Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: Na osiedlu Kaufhaus czas stanął w miejscu. Zabytkowe miejsce ma dwa oblicza

Joanna Oreł
Osiedle ma dwa oblicza. Jedno znają turyści, drugie mieszkańcy
Osiedle ma dwa oblicza. Jedno znają turyści, drugie mieszkańcy Arkadiusz Gola
Osiedle Kaufhaus zachwyca turystów swym klimatem. A jak się tu żyje mieszkańcom? Sprawdziła to Joanna Oreł

Zabytkowe osiedle robotnicze, perełka Rudy Śląskiej, symbol miasta, architektoniczny fenomen, wizytówka warto pokazania turystom - takie słowa najczęściej padają w rozmowach na temat osiedla Kaufhaus. Rzeczywiście, wyremontowana przed kilkoma laty elewacja robi wrażenie. Na tym się kończy. Stan klatek schodowych niektórych familoków woła o pomstę do nieba. Po zmroku mieszkańcy omijają Kaufhaus, a wizyty Straży Miejskiej są na porządku dziennym. Tak właśnie wygląda rzeczywistość na Kaufhausie.

Ładnie, ale tylko z daleka

Przed kilkoma dniami zaprzyjaźniona z naszą redakcją pani Irena z Wrocławia postanowiła po latach odwiedzić Rudę Śląską. Nie kryła swojego zachwytu nad Kaufhausem: - Piękne macie te osiedle. Zmieniło się nie do poznania.

To prawda. Kilka lat temu podjęto decyzję o renowacji Kaufhausu. Dziś budynki prezentują się nieźle. Są jednak wyjątki. Tak, jak ten przy ul. Rudzkiej w budynkach od numerów 1 do 7. Witają nas wulgarne napisy na ścianach, zabrudzone klatki schodowe, wyłamane balustrady i okna zabite tekturowymi płytami.

- Strach wychodzić - mówi nam zza uchylonych drzwi jedna z lokatorek.

- Okna wytrzaskali, a na zimę administracja zabija je dechami. Tragedia, a nie mieszkanie - dodaje Marcin Grzelek, również mieszkaniec Kaufhausu.

Wszyscy się wykludzają

Elżbietę Janicką spotykamy na ostatnim piętrze jednego z budynków przy ul. Gwardii Ludowej. Na ścianach wiszą obrazki z wizerunkiem Najświętszej Panienki. Siadamy na - mówiąc po naszymu - ryczce. - Kto sie tu przykludzi, ten zaroz ucieko - mówi pan Elżbieta. - Nie dziwia sie. Trudno tu wydzierżyć.

Marcin Grzelek też z chęcią wyprowadziłby się z Kauf-hausu. - Ja się pytam, jak tu mieszkać? Kilka lat temu w miejscu, gdzie jesteśmy wybuchł pożar. Do dzisiaj nikt tego nie odmalował - załamuje ręce rudzianin, pokazując nam jedną z klatek schodowych.

Będą zmiany. Jest plan

Są jednak i plusy mieszkania na Kaufhausie. Aleksandra i Jarosław Roszakowie przeprowadzili się na osiedle przed 12 laty.
- Nie ma najgorzej - przyznaje pani Aleksandra. - Przede wszystkim podoba nam się ta swojska atmosfera. Ale niestety, są też miejsca, gdzie potrzeba zmian - dodaje.

Miasto zmiany poczyniło. Turystom się podoba, mieszkańcom nie do końca. Władze Rudy Śląskiej mają więc plan, by ponownie zmienić oblicze Kaufhausu. Przynajmniej w małym stopniu. - W 2013 roku planujemy budowę skateparku, która była przewidziana w ramach rewitalizacji osiedla - mówi Adam Nowak, rzecznik prasowy magistratu.

Zaś, co do stanu samych klatek schodowych, Adam Nowak dodaje: - Mieszkańcy osiedla aktywizują się zawodowo poprzez udział w pracach społecznie użytecznych, dzięki którym w ostatnich 4 latach wyremontowano ponad 20 klatek schodowych, wykonano betonowe ławki w parku oraz na bieżąco prowadzone są prace porządkowe na osiedlu. Działania te prowadzone były m.in. we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Mieszkaniowej.

A jaka jest Wasza opinia o Kaufhausie? Podoba Wam się osiedle, czy wolicie tam nie zaglądać?

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto