieczna i nie narażana na zakażenie wirusem HPV?




Prof._Krzysztof_Sodowski: Ryzyko zakażenia wirusem HPV zwiększa sie przy zmianie partnerów, natomiast trudno powiedzieć czy stały partner nie jest nosicielem wirusa HPV. Moźna wykonać badanie w kierunku obecności wirusów onkogennych.


Iglo_34: Obecnie panuje moda na golenie lub depilacje wzgórka łonowego. Czy nie narusza to jakiejś naturalnej ochrony miejsc intymnych?




Prof._Krzysztof_Sodowski: To nie tylko moda, ale i kwestia higieny. Golenie bądź depilacja nie narusza naturalnej bariery organizmu i golenie wszystkich miejsc intymnych staje sie coraz bardziej powszechne.


IZZA: Jak sobie radzić z często występującymi podrażnieniami okolic intymnych i co może być ich przyczyna?




Prof._Krzysztof_Sodowski: jeżeli są to tylko podrażnienia to wystarczy używać preparatorów do higieny intymnej o działaniu przeciwbakteryjnym jak np. tantum rosa. Jeżeli zmiany te są o dużym nasileniu to trzeba pobrać z nich wymaz bakteriologiczny i leczyć robionymi preparatami wg. antybiogramu.


Ajska: Używam wkładek higienicznych na co dzień. Ile razy dziennie powinnam je wymieniać i czy te perfumowane mogą wywoływać podrażnienia?




Prof._Krzysztof_Sodowski: Używanie wkładek higienicznych jest zalecane. Powinno się je wymieniać kilka razy dziennie i u większości kobiet perfumowane wkładki nie powodują żadnego ubocznego działania.


lipa: Mam pytanie , czy kobieta w wielu 38 lat bez problemu ma szanse na zajście w ciążę?




Prof._Krzysztof_Sodowski: Jeżeli ma prawidłowe, regularne miesiączki nie powinna mieć żadnych problemów w zajściu w ciążę.


Małgośka: jak sobie radzić z swędzeniem miejsc intymnych mimo dokładnej higieny?




Prof._Krzysztof_Sodowski: ...

Prof._Krzysztof_Sodowski: Należy podczas wizyty u ginekologa poprosić o wykonanie badania czystości pochwy - w celu stwierdzenia, czy nie występuje infekcja bakteryjna bądź grzybicza. SA to najczęstsze przyczyny przykrych dolegliwości pod postacią swędzenia bądź pieczenia.


Beksa_Lala_29: Czy stosowanie środków antykoncepcyjnych może powodować uszkodzenia wątroby w stopniu znacznym? Jak to kontrolować?




Prof._Krzysztof_Sodowski: Obecnie stosowane środki antykoncepcyjne maja bardzo małe dawki hormonów, które nawet przy długotrwałym zażywaniu nie powodują uszkodzenia miąższu wątroby. Wiec przy kilkuletnim braniu środków antykoncepcyjnych nie zaleca sie wykonywania prób wątrobowych.


olaodtomcia: Od 1,5 roku zmagam się z nadczynnością tarczycy, jestem w 7 tygodniu ciąży, tarczyca się unormowała, czy mam szansę urodzić zdrowe dziecko?




Prof._Krzysztof_Sodowski: Prawidłowo leczona nadczynność tarczycy i regularne zażywanie leków, konsultacje endokrynologa i położnika dają stuprocentowa szansę na urodzenie zdrowego dziecka.


julia_2: witam, po stosunku czasami strasznie boli mnie brzuch, nie do wytrzymania... czym to może być spowodowane? dodam ze przechodzi po 2-3 godzinach i wszystko jest ok, poproszę o pomoc.




Prof._Krzysztof_Sodowski: Może to być przyczyna schorzeń, na które nie da sie odpowiedzieć bez badania ginekologicznego. Bardzo proszę udać sie do ginekologa i opowiedzieć mu o swoich dolegliwościach.


Grzeczny_łobuz: Wiele kobiet podczas miesiączki ma zwiększoną ochotę na fizyczną bliskość, czym jest to spowodowane i czy seks w tych dniach może niekorzystnie odbić sie na zdrowiu kobiety? może kilka słów na ten temat?




Prof._Krzysztof_Sodowski: Najlepiej byłoby tą fizyczna bliskość ograniczyć w tym czasie tylko do przytulania. Odbywanie stosunków w czasie miesiączki jest oczywiście możliwe, ale jest związane z większym ryzykiem wystąpienia infekcji.





brunetka1986: Proszę mi wytłumaczyć na czym polega pęknięcie torbieli na jajniku i czy to groźne, czy trzeba zrobić usg?




Prof._Krzysztof_Sodowski: Torbiele czynnościowe, które związane są z owulacją u kobiet w okresie rozrodczym mogą czasami samoistnie pękać, co związane jest z krótkotrwałymi dolegliwościami bólowymi w okolicach podbrzusza. Wskazane jest tutaj wykonanie badania USG przezpochwowego, które umożliwia kontrolę występowania wyżej opisanych torbieli czynnościowych.


soraya: Czym może być zmiana skórna w okolicy narządów płciowych z której co jakiś czas wypływa kremowa maź a zaraz po niej krew? brałam antybiotyk przepisany przez ginekologa ale nie pomagał...a ten stan utrzymuje sie od ponad 2 lat




Prof._Krzysztof_Sodowski: Konieczne jest pobranie z tego miejsca wymazu bakteriologicznego i leczenie celowanym antybiotykiem. Gdy to nie pomoże czasami konieczne jest chirurgiczne usuniecie tak uciążliwej i trudnej w leczeniu zmiany.


lipa: Ile czasu przed planowana ciąża , należy odstawić tabletki antykopcyjne?




Prof._Krzysztof_Sodowski: Odstawienie na okres 3 miesięcy jest całkowicie wystarczającym okresem.


IwonA_21: Jakie preparaty czyli jakie zioła są dobre na stany zapalne?




Prof._Krzysztof_Sodowski: Jest bardzo wiele preparatów ziołowych pod postacią mieszanek i roztworów gotowych do irygacji pochwy. Wiele preparatów ziołowych stosowanych jest również w specyfikach do higieny intymnej. Wymienienie ich wszystkich zajęło by nam zbyt wiele czasu.





ankawieczorek3: Lekarz stwierdził u mnie nadżerkę czy to jest groźne?




Prof._Krzysztof_Sodowski: Sama nadżerka nie jest groźna, ale wymaga kontroli cytologicznej. U młodych kobiet, u których wynik cytologii jest prawidłowy małych "nadżerek" nie leczy sie.





Moderator: Dziękujemy wszystkim za udział w czacie i zapraszamy ponownie.









Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Sodowski jest kierownikiem Kliniki Ginekologiczno-Położniczej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej.

W 1979 r. ukończył Śląską Akademię Medyczną (średnia ocen 4,5). Przez 17 lat pracował w kierowanej przez prof. Lecha Dzieciuchowicza Klinice Ginekologiczno-Położniczej ŚAM. "Opuścił" Śląską Akademię Medyczną na 7 lat, by pracować na stanowisku ordynatora oddziału ginekologiczno-położniczego w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej. Na oddziale kilka lat temu powołano Klinikę Ginekologii i Położnictwa, której jest kierownikiem.
W roku 1988 obronił doktorat, a w 2001 r. pracę habilitacyjną na Akademii Medycznej w Poznaniu, której tematem był rak jajnika, jeden z trudniejszych do rozpoznania nowotworów.

Praca naukowa dr. hab. n. med. K. Sodowskiego skupia się głównie wokół onkologii, raka jajnika oraz diagnostyki ultrasonograficznej i prenatalnej. Jest m.in. wiceprezesem sekcji ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, uznanym autorytetem w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz medycyny prenatalnej.

Jest autorem kilkudziesięciu samodzielnych publikacji naukowych oraz współautorem kilku podręczników z zakresu ultrasonografii ginekologiczno-położniczej oraz położnictwa i ginekologii. W swojej karierze zawodowej odbył staże zagraniczne m.in. w Londynie, Chicago i Oslo. Wychował grono kilkunastu specjalistów.

Żona dr. Sodowskiego jest lekarzem, pracownikiem naukowym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Mają dwóch synów. Starszy jest lekarzem ginekologiem, młodszy studiuje prawo na Uniwersytecie Katalońskim w Barcelonie.

Nasz gość nie wyobraża sobie życia bez sportu. Dzień zaczyna od pływania na basenie. Lubi też jeździć na nartach. W sportowej pasji towarzyszą mu synowie.



od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto