W lokalach wyborczych trwają ostatnie przygotowania do niedzieli wyborczej W lokalach wyborczych trwają ostatnie przygotowania do niedzieli wyborczej

W lokalach wyborczych trwają ostatnie przygotowania do niedzieli wyborczej (© fot. Mikołaj Suchan.)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Punktualnie o godzinie szóstej w niedzielę zostaną otwarte drzwi lokali wyborczych we wszystkich 2717 obwodach do głosowania na terenie województwa śląskiego. Podobnie jak dwa tygodnie temu, podczas pierwszej tury głosowania, w wyborach prezydenckich karta będzie miała kolor biały. Ponad 3,7 mln osób będzie miało szansę wybrać nowego prezydenta RP spośród dwóch kandydatów, stawiając krzyżyk w kratce przy tym którego popierają.

W wyborach głos oddany będzie ważny, gdy postawimy jeden znak "X". Głos będzie nieważny w trzech przypadkach: kiedy zaznaczymy znakiem "X" obydwa nazwiska, kiedy nie zostanie oddany głos na żadnego kandydata, czyli gdy wrzucimy czystą kartę bez skreśleń do urny oraz kiedy głos oddany zostanie na karcie do głosowania innej niż karta urzędowo ustalona lub pozbawionej pieczęci obwodowej komisji wyborczej.

Jak zapewnia Państwowa Komisja Wyborcza, nigdzie nie zabraknie kart do głosowania, mimo że mieszkańcy regionu masowo odbierali z urzędów miejskich zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu innym niż adres zamieszkania. Być może zdarzą się więc takie obwody, gdzie frekwencja przekroczy... 100 procent. Każda komisja ma bowiem więcej kart niż jest w jej obwodzie uprawnionych do głosowania. Wynika to z faktu, że dzięki pobranym zaświadczeniom z gminy, wiele osób może przyjść do dowolnego lokalu nie tylko w województwie, ale także kraju i poza jego granicami. Tylko w Katowicach do piątku przed południem pobrano niemal 12 tysięcy zaświadczeń, podczas gdy przed I turą odebrano ich pięć tysięcy.

- Zainteresowanie jest większe niż podczas wcześniejszych wyborów. Zaświadczenia pobierali nie tylko wyjeżdżający na urlop, ale także ci, którzy zamierzają wyjechać na weekend - mówi Stefan Smołka, naczelnik wydziału spraw obywatelskich.

Danuta Prandi, szefowa wydziału spraw obywatelskich w Siemianowicach Śląskich, mówi wprost: - Takiego zainteresowana wyborami jak długo tu pracuję nie widziałam. I choć mamy dużo więcej pracy, to jesteśmy zadowoleni, bo może nareszcie nastąpił w ludziach przełom i zrozumieli, że mają wpływ na to, co się dzieje w kraju. Oby to zainteresowanie utrzymało się jesienią przy wyborach samorządowych.


Wiadomości

Komentarze (6)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

koher (gość)

przed pierwszą turą jest zawsze najgorzej, bo człowiek nie rozgrzany a potem to już leci. Potym to tura za turom wala z cegłami na budowowie że aż sie kurzy a robata to całkym blank furczy

Czy wy macie zielone pojecie co "tury" znaczy i skad sie ten "potfor pojawil?? (gość)

"Tury" to slowo bezczelnie wziete z jezyka Angielskiego!."Tury" to po Angielsku: "Tour", co doslownie znaczy: "Wycieczka","Turystyczna wycieczka"!. Przestancie w koncu bezmislnie uzywac wyrazy a jezyka Angielskiego ktore nie maja ZADNEGO SENSU W JEZYKU POLSKIM!!. Prosze mowic i pisac po POLSKU, Wy Polskie dziennikarskie IMBECYLE!!

A co my glosujamy w Ameryce?? (gość)

Prosze uzywac POLSKIE WYRAZY, POLSKIE ODPOWIEDNIKI!! Co to za Polski wyraz: "ZDEGRADOWANY"??. Czy wy Polacy macie pojecie co ten wyraz znaczy??. "zdegradowany", po Angielsku:"degrated" co znaczy "znizyc" albo "zrobic mniejsze"!.Dodajac Polski poczatek oraz Polski koniec do slowa Angielskiego absolutnie nie tworzy normalnego Polskiego slowa!!. Przestancie w koncu maltretowac nasz Ojczysty POLSKI JEZYK, PROSZE MOWIC ORAZ PISAC PO POLSKU!!!

osiedle Kopernika (gość)

która została uprowadzona z Zabrza, skreślona z listy uczniów Centrum Eduakcji i wywieziona do domu oszustów we Włodawie, a następnie wypędzona do Trójmiasta, gdzie jest osobą bezdomną, bez studiów, bez perspektyw, zdegradowana społecznie

krzych (gość)

jestem poza terem Polski,w pierwszej turze wyborow bralem udzial,ale nie wiem,czy poprzednie zaswiadczenie jest dalej aktualne ,,