18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncert Fundacji ISKIERKA w DMiT w Zabrzu "Pasja życia" 1 grudnia

Redakcja
Fundacja ISKIERKA to Organizacja Pożytku Publicznego (KRS: 0000248546) zajmująca się tworzeniem systemów wsparcia finansowego, psychologicznego i społecznego dla dzieci z chorobą nowotworową i ich rodzin. Od 2006 roku działa z pasją, profesjonalnie i niekonwencjonalnie. Pomaga „oswoić” chorobę pokazując, jak niemożliwe staje się możliwym.

Jednym z autorskich projektów fundacji jest DZIECIĘCA ORKIESTRA ONKOLOGICZNA pod batutą PROF. PIOTRA SUTTA, czyli mali pacjenci oddziałów onkologicznych, ale bez kroplówek, lekarze i pielęgniarki bez szpitalnych fartuchów, rodzice z uśmiechem na twarzach a wszyscy z bardzo egzotycznymi instrumentami perkusyjnymi w rękach. Orkiestra tworzy się i koncertuje tylko raz w roku. Nagrała już dwie profesjonalne płyty i gościła na kultowej Liście Przebojów radiowej „Trójki”.

Podczas koncertu zaprezentowane zostaną utwory z trzeciej, najnowszej płyty: „PASJA ŻYCIA”, z gościnnym udziałem: RENATY PRZEMYK, ARTURA ANDRUSA, zespołu RAZ DWA TRZY, a także meksykańskiego muzyka Javiera Nandayapa (marimba). Ten projekt to bowiem także artyści, towarzyszący dzieciom w niezwykłej przygodzie ze światem muzyki. Będą też utwory z repertuaru muzyki klasycznej – wszystko w profesjonalnej aranżacji i wykonane wraz z orkiestrą, wspieraną przez znakomitych muzyków: Michała Kuzimskiego i Benedykta Odyę.

Fundacja ISKIERKA sięga po niekonwencjonalne metody uwielbiane przez dzieci i ich rodziców, dlatego podczas koncertu promującego płytę, orkiestrze towarzyszył będzie CHÓR DZIENNIKARZY. Na jednej scenie będzie można zobaczyć i usłyszeć dziennikarzy z różnych redakcji telewizyjnych, prasowych czy radiowych - także tych ogólnopolskich.

W nietypowej, bo śpiewającej, roli wystąpi też CHÓR POLICJYJNY z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, gdyż ISKIERKA każdego roku angażuje różne grupy zawodowe do wpierania dobrych postaw społecznych w innowacyjnej formule CSR-u. Dyrygentami chórów będą: chórmistrz – PROF. GRZEGORZ RUBIN oraz SZYMON MAJEWSKI.

Koncert poprzedzi gala wręczenia statuetek ”Przyjaciel Fundacji ISKIERKA” oraz prezentacja najważniejszych działań fundacji zrealizowanych w 2012 roku.

Koncert poprowadzą: Agnieszka Szydłowska z radiowej „Trójki” oraz Mirosław Neinert z Teatru „Korez”.
Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej.

Projekt DZIECIĘCEJ ORKIESTRY ONKOLOGICZNEJ pomaga podopiecznym fundacji po dziecięcemu, czyli poprzez włączenie się we wspólną zabawę i zamianę ról. Zaciera granice i podziały. Przełamuje także konwencję „koncertu charytatywnego”: na jednej scenie, ramię w ramię spotykają się mali i duzi, amatorzy i profesjonaliści dzieląc się fantastyczną energią, jaką daje PASJA ŻYCIA.

Więcej na:

www.fundacjaiskierka.pl

Bilety w cenie 25, 50 i 80 złotych do nabycia w kasie DMiT lub on-line.

INFORMACJA O ARTYSTACH BIORĄCYCH UDZIAŁ W PROJEKCIE FUNDACJI ISKIERKA W 2012 ROKU:

RENATA PRZEMYK
Wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. W jej dorobku artystycznym znajduje się dziewięć płyt, w tym między innymi wspólny projekt z Kayah będący zbiorem utworów z repertuaru „Kabaretu Starszych Panów”. W swojej karierze artystycznej współpracowała między innymi z Fiolką, Katarzyną Nosowską, grupą Habakuk czy Strachy na Lachy.

Koncertowała na wielu zagranicznych scenach m.in. we Francji i Nowym Jorku. Większość z wydanych przez artystkę płyt pokryło się złotem oraz zostało nagrodzonych w licznych prestiżowych konkursach, umacniając jej pozycję na polskiej scenie muzycznej. Obok muzyki do największych pasji Renaty Przemyk należą film, literatura czy współczesny teatr czego dowodem jest skomponowanie przez artystkę muzyki do spektaklu „Szyc” Hanocha Levina, która została nagrodzona podczas XIII Polkowickich Dni Teatru w kategorii: Najlepsza Muzyka.

Prywatnie artystka jest absolwentką bohemistyki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, obecnie zamieszkuje w podkrakowskiej wiosce, gdzie wychowuje córkę i oddaje się swojej największej pasji jaką jest muzyka. Na pierwszym wspólnym koncercie z ISKIERKĄ w 2011 roku – zaiskrzyło a pozostał niedosyt. Stąd zaproszenie do nagrania płyty.

Podczas koncertu towarzyszyć jej będą: Błażej Chochorowski - gitara basowa, gitara akustyczna oraz Maciej Mąka - gitara akustyczna, gitara klasyczna.

ARTUR ANDRUS
To artysta multimedialny. Na co dzień redaktor trójkowej "Powtórki z rozrywki", legendarny gospodarz spotkań kabaretowych w warszawskiej "Piwnicy pod Harendą", co jakiś czas konferansjer różnych imprez kabaretowych, a poza tym poeta, dziennikarz, autor książek, tekstów piosenek, artysta kabaretowy, komentator "Szkła kontaktowego", Mistrz Mowy Polskiej.

W marcu tego roku światło dzienne ujrzała autorska płyta Artura Andrusa zatytułowana Myśliwiecka. Dał się zaprosić do projektu, gdyż niezmiennie intrygują go nowe wyzwania artystyczne i absurdalne sytuacje.
W nagraniu i koncercie towarzyszą mu: Wojciech Stec - pianista i Łukasz Borowiecki – kontrabasista

zespół RAZ DWA TRZY
Zespół złożony z absolwentów Wyższej Szkoły Pedagogicznej . Debiutował podczas 26. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. W lutym 1991 roku w studio nagraniowym powstała pierwsza płyta zespołu zatytułowana „Jestem Polakiem” , która była zbiorem utworów wykonanych podczas festiwalu jak i nowych nagrań.

Kolejny rok okazał się dla zespołu przełomowym. Po udanym występie na festiwalu w Jarocinie kariera zespołu nabrała tempa, a w rok później ukazała się druga płyta „To ja”, która została pozytywnie przyjęta na polskim rynku muzycznym. W dorobku artystycznym zespołu w sumie znajduje się siedem albumów studyjnych oraz trzy koncertowe, będące połączeniem muzyki rockowej oraz poezji współczesnej.

Zespół zdążył przez cały ten czas wypracować charakterystyczny dla siebie styl muzyczny oraz zdobyć rzeszę wiernych fanów, także wśród podopiecznych ISKIERKI, z którymi zagrali fantastyczny koncert w 2010 roku.
W koncercie wystąpią w składzie:

JAVIER NANDAYAPA
Jeden z najlepszych na świecie marimbafonistów. Pochodzi z rodziny o silnych muzycznych korzeniach, gdzie naukę gry na marimbie praktykowano od pokoleń. Nie bez znaczenia na dalszą karierę muzyka miał fakt, iż pochodzi on z Chiapas-światowej stolicy marimby.

Javier swoją muzyczną karierę rozpoczął w 1989 roku wraz z zespołem Marimba Nandayapa, z którym wspólnie koncertował w ponad 30 krajach Europy, Azji, Bliskiego Wschodu, Afryki czy USA. W 1999 roku opublikował wraz z perkusistą Israelem Moreno podręcznik do nauki gry na marimbie (Didactic Method for Mexican Marimba), pierwsze tego typu wydawnictwo w Meksyku.

Ciekawostkę stanowi fakt, iż marimba uznawana jest za drugi w kolei najstarszy instrument na świecie. Jako solista wydał 8 płyt powiększając tym samym swój niezwykły dorobek artystyczny. Koncertował także z wieloma orkiestrami symfonicznymi, m.in. z Meksyku, Argentyny czy Paragwaju. Jego nazwisko w języku Indian z Chiapas oznacza Zieloną Rzekę. Podczas koncertu Fundacji ISKIERKA zagra wraz z żoną.

SZYMON MAJEWSKI
Dziennikarz, showman, prezenter radiowy i telewizyjny. Człowiek orkiestra. Od lat ubarwia polską rzeczywistość, prowadząc swoje programy z przymrużeniem oka. Produkcje takie jak Mamy Cię czy Szymon Majewski Show na stałe wpisały się do historii polskiej telewizji.

Z Fundacją ISKIERKA związany od 2008 roku. Próbował swoich sił w branży filmowej czego efektem jest kilka epizodów m.in. w filmie Kiler czy E=mc2. Szymon realizuje się także na polu literackim, wydał autobiografię zatytułowaną SHOWman czyli spowiedź świra. Obecnie związany m.in. z Radiem ESKA, czy miesięcznikiem „Zwierciadło”, dla którego pisze felietony. Przyjaciel Fundacji ISKIERKA występujący na koncertach od 2008 roku. Dotychczas grał wraz z orkiestrą: np. na packach do szlifowania gipsu czy wykonywał arię operową. W tym roku powierzyliśmy mu zaszczytna rolę dyrygenta.

DZIECIĘCA ORKIESTRA ONKOLOGICZNA pod batuta prof. Piotra Sutta

Dziecięca Orkiestra Onkologiczna to mali pacjenci bez kroplówek, lekarze i pielęgniarki bez szpitalnych fartuchów, rodzice z uśmiechem na twarzach a wszyscy z bardzo egzotycznymi instrumentami perkusyjnymi w rękach, pod batutą - prof. Piotra Sutta. Ten projekt to także artyści, towarzyszący im w niezwykłej przygodzie ze światem muzyki oraz przedstawiciele biznesu, odkrywający nowe możliwości w innowacyjnej formule CSR. Orkiestra tworzy się i koncertuje tylko raz w roku. Nagrała już trzy profesjonalne płyty i gościła na kultowej Liście Przebojów radiowej „Trójki”.

Pierwszy raz orkiestra zagrała w 2006 roku w Studiu Radia Katowice, podczas sesji nagraniowej do pierwszej profesjonalnej płyty zatytułowanej „PODRÓŻE DO KRAINY FANTAZJI”. Dzieci, które dotychczas kojarzyły się łysymi głowami i tym dziwnym uczuciem zakłopotania oraz strachu wystąpiły w zupełniej innej roli. Nie było podziału na lekarzy i pacjentów, tylko jedna wspólna orkiestra, licząca kilkadziesiąt osób.

Najmłodszy muzyk ma ok. 4 lat najstarszy około 60. Wspólnie z DOROTĄ POMYKAŁĄ i ARTUREM ROJKIEM, którzy towarzyszyli nam w tej przygodzie, wyruszyliśmy w podróż do nieskończonego, tajemniczego i jakże barwnego świata dziecięcej wyobraźni.

Na pierwszej płycie teksty Jana Twardowskiego recytowane przez Dorotę Pomykałę, czy kompozycje Artura Rojka w aranżacji prof. Piotra Sutta wykonanej przez Orkiestrę, przeplatają się z dźwiękami dżungli, rytmami samby i śmiechem dzieci. Płyta ukazała się w nakładzie 3 000 egzemplarzy. Od tego czasu DZIECIĘCA ORKIESTRA ONKOLOGICZNA tworzy się i występuje raz w roku na Koncercie Fundacji ISKIERKA.

W 2009 roku zdecydowaliśmy się na nagranie drugiej płyty, zatytułowanej "MOC MARZEŃ". Do projektu zaprosiliśmy tym razem wokalistów: NATALIĘ KUKULSKĄ, MIKĘ URBANIAK oraz energetyczną trójkę używającą swoich głosów jak instrumentów, czyli zespołu ME MYSELF AND I. W nagraniu udział wzięli także muzycy: dr Benedykt Odya /wirtualne instrumenty elektroniczne/ Michał Kuzimski /fortepian/ oraz chórmistrz - prof. Grzegorz Rubin. Płyta ukazała się w nakładzie 10 000 egzemplarzy.

W 2012 roku zdecydowaliśmy się na nagranie trzeciej płyty „PASJA ŻYCIA”. Sesja nagraniowa trwała trzy dni w Studio Radia Katowice a w tej przygodzie ze światem muzyki towarzyszyli nam: RENATA PRZEMYK, ARTUR ANDRUS, zespół RAZ DWA TRZY oraz znakomici muzycy: prof. Piotr Sutt (dyrektor artystyczny projektu) Benedykt Odya (inst. elektr.) Michał Kuzimski (fortepian). Sekcję wokalną poprowadził chórmistrz: prof. Grzegorz Rubin.

Ciekawostki:

Adam Nowak z zespołu RAZ DWA TRZY napisał i skomponował zupełnie nowy utwór pt. „Nie tylko w niebie” zainspirowany tekstami dzieci i rodziców, które powstały podczas akcji społecznej DZIEŃ Z ISKIERKĄ zrealizowanej z Gazeta Wyborczą: http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35063,11214778,Na_onkologii_tez_jest_zycie__Dzieci_z_Iskierki_to.html Także podczas tegorocznej AKCJI LATO podopieczni fundacji pisali swoje skojarzenia ze słowem NADZIEJA. Zebrane teksty zostały przekazane Adamowi Nowakowi i stały się inspiracją do nowej piosenki.

W nagrania zdalnie włączył się także Javier Nanadayapa – znakomity meksykański marimbafonisty. Na płycie która ukaże się w nakładzie 5000 egzemplarzy znajdą się także utwory z repertuaru muzyki klasycznej – wszystko w profesjonalnej aranżacji i wykonane wraz z orkiestrą grająca na instrumentach perkusyjnych z różnych stron świata.

Płytę będzie można zakupić podczas koncertu promocyjnego 1 grudnia 2012 roku z DMiT w Zabrzu w cenie 30 zł. To wyjątkowa cegiełka wspierająca działania fundacji ISKIERKA. Po koncercie płytę będzie można zakupić poprzez stronę internetową fundacji www.fundacjaiskierka.pl

CEL E PROJEKTU:

Projekt DZIECIĘCEJ ORKIESTRY ONKOLOGICZNEJ pomaga naszym podopiecznym po dziecięcemu, czyli poprzez włączenie się we wspólną zabawę i zamianę ról. Zaciera granice i podziały. Pomaga uwierzyć, że można dokonać rzeczy pozornie niemożliwych. To daje im ogromną siłę do dalszej walki z chorobą, rozwija w nich zdolności interpersonalne i przełamuje poczucie izolacji społecznej. Wyzwala kreatywność i wzmacnia ich poczucie własnej wartości.

Daje szanse rodzinie dziecka oraz lekarzom, aby poprzez wspólną twórczą zabawę odreagować stres. To niezmiernie ważne w aspekcie psychoonkologii i naszej pracy z nimi. Wszystko po to, aby świat na chwilę się zatrzymał, wsłuchał w melodię uczuć, usłyszał rytm bicia serc i dźwięk marzeń.

Celem projektu jest także inicjowanie, za pośrednictwem mediów, publicznych rozmów ma temat znaczenia różnorodnych form psychoterapii w długotrwałym procesie leczenia farmakologicznego oraz pokazanie, jak wiele możliwości daje integracja różnych środowisk na rzecz budowania systemów wsparcia psychologicznego, finansowego i społecznego dla chorych dzieci i ich rodzin.

Choroba nowotworowa często jest bowiem niezwykłą próbą charakteru i siły osobowości zarówno dla samego chorującego, jak i jego otoczenia. Próbą potrafiącą wyzwalać odwagę, kreatywność i niesamowitą determinację do walki o to, co w życiu najważniejsze.

Muzycy Dziecięcej Orkiestry Onkologicznej:

PROF. PIOTR SUTT – Dyrektor Artystyczny Dziecięcej Orkiestry Onkologicznej
Solista perkusista, kameralista, pedagog, animator kultury, propagator sztuk muzycznych. Założyciel i lider Gdańskiej Grupy Perkusyjnej „Jeunesses Musicales” Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Stypendysta "Jeunesses Musicales World Orchestra" w Berlinie, Wiedniu i Warszawie. Solista wielu renomowanych festiwali muzycznych. Koncertował w charakterze solisty na koncertach symfonicznych i kameralnych niemalże w całej Europie.

Dokonał wielu nagrań solistycznych i kameralnych klasyki perkusyjnej oraz muzyki najnowszej dla Polskiego Radia. Grając wiele prawykonań, przyczynił się do promocji sztuki perkusyjnej, zarówno solistycznej jak i kameralnej na świecie.

Od 2004 r. jest profesorem na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, gdzie piastuje stanowisko kierownika Katedry Muzyki Instrumentalnej i Estradowej. Od 1990 r. solo perkusista Polskiej Filharmonii Kameralnej. Zaangażowanie w działalność pedagogiczną zaowocowało wieloma znakomitymi absolwentami, solistami i laureatami międzynarodowych konkursów perkusyjnych.

Autor wielu projektów wykorzystujących osiągnięcia nauk muzycznych, pedagogiki, instrumentarium perkusyjnego oraz elektroniki perkusyjnej do arteterapii i aktywizacji dzieci i osób chorych na choroby nowotworowe. Pomysłodawca i realizator szkoleń z zakresu komunikacji, przywództwa oraz relacji interpersonalnych - wykorzystujących doświadczenia kameralistyki, dyrygentury, jak również mistrzowskich warsztatów muzycznych.

prof. Grzegorz RUBIN - chórmistrz
Ukończył studia muzyczne w PWSM w Gdańsku. Tam też zaczął pracę zawodową jako asystent. Od 1974 roku działa także jako chórmistrz. Prowadził chóry akademickie w Gdańsku i w Bydgoszczy.

Prowadził między innymi takie chóry, jak: Chór Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego, Bydgoski Chór Kameralny "PRO ARTE", Chór "LEGE ARTIS" Liceum Muzycznego w Gdańsku, Chór Mieszczan Gdańskich. Z zespołami tymi koncertował w wielu miastach Polski, a także w Bułgarii, Danii, Czechosłowacji, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Litwie, Niemczech, Norwegii, Szwajcarii, Szwecji, na Węgrzech oraz we Włoszech.

Dokonał także wielu nagrań i prawykonań utworów chóralnych współczesnych kompozytorów polskich. Uczestniczył w konkursach i festiwalach muzycznych uzyskując szereg nagród i wyróżnień.

Był jurorem wielu konkursów chóralnym, obecnie jest i dyrektorem artystycznym Gdańskiego Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego. Od 2003 jako profesor zwyczajny pracuje w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, gdzie w latach 2009-2012 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Edukacji Muzycznej. Obecnie jest kierownikiem Katedry Teorii Muzyki.

Aby włączyć darczyńców fundacji w bezpośrednie działania na rzecz chorych dzieci Fundacja ISKIERKA stosuje innowacyjną formułę CSR: Sponsorzy fundacji tworzą chór towarzyszący Dziecięcej Orkiestrze Onkologicznej podczas dorocznych koncertów. Po godzinach pracy, managerowie i pracownicy różnych specjalizacji uczą się śpiewu pod okiem prof. Grzegorza Rubina. I tak, w kolejnych latach na scenie np. Filharmonii Śląskiej, ramię w ramię z podopiecznymi, występowali:

CHÓR INFORMATYKÓW (Infovide-Matrix S.), CHÓR MANAGERÓW (Unilever Polska S.A.) CHÓR DORADCÓW Podatkowych (Tax-Net S.A. ), CHÓR INTEGRATORÓW IT ( S&T Services Polska), CHÓR INŻYNIERÓW (Energomontaż-Południe S.A.).

W 2011 roku to wyzwanie podjęło środowisko dziennikarzy, a w 2012 wspierał ich będzie CHÓR POLICYJNY a Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Benedykt Odya
dyrygent, instrumentalista, aranżer i kompozytor muzyki elektronicznej. Od 2001 roku nauczyciel akademicki w Instytucie Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Słupsku – 1999 r. (obecnie Akademia Pomorska) i Akademii Muzycznej w Poznaniu – 2000 r.

Obie uczelnie ukończone z wyróżnieniem. W 2008 r. na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy otrzymał tytuł doktora w dziedzinie sztuki muzyczne, dyscyplinie dyrygentura. Swoje zainteresowania muzyczne rozwijał w Słupsku, Bydgoszczy i Poznaniu. Związany z amatorskim i profesjonalnym ruchem muzycznym, współpracował z zespołami muzycznymi w Starogardzie Gdańskim, Słupsku, Bydgoszczy i Toruniu.

Jako dyrygent zdobywał nagrody i wyróżnienia w licznych konkursach w Polsce i za granicą, m.in. Włochy, Szwecja, Malta, Majorka, Słowacja, Austria i Niemcy. Jest propagatorem współczesnych instrumentów elektronicznych oraz technologii VST, które wykorzystuje na co dzień w swojej pracy. Od roku 2008 do chwili obecnej jest v-ce dyrektorem Instytutu Edukacji Muzycznej w Bydgoszczy.

Michał Kuzimski
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Tatiany Shebanovej i prof. Jarosława Drzewieckiego, następnie studia podyplomowe w zakresie kameralistyki fortepianowej w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Jest laureatem Konkursu na Stypendia Artystyczne Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie w 1994 r. oraz II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie im. F. Liszta we Wrocławiu w 1997 r. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Uczestniczył w kursach pianistycznych pracując pod kierunkiem prof. Tatiany Shebanovej, prof. Włodzimierza Obidowicza, prof. Aleksieja Orłowieckiego. Koncertował w wielu miastach Polski oraz poza granicami (Włochy, Rosja, Niemcy). Obecnie jest pracownikiem Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Chełmnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koncert Fundacji ISKIERKA w DMiT w Zabrzu "Pasja życia" 1 grudnia - Ruda Śląska Nasze Miasto

Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto