Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy po pożarze na dworcu w Chebziu wreszcie ktoś zadba o obiekt?

Joanna Oreł
Joanna Oreł
Jakie będą losy dworca w Chebziu ? To się okaże, jeżeli miastu uda się przejąć budynek. Rozmowy cały czas trwają

Dworzec w Chebziu będzie zabytkiem? Jest na to szansa. Najpierw jednak obiekt musi stać się własnością miasta. Konsultacje w tej sprawie trwają od kilku miesięcy. A czas nagli. W ubiegłym tygodniu w budynku wybuchnął pożar. To było kolejne takie zdarzenie.

Spaliła się część dworca w Rudzie Śląskiej-Chebziu

- Cała hala dworca była zadymiona. Na szczęście teraz udało się go uratować, ale nie wiadomo co będzie następnym razem. Najgorsze jest to, że budynek jest bez jakiejkolwiek opieki ze strony właściciela - ubolewa w liście do naszej redakcji Mariusz Cichoracki, któremu od miesięcy leżą na sercu losy obiektu.

W cyklu Rudzkie Dzielnice: Z miłości do Chebzia...czy można je pokochać?

Władze miasta kilka miesięcy temu zareagowały na problem - chcą przejąć budynek dworca. Obecnie trwają rozmowy z PKP SA, odnośnie ustalenia rynkowej wartości przeniesienia prawa własności budynku dworca w Chebziu oraz ustalenia czynszu, jeżeli chodzi o dzierżawę.

- PKP SA zapewniły nas o priorytetowym traktowaniu tej sprawy - podkreśla Iwona Frankowicz-Frank, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UM Ruda Śląska.

Natomiast przedstawiciele PKP SA dopiero po oddaniu do druku naszej gazety, odpowiedzieli na nasze pytania (poniżej publikujemy rozmowę).

Dworzec na Chebziu może być zamieniony na kościół. Rozmowy trwają
A dodajmy, że przejęcie budynku dworca w Chezbiu przez miasto, to chyba jedyna szansa na odratowanie obiektu.

- Jeżeli miasto przejmie budynek dworca kolejowego w dzielnicy Chebzie, to prawdopodobnie wystąpimy z inicjatywą wpisania tego budynku do rejestru zabytków - deklaruje Łukasz Urbańczyk, miejski konserwator zabytków w Rudzie Śląskiej.

Z Pauliną Jankowską z zespołu prasowego PKP SA rozmawia Joanna Oreł

Kiedy zostanie zakończona procedura przekazania dworca miastu Ruda Śląska?

Trwają procedury przygotowujące proces przekazywania dworca. Obecnie trudno mówić o dokładnych terminach.
 

Dlaczego dworzec nie jest chroniony?


 
Całodobowa ochrona dworca nie rozwiąże tu problemu. Problem wandalizmu w tej okolicy nie będzie możliwy do rozwiązania bez aktywnego włączenia się władz miasta.



Jeżeli władze Rudy Śląską przejmą budynek dworca, to czy będą go mogły w sposób dowolny wykorzystać?



Szczegółowe zasady i warunki  wykorzystania obiektu będą przedmiotem rokowań w trakcie sporządzania umowy. Zasadniczym wymogiem jest utrzymanie w części dworca funkcji kolejowych, co wynika z Ustawy o restrukturyzacji, komercjalizacji i prywatyzacji PKP, czyli np. niewielkiej poczekalni na miarę potrzeb pasażerów z miejscem na rozkład jazdy, automatem biletowym czy automatem z napojami.

Z Łukaszem Urbańczykiem, miejskim konserwatorem zabytków w Rudzie Śląskiej, rozmawia Joanna Oreł

Czym wyróżnia się dworzec w Rudzie Śląskiej-Chebziu?

Budynek dworca powstał w 1897 r., posiada na dachu taras i maszt flagowy, ceglaną elewację z odsłoniętą stalową (spawaną i nitowaną) konstrukcją przypominając tradycyjny mur pruski. Na elewacji frontowej usytuowane jest duże okno doświetlające wnętrze poczekalni, a elementy dekoracyjne wykonano z różnokolorowej cegły. Jest to bardzo cenny obiekt zarówno na skalę lokalną jak i regionalną.

Wobec tego został on objęty ochroną konserwatorską?

Obiekt ten jest objęty ochroną konserwatorską zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, nie jest natomiast wpisany do rejestru zabytków. Obecny właściciel PKP Dworce Kolejowe nie jest zainteresowany wpisaniem obiektu do rejestru zabytków. Postępowanie z urzędu w tym zakresie może podjąć jedynie Wojewódzki Konserwator Zabytków, który jest zaznajomiony z problemem dworca w Chebziu.

Dworzec ma szansę na ponowny wpis na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego?

Obiekt ten został wykreślony ze szlaku zabytków techniki z uwagi na jego obecny stan techniczny i jego dewastację. Mam nadzieję, że obecny właściciel - PKP zakończy trwającą od wielu lat procedurę wydzielenia z terenów kolejowych budynku dworca, co pozwoli na jego przejęcie przez miasto i rozpoczęcie niezbędnego remontu. Po zakończeniu remontu obiekt z pewnością wróci na szlak zabytków techniki.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto