Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Kocioł" z Fryncity

Agnieszka Widera
Tak ma mniej więcej wyglądać Stadion Śląski w Chorzowie po usadowieniu dachu na stalowej konstrukcji
Tak ma mniej więcej wyglądać Stadion Śląski w Chorzowie po usadowieniu dachu na stalowej konstrukcji wizualizacja GMP Architekten
W Hucie Pokój powstają olbrzymie elementy, z których zostanie zbudowana główna konstrukcja nośna zadaszenia Stadionu Śląskiego

Jeszcze nie powstała, a już robi duże wrażenie - konstrukcja, na jakiej oprzeć się ma zadaszenie widowni Stadionu Śląskiego to dwa pierścienie o średnicy około kilometra, stalowe słupy oraz tzw. płatwie, na których spocznie powłoka dachu z poliwęglanu. Wszystkie stalowe elementy powstaną w Hucie Pokój SA.

- Całe przedsięwzięcie realizowane jest wspólnie z Mostostalem Zabrze, który zajmie się montażem wszystkiego już na miejscu, w Chorzowie - mówi Jerzy Trzciński, rzecznik prasowy nowobytomskiej huty. - Nasi inżynierowie współpracują z pracownikami biura projektowego przy tworzeniu niezbędnej dokumentacji warsztatowej - dodaje.

Dolny pierścień składać się będzie z czterdziestu elementów (każdy ważący do 60 ton), tyle samo, ale jeszcze cięższych elementów, będzie miał górny pierścień, który oprze się na czterdziestu słupach, każdy o długości 22 metrów.

- Te słupy będą znajdować się 20 metrów nad wejściem do stadionu. Wszystko musi być niezwykle precyzyjnie wykonane. To wyrafinowana robota, która spełniać musi najwyższe standardy bezpieczeństwa - podkreśla Bogdan Pakosz, dyrektor naczelny należącej do Huty Pokój spółki Eurokonstrukcje. - Do realizacji tego przedsięwzięcia wykorzystamy zmodernizowane linie spawalnicze wykonując w sposób seryjny półfabrykat dla części elementów, a to znacznie przyspieszy prace - dodaje.

Przy konstrukcji zadaszenia "Kotła czarownic" pracuje sto osób, ale budowa stadionu to dla huty nie pierwszyzna. Zakład wykonywał już fragmenty stadionu Wisły Kraków, zaś w ubiegłym roku z Nowego Bytomia wyjechały do RPA elementy konstrukcji elewacji dla stadionu w Kapsztadzie, gdzie rozgrywane będą mecze tegorocznych mistrzostw świata.

- Tamto zlecenie było zupełnie inne. Zrobiliśmy ok. 1800 elementów, ale znacznie mniejszych niż dla chorzow-skiego stadionu - mówi Bogdan Pakosz. - Poza tym w Chorzowie trzeba było konstrukcją objąć już istniejącą widownię. Łatwiej buduje się stadiony od podstaw. Ale obie te inwestycje łączy to samo biuro projektowe tzn. gliwicki Biprucht i Mostostal Zabrze.

Pierwsze konstrukcje stadionu zostaną dostarczone do Chorzowa na przełomie maja i czerwca tego roku.

Z zamówienia dla stadionu cieszy się nie tylko dyrekcja huty, ale i mieszkańcy.

- Jestem zapalonym kibicem piłkarskim. Na pewno wybiorę się na pierwszy mecz, jaki zostanie rozegrany w Chorzowie po remoncie stadionu. Dziadek pracował kiedyś w hucie, więc oprócz tego co będzie się działo na murawie przyjrzę się z bliska konstrukcji, która powstaje w naszym mieście - zapewnia Jacek Kuś z Chebzia.

Jak twierdzi Paweł Rassek, pełnomocnik Urzędu Marszałkowskiego do spraw współpracy z instytucjami zewnętrznymi realizującymi EURO 2012, roboty postępują zgodnie z harmonogramem.

Równolegle z realizacją "stadionowego" zamówienia huta robi też elementy mostu dla Poznania i konstrukcje dla elektrowni w Niemczech.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Kocioł" z Fryncity - Ruda Śląska Nasze Miasto

Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto