Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kochłowice: Pod koniec sierpnia cofniemy się do czasów średniowiecza przy najstarszym zabytku miasta

MN, UM Ruda Śląskla
Kochłowice: Pod koniec sierpnia cofniemy się do czasów średniowiecza przy najstarszym zabytku miasta
Kochłowice: Pod koniec sierpnia cofniemy się do czasów średniowiecza przy najstarszym zabytku miasta UM Ruda Śląska
Pod koniec sierpnia w kochłowickim gródku stożkowym po raz trzeci odbędzie się impreza historyczna „In Memoriam Castri – Ku pamięci grodu”. Na miejscu pojawią się rycerze, kuglarze, rzemieślnicy i inne postacie, które przypomną nam o średniowiecznym rodowodzie grodu w Kochłowicach. Imprezę organizuje Stowarzyszenie Genius Loci.

Stowarzyszenie Genius Loci – Duch Miejsca już trzeci raz organizuje imprezę historyczną na terenie kochłowickiego grodziska. 29 i 30 sierpnia br. przy gródku stanie obóz, w którym będzie można spotkać najróżniejsze średniowieczne postaci. W czasie imprezy przewodnicy, a wśród nich także uczestnicy trzyletnich wykopalisk trwających na terenie grodziska, opowiedzą jakie tajemnice skrywa stara warownia.

- Wydarzenie to ma na celu zainteresować mieszkańców miasta losami najstarszego zabytku Rudy Śląskiej – średniowiecznego gródka - znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie oczyszczalni ścieków „Barbara" - mówi Grzegorz Nawrat, koordynator projektu.

W sobotę (29 sierpnia) organizatorzy zapraszają do zabawy od godziny 10.00 do 19.00, w niedzielę (30 sierpnia) średniowiecznych rycerzy będzie można spotkać od 10.00 do 15.00.

W programie organizatorzy zaplanowali m.in. zwiedzanie gródka z przewodnikiem, wystawę poświęconą zabytkowi, pokazy kuglarzy i średniowieczne zabawy. W obozie będą także wystawione kramy rzemiosła dawnego. Podczas imprezy w średniowiecznym stylu nie zabraknie rycerskich potyczek czy nauki strzelania z łuku. Dojście do gródka znajduje się od ul. Górnośląskiej w Bykowinie.

Wydarzenie organizowane jest od trzech lat. Stowarzyszenie Genius Loci opiekuje się starym grodziskiem oraz promuje wiedzę na jego temat wśród rudzian.

- Dwie zorganizowane dotąd edycje imprezy zgromadziły rzesze mieszkańców Rudy Śląskiej i miast ościennych - mówi Grzegorz Nawrat. – W ubiegłym roku, w ciągu dwóch dni średniowieczny obóz przy gródku odwiedziło około tysiąca osób, a przewodnicy poprowadzili aż 31 wycieczek – dodaje.

Kochłowickie grodzisko to średniowieczny gródek stożkowy nad rzeką Kochłówką powstały pod koniec XIII wieku. Od 2009 roku rolę społecznego opiekuna zabytku przejęło rudzkie Stowarzyszenie Genius Loci – Duch miejsca.

Grodzisko w Kochłowicach to najstarszy zabytek Rudy Śląskiej:

Obecnie zachowana jest topografia terenu: fosa, stożek właściwy, na którym w średniowieczu istniała drewniana wieża oraz podgrodzie.

Badania archeologiczne wykazały, że w miejscu tym istniała wieża, palisada oraz drewniany most przerzucony przez fosę. Grodzisko najprawdopodobniej było własnością książąt bytomskich, do których należały tereny wokół dzisiejszych Kochłowic. Niestety pełna identyfikacja pierwotnej funkcji gródka jest utrudniona z powodu braku źródeł pisanych.

Od 2013 roku na terenie zabytku przeprowadzane są badania archeologiczne mające na celu zweryfikowanie wiedzy na temat gródka. Zostały one zakończone w tym roku. Obecnie obiekt jest najstarszym zabytkiem Rudy Śląskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto