Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza ma duże szanse na inwestycję wartą około miliarda złotych

Piotr Sobierajski
Spalarnia miałaby stanąć w pobliżu Miejskiego Zakładu Przetwarzania Odpadów Lipówka  II
Spalarnia miałaby stanąć w pobliżu Miejskiego Zakładu Przetwarzania Odpadów Lipówka II Fot. Lucyna Nenow
O lokalizację największej w regionie spalarni odpadów, która będzie obsługiwać całą aglomerację śląsko-dąbrowską ubiega się obecnie sześć miast. Na razie rozważana jest budowa jednego lub dwóch takich obiektów, a na czele listy rankingowej znajdują się obecnie Dąbrowa Górnicza i Ruda Śląska. W grze są także jeszcze dwie lokalizacje w Sosnowcu, ale znalazły się na końcu listy rankingowej.

Samorządy liczą na to, że uda się przekonać do swoich atutów Górnośląski Związek Metropolitalny, bo to szansa m.in. na nowe miejsca pracy (nawet ok. 100), dodatkowe wpływy z podatków, a także modernizację infrastruktury wokół przyszłej spalarni. Projekt GZM jest na liście projektów kluczowych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, który m.in. przewiduje budowę w Polsce dziesięciu podobnych spalarni odpadów komunalnych.

Koszt inwestycji ma wynieść ponad 1 miliard zł, przy wkładzie własnym samorządów ok. 490 mln zł. Obecnie trwają konsultacje GZM i projektantów z mieszkańcami i samorządami, zainteresowanymi budową spalarni. Odbyły się już m.in. w Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu.

- Chcemy poznać opinię społeczną, musimy rozważyć wszystkie za i przeciw, także w odniesieniu do wymogów ekologii i ochrony środowiska. Na razie nie wiemy jeszcze, czy będzie to jedna, czy dwie spalarnie o równorzędnej mocy przerobowej, czy może jedna będzie większa, a druga mniejsza. Przy wyborze bierzemy pod uwagę m.in. uregulowane kwestie własności gruntów, zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ale także oczywiście odbiór społeczny - podkreśla Krzysztof Krzemiński, rzecznik Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.

Po analizie wszystkich dziewięciu lokalizacji (także w Zabrzu, Katowicach i Mysłowicach), najwięcej punktów - 51 zdobył teren przy ul. Szyb Walenty w Rudzie Śląskiej (7 ocen bardzo dobrych i 14 dobrych). Na drugim miejscu znalazła się druga rudzka propozycja na terenie Elektrowni Halemba (49 pkt). - Atutem naszej propozycji jest między innymi bliskie położenie w sąsiedztwie Drogowej Trasy Średnicowej. Tak więc liczy się tutaj i ekonomia, i fakt, że ciężarówki nie będą rozjeżdżać miasta - mówi Adam Nowak, rzecznik Urzędu Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

Dąbrowska propozycja, na terenie Miejskiego Zakładu Przetwarzania Odpadów Komunalnych Lipówka II, jest na trzeciej pozycji. Zgromadziła 44 pkt (w tym trzy oceny bardzo dobre i 15 dobrych). Mocnymi stronami tej lokalizacji są m.in. bliskość wysypiska odpadów, możliwość składowania produktów poprocesowych i żużla, możliwość rozbudowy instalacji, rozbudowana w pobliżu infrastruktura kolejowa, najbliższa zabudowa w odległości około 300 metrów.

Mieszkańcy dzielnicy Strzemieszyce Małe, gdzie miałaby powstać spalarnia, nie są jej przeciwni, ale liczą na to, że inwestycja pociągnie za sobą pozytywne zmiany.

- Tutejszy zakład przetwarzania odpadów ma pozwolenie na dalszą działalność, więc takiego sąsiedztwa i tak nie unikniemy. Mamy jednak nadzieję na porozumienie z gminą, które pozwoliłoby na odnowienie chodników, dróg, inwestycje na terenie naszej dzielnicy. Problemem może być także zwiększony ruch ciężkich samochodów pomiędzy domami, dlatego dobrze byłoby, gdyby powstała nowa droga dojazdowa do przyszłej spalarni, biegnąca wprost od drogi krajowej 94 - podkreśla Grzegorz Bochenek, przewodniczący Rady Osiedla Strzemieszyce Małe.

To konieczność

Do końca czerwca br. GZM musi mieć gotowy wniosek o dofinansowanie (ok. 590 mln zł) z UE budowy jednej lub dwóch ogromnych spalarni odpadów. Będą obsługiwać całą aglomerację śląsko-dąbrowską. Trwa wyścig z czasem, bo trzeba także w tym terminie przedstawić lokalizację tej inwestycji. Minimalna moc przerobowa ma wynieść 250 tys. ton odpadów rocznie. Spalarnie muszą powstać w całym kraju do 2015 roku. W naszej aglomeracji powstaje bowiem ponad 1,5 mln ton odpadów komunalnych rocznie, a ich składowanie bez przetwarzania ma zostać zakazane zgodnie z prawem unijnym w 2013 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto