Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fiskus poczeka dłużej

Milena KOCHANOWSKA
Ten rok jest wyjątkowo łaskawy dla opieszałych podatników – PITy możemy złożyć najpóźniej do 2 maja. Wybór formularza podatkowego zależy od rodzaju uzyskiwanych przez nas w 2005 r. przychodów.

Ten rok jest wyjątkowo łaskawy dla opieszałych podatników – PITy możemy złożyć najpóźniej do 2 maja.

Wybór formularza podatkowego zależy od rodzaju uzyskiwanych przez nas w 2005 r. przychodów. Podatnicy, za których rozliczenie sporządza płatnik (np. zakład pracy, ZUS) na formularzu PIT-40 nie rozliczają się indywidualnie. Pozostali rozliczają się na formularzach: PIT 36L, PIT 36, PIT 37 oraz PIT 38. W niektórych przypadkach powinni nawet złożyć kilka odrębnych formularzy – jeśli osiągali dochody z różnych źródeł, opodatkowanych na zasadach ogólnych lub podatkiem według stawki 19 proc. Np. osoba osiągająca przychody ze stosunku pracy i przychody z działalności gospodarczej opodatkowane tzw. podatkiem liniowym, złoży PIT 36L i PIT 37. Osoby osiągające przychody z najmu, opodatkowane podatkiem zryczałtowanym, a prócz tego osiągające przychody z pracy, złożyły z ryczałtu deklaracje PIT 28, a do 2 maja złożą PIT 37.
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formularze te składamy do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Jednak ten rok jest pod tym względem łaskawszy dla podatników – zwłaszcza dla tych opieszałych. Jako że 30 kwietnia przypada w niedziele, a następny dzień – 1 maja jest dniem wolnym od pracy, w tym roku PITy musimy złożyć najpóźniej do 2 maja.

Czy można jeszcze później?

Przepisy ordynacji podatkowej dają nam co prawda możliwość wystąpienia z wnioskiem do naczelnika urzędu skarbowego o odroczeniu terminu złożenia zeznania rocznego, ale tylko w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. A że kryteria te nie zostały precyzyjnie określone – to naczelnik urzędu skarbowego będzie więc musiał rozstrzygnąć, czy argumenty podatnika można rzeczywiście do ważnych interesów zaliczyć, czy też nie.
Aby nasz wniosek mógł okazać się skuteczny, przede wszystkim musimy udowodnić, że to nie my ponosimy winę za niezłożenie zeznania podatkowego w terminie, ale np. stało się tak z racji pożaru, katastrofy, klęski żywiołowej itp.
Termin złożenia zeznania podatkowego ma jednak bardzo istotne znaczenie dla małżeństw, które chcą rozliczać się wspólnie. Niezłożenie zeznania podatkowego w ustawowym terminie pozbawia ich bowiem tej możliwości.

Przykre konsekwencje niedotrzymania terminu

Jeżeli złożymy zeznanie roczne po przewidzianym przez prawo podatkowe terminie, musimy, niestety, liczyć się także z przykrymi konsekwencjami. Gdy sami przyznamy się do winy i urząd skarbowy nie wykryje, że nie złożyliśmy PITu terminowo, konsekwencje mogą ograniczyć się tylko do wpłacenia razem z ewentualnym podatkiem, odsetek w wysokości przewidzianej przez ustawę ordynacja podatkowa. Dodatkowo, możemy jeszcze zostać ukarani mandatem do wysokości 1798,20 zł.
W znaczenie gorszym położeniu znajdzie się podatnik, którego niesolidność wykryje urząd. Ten, prócz odsetek od zaległości podatkowej, będzie musiał zapłacić wyższą grzywnę, która w skrajnych przypadkach może wynieść nawet 17 982 zł.

Gdy wyręcza nas szef lub ZUS

Gdy to zakład pracy czy też organ rentowy dokonuje na nasze zlecenie naszego rozliczenia rocznego, do końca lutego roku następującego po roku podatkowym musi nam on przesłać nasze roczne zeznanie oraz wysłać je do właściwego urzędu skarbowego.
ZUS musi sporządzić i przekazać roczne obliczenie podatku dochodowego za 2005 r. osobom, które choć przez jeden miesiąc ubiegłego roku otrzymywały od Zakładu świadczenie. Dotyczy to przede wszystkim: emerytów, rencistów, osób otrzymujących świadczenia i zasiłki przedemerytalne oraz renty socjalne.
- Wszyscy zainteresowani otrzymają formularz PIT do końca lutego – zapewnia Marlena Nowicka, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Poznaniu. – W pierwszej kolejności roczne rozliczenia podatkowe wysyłamy do osób, które złożyły u nas oświadczenie o zamiarze opodatkowania dochodów wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem.

Który PIT dla mnie?

PIT 36

Jest przeznaczony dla podatników, którzy w roku podatkowym uzyskali przychody (dochody) opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej i nie wypełniają zeznania PIT-37, tj. podatników, którzy niezależnie od liczby źródeł przychodów:
- prowadzili: pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej lub działy specjalne produkcji rolnej,
- uzyskali przychody: z najmu, dzierżawy lub poddzierżawy, albo z umów o podobnym charakterze, opodatkowane na ogólnych zasadach; od których byli obowiązani samodzielnie opłacać zaliczki na podatek; ze źródeł przychodów położonych za granicą, z innych źródeł, opodatkowanych na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, od których ani płatnik, ani podatnik w ciągu roku podatkowego nie miał obowiązku odprowadzenia zaliczek,
- korzystają ze zwolnienia (tzw. kredytu podatkowego), na podstawie art. 44 ust. 7a updof
- sporządzili remanent likwidacyjny w grudniu roku podatkowego,
- są zobowiązani doliczyć do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci (np. rentę rodzinną).
Formularz PIT-36 przeznaczony jest zarówno dla podatników opodatkowujących swoje dochody indywidualnie, jak i łącznie z dochodami małżonka albo w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. W przypadku podatników wnoszących o wspólne opodatkowanie dochodów małżonków, jeden z powyższych warunków musi spełniać co najmniej jeden z małżonków.

PIT 36L

Jest przeznaczony dla podatników, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach określonych w art. 30c podatku dochodowego, czyli korzystali z tzw. podatku liniowego. Formularz przeznaczony jest wyłącznie dla podatników rozliczających się indywidualnie.

PIT 37

Jest przeznaczony dla podatników, którzy w roku podatkowym:
1) wyłącznie za pośrednictwem płatnika uzyskali przychody ze źródeł położonych na terytorium RP, opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, tj. w szczególności z tytułu:
- wynagrodzeń i innych przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej,
- emerytur lub rent krajowych
- świadczeń przedemerytalnych, zasiłków przedemerytalnych,
- dniówek obrachunkowych i innych przychodów z tytułu członkostwa w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych lub innych spółdzielniach zajmujących się produkcją rolną,
- zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego,
- stypendiów,
- przychodów z działalności wykonywanej osobiście (m.in. z umów zlecenia, kontraktów menedżerskich, zasiadania w radach nadzorczych, pełnienia obowiązków społecznych, działalności sportowej),
- przychodów z praw autorskich i innych praw majątkowych,
- świadczeń wypłaconych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
- należności za pracę przysługujących tymczasowo aresztowanym oraz skazanym, oraz
2) nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej oraz działów specjalnych produkcji rolnej, oraz
3) nie są zobowiązani doliczać do uzyskanych dochodów małoletnich dzieci.
W przypadku podatników wnoszących o wspólne opodatkowanie dochodów małżonków, powyższe warunki dotyczą obojga małżonków.

PIT 38

Jest przeznaczony dla podatników, którzy w roku podatkowym uzyskali na terytorium RP przychody z odpłatnego zbycia:
- papierów wartościowych,
- pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka),
- pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających,
- udziałów w spółkach mających osobowość prawną.
Zeznaniem obejmuje się również dochody z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto