Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urodziny gimnazjum nr 13 z Rudy Śląskiej. Jubileusz w czerwcu. Zobacz archiwalne zdjęcia

Joanna Oreł
Archiwum gimnazjum 13
Szkoła z historią, ludźmi z pasją i potencjałem. Gimnazjum nr 13 obchodzi 75-lecie istnienia. O jego historii pisze J. Oreł

Gimnazjum nr 13 na Wirku obchodzi w tym roku jubileusz 75-lecia istnienia. To budynek z historią. Kiedyś swoją siedzibę miała tutaj szkoła niemiecka, a we wrześniu oficjalna nazwa placówki będzie brzmiała: Zespół Szkół nr 5. Jest co świętować. Dyrekcja szkoły czeka na pamiątki dawnych uczniów oraz ich cenne wspomnienia.

Szkoła z historią

Budynek, w którym dzisiaj mieście się gimnazjum nr 13 powstał 75 lat temu. Wówczas nie było jeszcze dzielnicy Wirek. Szkoła mieściła się na Nowej Wsi.

- Z moich poszukiwań wynika, że kiedyś były tutaj dwie szkoły - dzieli się swoimi odkryciami Ewa Stepuch, dyrektorka gimnazjum nr 13. - Jedna z nich była szkołą polską, a jedna prywatną niemiecką.

Wiadomo, że Publiczna Szkoła Powszechna Stopnia Trzeciego nr 5 w Nowej Wsi w 1937 roku dostała obiekt, który będzie obchodził 75-lecie istnienia. Jednak pierwsze wpisy uczniów pochodzą z roku 1930.

- Nie wiem na jakiej zasadzie funkcjonowała ona przedtem. Być może szkoła miała swoją siedzibę w jakiś mniejszych budynkach - zastanawia się Ewa Stepuch.

Archiwa pełne tajemnic

W kronikach szkolnych Publiczna Szkoła Powszechna Stopnia Trzeciego nr 5 w Nowej Wsi widnieje do wybuchu drugiej wojny światowej. Od 1940 roku w budynku przy ul. Jankowskiego uczniowie rozpoczęli naukę pod szyldem niemieckiej szkoły.

- Dokładnie 11 lutego 1945 roku wrócili tutaj Polacy i zaczął się dalszy ciąg historii polskiej szkoły powszechnej - przytacza Ewa Stepuch.

Do dzisiaj w archiwach szkoły zachowały się pamiątki po obu placówkach. Jest m.in. protokolarz, a także kronika niemiecka. - To są nasze największe skarby - podkreśla Stepuch.

Współczesna historia szkoły rozpoczyna się 1951 roku, kiedy to powstała Ruda Śląska. Jednak już w 1945 roku nazwę placówki zmieniono na Szkoła Podstawowa nr 10 na Wirku. Powstało również przedszkole. Patronką placówki została Maria Dąbrowska.

Kolejne zmiany nadeszły w 1999 roku. Od tego momentu szkoła przy ul. Jankowskiego to gimnazjum nr 13.

Wychodzą ku Europie

W 2010 roku szkole nadano imię Roberta Schumana, który uznawany jest za jednego z ojców zjednoczonej Europy.

- To jest nasze wyjście ku Europie - uzasadnia wybór Ewa Stepuch. - Były pomysły, by szkoła nosiła nazwę Unii Europejskiej, ale przeglądając życiorys Schumana doszliśmy do wniosku, że to jest osoba, która niosła ze sobą bardzo dużo wartości.

To całe ich życie

Ewa Stepuch jest dyrektorką gimnazjum nr 13 od pięciu lat, ale jej staż w wireckiej szkole wynosi 20 lat. - To miejsce jest dla mnie czasem czymś więcej niż dom. Zasypiam z myślą o szkole, budzę się z myślą o niej - przyznaje.

W ostatnich latach wiele się tutaj zmieniło. Powstała bardzo dobrze wyposażona pracownia komputerowa, a niedawno szkoła przeszła remont z powodu szkód górniczych.

- W tej chwili konserwator zabytków pozyskał pieniądze na remont elewacji budynku. Cieszymy się, że od zewnątrz ta szkoła będzie znów wyglądać jak nowa - podkreśla dyrektorka.

Uczeń numerem jeden

Misją szkoły jest stworzenie takich warunków, aby nie było to jedynie miejsce nauki, ale takie, do którego z chęcią powraca się po latach. - Bardzo często uczniowie, którzy kończą naszą szkołę przychodzą do nas, dzieląc się sukcesami. Jesteśmy z tego dumni- mówi Stepuch.

W jaki sposób gimnazjum nr 13 dba o atmosferę przyjaźni? - Dla nas żaden uczeń nie jest anonimowy - zapewniają nauczyciele.

Oprócz standardowego wsparcia w szkole działa zespół teatralny, a uczniowie, nawet będąc już absolwentami prężnie działają w programie Profilaktyka a Teatr, który realizowany jest we współpracy z policją. Szkoła działa również ze stowarzyszeniem Na Rzecz Dzieci i Młodzieży "Przystanek".

Czekają na pamiątki

Uroczystości z okazji 75-lecia szkoły odbędą się 15 czerwca. Najpierw w kościele pw św. Wawrzyńca i Antoniego zostanie odprawiona msza święta, a później w gimnazjum nr 13 odbędzie się część oficjalna oraz artystyczna.

Osoby, które uczyły się kiedyś w szkole lub posiadają jakiekolwiek pamiątki z nią związane proszone są o kontakt pod nr tel. 32 242-09-49. Napiszcie również do nas na adres: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto