18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czworaczki w Rudzie Śląskiej. Trzeci taki poród w ciągu 2 lat

BP, mat. UM Ruda Śląska
Amelia, Lilianna, Olivier i Nikodem, czyli czworaczki, które w czwartek przyszły na świat w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej, pozostaną w nim jeszcze od miesiąca do dwóch. To trzeci poród czworaczków w szpitalu na Goduli w ciągu dwóch lat.

Czwartkowy poród czworaczków w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej przyjmował zespół ok. 30 osób. Wśród nich: 5 neonatologów, 2 anestezjologów, 3 położników oraz spora liczba pielęgniarek. Ciąża była prowadzona przez prof. Krzysztofa Sadowskiego i doc. dr. Wojciecha Cnotę, natomiast od strony neonatologicznej opiekę sprawował prof. Janusz Świetliński.

Amelia, Lilianna, Olivier i Nikodem urodzili się w 28 tygodniu ciąży. Maleństwa ważą od 900 gramów do 1,2 kg. Ich stan jest stabilny, ale mimo to przebywają na oddziale intensywnej terapii.

- W wieku płodowym, w którym przyszły na świat są jeszcze niedojrzałe płuca, więc maszyny pomagają im oddychać – informuje prof. Janusz Świetliński, ordynator Oddziału Neonatologicznego Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

- Sam poród odbył się bez większych komplikacji i przebiegł sprawnie. Dzieci, które urodziły się w 28 tygodniu ciąży, będą musiały zostać w szpitalu ok. 1,2 miesięcy. Dopiero wtedy będziemy mogli powiedzieć, kiedy dzieci wrócą do domu. Na pewno muszą osiągnąć wagę przynajmniej 2 kilogramów – mówi z kolei doc. dr Wojciech Cnota.

Szczęśliwymi rodzicami czwórki maluchów są Elwira i Tomasz Wojtakowie. Pochodzą z Dąbrowy Górniczej, ale świadomie na miejsce porodu wybrali rudzki szpital.

- Czuję się dobrze. Teraz najważniejsze, żeby maleństwa były zdrowe i dobrze się rozwijały – mówi Elwira Wojtak.

- Pewnie dopiero jak wrócimy do domu ochłoniemy z tych emocji. Jesteśmy pewni kadry, która pracuje w tym szpitalu, dlatego też wybraliśmy ten szpital i jesteśmy dobrej myśli - dodaje Tomasz Wojtak.

Kadra szpitala na Goduli faktycznie ma doświadczenie w przyjmowaniu ciąż mnogich. W tym roku to pierwszy poród czworaczków, ale w 2013 zdarzyły się tu dwa takie przypadki. To wyjątkowo dużo biorąc pod uwagę, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę czworaczą według reguła Hellina wynosi ok. 1 do 512 tys. Oznacza to, że na około pół miliona porodów trafia się jeden poród czworaczków.

Czwartek był dla personelu rudzkiego szpitala rekordowy również z innego powodu. Odebrali tego dnia aż 21 porodów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czworaczki w Rudzie Śląskiej. Trzeci taki poród w ciągu 2 lat - Ruda Śląska Nasze Miasto

Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto