Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Halemba: Co z terenem po byłej szkole górniczej? Mieszkańcy pytali prezydent miasta

MN
Spotkanie prezydent z mieszkańcami Halemby - jesień 2015
Spotkanie prezydent z mieszkańcami Halemby - jesień 2015 UM Ruda Śląska
Na spotkaniu prezydent Grażyny Dziedzic z mieszkańcami Halemby padło kilka istotnych pytań o przyszłość tej dzielnicy. Mieszkańcy pytali m.in. o byłą szkołę górniczą i teren po elektrowni Halemba.

Co z terenem po dawnej szkole górniczej?

Mieszkańcy pytali dlaczego wyburzono budynek dawnej szkoły przy ul. Kłodnickiej. Obiekt wykupiła od miasta prywatna firma, wyburzyła go i - jak mówią włodarze - na razie inwestor nie zdradził swoich planów, co w tym miejscu powstanie. - Zapewniam, ze chcieliśmy utrzymać ten budynek, ale gwałtowny spadek liczby uczniów w połączeniu ze wzrostem kosztów utrzymania budynku wymusił decyzję o zamknięciu szkoły. Utrzymanie budynku przez ostatnie trzy lata kosztowało nas prawie 500 tys. zł – mówił wiceprezydent Krzysztof Mejer

Władze miasta na razie nie wiedzą, co inwestor postawi w miejscu szkoły. Plan zagospodarowania przestrzennego miasta dopuszcza, aby utworzyć tam usługi publiczne, a więc może to być kolejny market.

Obawy w związku z terenem po elektrowni Halemba

Mieszkańcy wyrażali także niepokój w związku z działalnością firmy na terenie byłej elektrowni Halemba. Skarżyli się na nieprzyjemne zapachy i podejrzewają, że firma składuje w tym miejscu ścieki. Władze miasta nie mówią czym zajmuje się firma na terenie po elektrowni, ale obiecują "patrzeć jej na ręce".

Problem segregacji odpadów i palenia śmieciami

Mieszkańcy skarżyli się również na dzikie wysypiska i problem z segregacją śmieci. Zwracali uwagę, że dzielnica tonie w dzikich wysypiskach a śmieci często wysypują się z kontenerów. Wiceprezydent Krzysztof Mejer odpowiadał, że sporo zamieszania wprowadziła nowa ustawa dotycząca segregacji odpadów. Wspomniał również, że aż 80 proc. odpadów nie jest segregowane, głównie z blokowisk.

Mieszkańcy Halemby zwracali także uwagę, że niektóre osoby palą śmieciami w piecach, czym zanieczyszczają powietrze. Komendant straży miejskiej zapewnił, że problem jest znany, a strażnicy mają możliwość pobrania próbek dymu czy sadzy. Mieszkańców, którzy palą śmieciami, czekają wysokie kary.

Kolejne spotkanie odbędzie się z mieszkańcami Goduli i Orzegowa, w poniedziałek 19 października o godz. 17 (SP nr 36 przy ul. Bytomskiej 45).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto