18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grzegorz Kołodko w Rudzie Śląskiej. O czym mówił?

Joanna Oreł
Grzegorz Kołodko w Rudzie Śląskiej
Grzegorz Kołodko w Rudzie Śląskiej Urząd Miasta Ruda Śląska
Sprawy długu publicznego oraz skutków kryzysu ekonomicznego w Polsce, Europie i świecie zdominowały spotkanie byłego wicepremiera. Grzegorz Kołodko w Rudzie Śląskiej spotkał się z mieszkańcami oraz władzami miasta

Prof. Grzegorz Kołodko w Rudzie Śląskiej wygłosił wykład „Polska, Europa, Świat – po czy przed kryzysem”. Wydarzeniu towarzyszyła promocja ostatniej książki byłego wicepremiera i ministra finansów „Dokąd zmierza świat. Ekonomia polityczna przyszłości”. Do Rudy Śląskiej ekonomista przyjechał na zaproszenie władz miasta oraz klubu radnych SLD.

Grzegorz Kołodko w Rudzie Śląskiej: Nie było recesji, jest kryzys

Wśród głównych obszarów objętych kryzysem ekonomicznym prof. Grzegorz Kołodko w Rudzie Śląskiej wymieniał sferę przedsiębiorczości, rynku pracy i finansów publicznych.

- Polska produkcja w ciągu ostatnich lat rośnie poniżej przeciętnej światowej - komentował Grzegorz Kołodko. - Polska wytwarza około 0,95 proc. światowej produkcji, która rośnie szybciej, niż w naszym kraju. W tym roku można się spodziewać jej wzrostu o ok. 3,2 proc., a w Polsce o około 2,5 proc.

Zdaniem profesora te dane świadczą o tym, że w kraju wprawdzie nie było recesji, ale jest kryzys, który przejawia się w trzech wymienionych przez niego sferach.

Grzegorz Kołodko w Rudzie Śląskiej mówił, że społeczeństwo jest biedne

Jak zauważał Grzegorz Kołodko w Rudzie Śląskiej, obecny kryzys nie ma charakteru podażowego, ale popytowy. Innymi słowy polega on na tym, że na rynku jest dostępna dostateczna ilość produktów, ale społeczeństwa nie stać na ich zakup. Dla przedsiębiorców nie jest przy tym problemem zwiększenie produkcji, ale ilości klientów, którzy kupią ich artykuły.

Zdaniem Kołodki ma to daleko idące konsekwencje, ponieważ przedsiębiorcy nie mają motywacji, by rozwijać swoje firmy i w nie inwestują. Skutkuje to między innymi tym, że w Polsce w wielu przypadkach posiadane technologie się starzeją, podczas gdy Chińczycy, Japończycy, Niemcy, Skandynawowie czy Amerykanie inwestują w nowoczesne rozwiązania, a co za tym idzie stają się coraz bardziej konkurencyjni.

Z punktu widzenia strefy przedsiębiorczości kryzys przejawia się zatem tym, że nie są w pełni wykorzystane moce wytwórcze, czyli inaczej mówiąc fabryki, hale, urządzenia, maszyny, surowce czy siła robocza.

Drugim przejawem strukturalnego kryzysu zdaniem Grzegorza Kołodki jest duże bezrobocie. Jak podkreślał były wicepremier, tak długo, jak nie będzie elastycznego rynku pracy z niską stopą bezrobocia, w Polsce będziemy mieli do czynienia ze zjawiskiem kryzysowym.

W opinii Kołodki w nie najlepszej kondycji są też polskie finanse publiczne. Jak przy tym podkreślał profesor, władze powinny dążyć do jak największego ograniczenia długu publicznego, którego koszty ponoszą wszyscy obywatele.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto