Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Janko Macoszek wygrał konkurs "Po naszymu czyli po śląsku"

Grzegorz Franki
Grzegorz Franki
XX finał konkursu "Po naszymu czyli po śląsku" odbył się 28 listopada w Zabrzu. Ślązakiem Roku 2010 został Janko Macoszek. W kategorii młodzieżowej najlepsza okazała się 8-letnia Dominika Graboś. Tytuł honorowy przypadł prof. Marianowi Zembali.

Prawie pięć godzin trwała zakończona przed chwilą jubileuszowa, XX gala finałowa konkursu "Po naszymu czyli po śląsku". Impreza promująca śląską mowę od wielu lat wzbudza duże zainteresowanie publiczności, która także dzisiaj wypełniła po brzegi zabrzańską salę koncertową. Gości zabawiał Tercet Egzotyczny i kabaret Rak, ale głównymi bohaterami wieczoru byli Ślązacy, którzy wygłaszali w swoim języku konkursowe monologi.

Tym razem do walki o tytuł Ślązaka Roku stanęło 130 osób. Uczestnicy to ludzie różnych zawodów i w różnym wieku (najmłodsza uczestniczka miała siedem lat, a najstarsza 73). Pochodzą z całego Górnego Śląska, zarówno ze wsi, jak i z dużych miast.

W konkursowym jury, podobnie jak w roku ubiegłym, zasiedli profesorowie: Dorota Simonides, Jan Miodek i ks. Jerzy Szymik. Mieli trudne zadanie, bo spośród piętnastu finalistów musieli wyłonić tę osobę, która najlepiej, bez jakichkolwiek błędów językowych i z pełną swobodą opowiedziała przygotowaną przez siebie historię w jednej z kilkunastu gwar śląskich.

Ślązakiem Roku 2010 ogłoszony został Janko Macoszek. Zwycięzca ma 26 lat i jest góralem z Istebnej. Drugie miejsce zajęła Teresa Przybyła, mieszkająca również w Istebnej, a trzecie przypadło Dorocie Łukaszczyk z Tarnowskich Gór.

Jury przyznało też tytuł Młodzieżowego Ślązaka Roku, który otrzymała 8-letnia Dominika Graboś z Mysłowic. Laureatka pokonała sześciu innych finalistów startujących w tej kategorii.

Ideą konkursu jest także prezentowanie i nagradzanie wybitnych postaci związanych ze Śląskiem. Z tego powodu przyznawany jest tytuł Honorowego Ślązaka Roku. Tym razem został nim wybitny kardiochirurg z Zabrza, prof. Marian Zembala. Jury doceniło nie tylko zasługi profesora jako lekarza i naukowca, ale też jego przywiązanie do regionu oraz promowanie Śląska w kraju i za granicą. W poprzednich latach wyróżnienie to otrzymali m.in. Gerard Cieślik, Wojciech Kilar, Jan Miodek, Dorota Simonides, Maria Pańczyk, Franciszek Pieczka, Józef Skrzek i abp Damian Zimoń.

W tym roku po raz pierwszy o tytuł Ślązaka Roku rywalizowało też kilkudziesięciu regionalnych polityków, dziennikarzy, artystów i księży. W kategorii VIP jury wyróżniło dwóch laureatów, którymi zostali wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk oraz poseł ziemi raciborskiej Henryk Siedlaczek, który znany jest z tego, że językiem śląskim posługuje się także w parlamencie.

Zygmunt Łukaszczyk na długo zapisze się w pamięci sympatyków konkursu również z powodu stroju, w jakim wygłosił monolog. Wojewoda wystąpił na scenie w czarnych lakierkach, białych podkolanówkach, krótkich spodenkach, z zawiązaną pod szyją zamszową kokardą i trzymanym w ręce zabawkowym pistoletem. Tak ucharakteryzowany wspominał odpusty, na których bywał w dzieciństwie.

"Po naszymu czyli po śląsku" promuje ludzi perfekcyjnie posługujących się śląską gwarą. Przez wszystkie dotychczasowe edycje tego popularnego na Górnym Śląsku konkursu przewinęło się około 2 tys. uczestników z kraju i zagranicy. Dwa razy, w 1998 i 2004 roku, konkurs odbył się również w Teksasie, wśród potomków Ślązaków osiadłych tam w drugiej połowie XIX wieku. Laureatkami tych edycji były Sally Schaeffer i Adelina Ciumperlik.

- Konkurs pokazuje bogactwo gwar śląskich, zarówno tej opolskiej czy cieszyńskiej, jak i rybnickiej oraz wiele innych jej odmian - mówiła dziś w Zabrzu pomysłodawczyni i wieloletnia organizatorka konkursu, dziennikarka radiowa, senator Maria Pańczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Janko Macoszek wygrał konkurs "Po naszymu czyli po śląsku" - Zabrze Nasze Miasto

Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto