Kościół pw św. Michała Archanioła w Orzegowie wygrał nasz plebiscyt. Ale to ludzie tworzą miejsce, w którym żyją i parafię, do której należą

To było jak pospolite ruszenie. Głosowali wszyscy. Od mieszkańców Orzegowa, Kalisza, Niemiec aż po Los Angeles - tak o plebiscycie na najpiękniejszy kościół w Rudzie Śląskiej mówi Grażyna Bytom, członkini Towarzystwa Miłośników Orzegowa.

To właśnie parafia z tej dzielnicy, czyli pw św. Michała Archanioła zwyciężyła w głosowaniu na portalu rudaslaska.naszemiasto.pl.

Dziś piszemy o najpiękniejszym kościele, a raczej o ludziach, którzy go tworzą. To właśnie przyświeca proboszczowi zwycięskiej parafii, Ryszardowi Nowakowi. - Już w swojej pierwszej homilii wspominałem o tym, że nie interesuje mnie wyłącznie kościół, lecz ludzie, którzy tu mieszkają, którzy tworzą to miejsce - wspomina ksiądz Nowak i dodaje: - Zależy mi na współpracy nie tylko tej duchowej, ale i sąsiedzkiej.

Jak na razie udaje się to bez problemu. Bo chociaż ksiądz Nowak jest dopiero od półtora roku proboszczem parafii pw św. Michała Archanioła to przez ten czas wiele się zmieniło. Dzięki pożyczce z Wojewódzkiego Funduszy Ochrony Środowiska wymieniono instalacją grzewczą. Ponadto docieplono strop kościoła, a na probostwie wymieniono okna i ocieplono dach.

- Kolejne lata to głównie plany, związane z życiem duchowym - zapowiada proboszcz Nowak. - Przygotowujemy się do setnego jubileuszu konsekracji. Każdy rok zostanie poświęcony na rozważanie innego sakramentu.

W tym roku to chrzest, w przyszłym - bierzmowanie. Z tegorocznym sakramentem związane było jedno z najważniejszych wydarzeń w historii nie tylko rudzkiej parafii.

- Nasz wikariusz zaproponował pielgrzymkę do Łagiewnik do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Naszym marzeniem było dziesięć autobusów. Zaczęliśmy od pięciu, a wyjechało ich jedenaście - opowiada ks. Nowak. - W Łagiewnikach pojawiło się ponad 600 osób z Orzegowa. Pierwsze pytanie, jakie padło to, czy jesteśmy pielgrzymką diecezjalną, czy dekanalną. My na to, że parafialną. To było niezwykłe wydarzenie.

Podobnie odczuli to parafianie, a wśród nich członkowie Towarzystwa Miłośników Orzegowa, które od kilku lat działa na rzecz dzielnicy.

To właśnie oni na dzielnicowej stronie mobilizowali do głosowania na parafialny kościół. - Pierwsze miejsce bardzo nas ucieszyło - przyznają. - Dobrze, że mamy takiego proboszcza. Jest dobrym gospodarzem, który szuka oszczędności - dodaje Anna Szulc wiceprezes TMO.

Oni sami również starają się tchnąć nowe życie w ukochaną dzielnicę. Renowacja starego cmentarza, odtworzenie monumentu, który niegdyś stał na nekropolii, turnieje piłkarskie, festyny, plenery artystyczne, wystawy, czy wspólne działania na rzecz rewitalizacji dzielnicy to dowód, że mieszkańcy Orzegowa to ludzie z pasją.

Dziękujemy za głosy

Przez cały marzec na naszym portalu odbywało się głosowanie na najpiękniejszy kościół znajdujący się w naszym mieście. Dzisiaj już wiemy, że na pierwszym miejscu głosami internautów znalazł się kościół pw św. Michała Archanioła z Orzegowa, który uzyskał 2934 głosów. Na drugim miejscu nowobytomska świątynia pw św. Pawła Apostoła z ilością 1651 głosów. Trzecie miejsce należy do kościoła znajdującego się na Goduli - pw Ścięcia św. Jana Chrzciciela zdobywając 1222 głosów.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!