Kto zostanie Sportowcem 2016 roku? To już ostatnie minuty na oddanie głosu

Magdalena Mikrut-Majeranek
Trwa walka o tytuł „Sportowca Roku 2016”. Kto zdobędzie laur zwycięzcy? Tego dowiemy się już niebawem. Głosowanie finałowe Plebiscytu „Dziennika Zachodniego” Sportowiec, Trener i Drużyna Roku 2016 kończy się dziś, czyli 27 stycznia, o godz. 11.59. Można głosować już wyłącznie za pomocą SMS-ów, wysyłając sms z prefiksem kandydata na numer 71321.

Przypomnijmy, że plebiscyt ma charakter otwarty, co oznacza, że Czytelnicy mogli dodawać swych faworytów do list kandydatur przygotowanych przez dział sportowy DZ, Śląską Federację Sportu i AWF Katowice. Finał rozgrywany jest w sześciu kategoriach: młodzieżowy sportowiec, młodzieżowa drużyna, animator/trener sportu młodzieżowego, sportowiec powyżej 18 lat, drużyna powyżej 18 lat oraz trener.

W tym zaszczytnym gronie osób nominowanych do tytułu „Sportowca Roku 2016” znaleźli się także rudzianie. W kategorii młodzieżowa drużyna można głosować na Młodziczki KS „Zgoda” Ruda Śląska - Bielszowice (MDFIN.25), które zajęły w ubiegłym roku III miejsce w finale Pucharu ZPRP Młodziczek. Dziewczyny przeszły jak burza przez rozgrywki ligowe, gdzie zanotowały tylko jeden remis, pozostałe spotkania wygrywając. Zwyciężyły również turnieje ćwierćfinałowe i półfinałowe. W finale, który odbył się w Puławach w dniach 27 - 29 maja 2016 r. zawodniczki zajęły I miejsce w swojej grupie, pokonując drużyny z Gniezna i Dzikowca. Przegrały jedynie z drużyną z Kwidzynia, która zwyciężyła cały turniej. Dziewczyny w meczu o trzecie miejsce pokonały lokalną drużynę z Lublina.

Królową strzelców została Agnieszka Iwanowicz - zdobywczyni 53 bramek, a indywidualne wyróżnienia otrzymały: Paulina Wieczorek - bramkarka oraz Julia Skubacz. Skład zespołu brązowych medalistek przedstawia się następująco: Paulina Wieczorek, Wiktoria Budzisławska, Wiktoria Ciaś, Weronika Sobańska, Agnieszka Iwanowicz, Aleksandra Kołecka, Julia Skubacz, Natalia Olichwer, Aleksandra Rutkowska, Angelika Wołek, Dominika Siedlarek i Marta Waihrauch.Ich trenerem jest Józef Szmatłoch.

W kategorii młodzieżowy sportowiec mamy aż dwóch kandydatów z Rudy Śląskiej. Jest to 16-letni Robert Mirek (MSFIN.29), drużynowy w-ce mistrz świata w castingu (wędkarstwo rzutowe), wielokrotny medalista mistrzostw Polski, a także zwycięzca cyklu ogólnopolskich olimpiad wędkarskich w kategorii do lat 16. Jest jednym z podstawowych zawodników kadry narodowej juniorów. Robert interesuje się wędkarstwem od kołyski.
Casting trenuje od pięciu lat. Zdobył medal mistrzostw świata w drużynie, ale cały czas marzy o zdobyciu medalu indywidualnego. To jego cel.

Drugim reprezentantem naszego miasta w tej kategorii jest Jakub Herwy (MSFIN.28), który zaczął trenować szachy w wieku 7 lat i do tej pory kontynuuje naukę w klubie szachowym. W karierze szachisty ma już za sobą 115 rozegranych turniejów szachowych, w których 21 razy zdobył pierwsze miejsce. Jakub zdobył dwukrotnie Mistrzostwo Śląska w grupie chłopców do lat 9, mając 8 lat oraz raz brązowy medal. Zdobył też mistrzostwo w otwartym turnieju Zawiercia oraz Rybnika. W półfinałach Polski wywalczył brązowy medal, awansując do Finału Polski w 2017 r. Należy do kadry Śląskich Szachistów Młodzików. Trenuje szachy kilkanaście godzin w tygodniu pod okiem Hanny Leks - mistrzyni międzynarodowej. Niemalże w każdy weekend jest na turnieju. Szachy są jego pasją. Marzy by zostać mistrzem świata.

31 stycznia w siedzibie DZ odbędzie się posiedzenie Kapituły Plebiscytu, która zatwierdzi wyniki głosowania. Komisja ta po zweryfikowaniu nadesłanych głosów, ogłosi wyniki plebiscytu w dniu 6 lutego na stronie internetowej www.naszemiasto.pl, www.dziennikzachodni.pl. Natomiast gala finałowa odbędzie się 8 lutego w hali sportowej AWF Katowice. Wtedy też nastąpi ogłoszenie wyników. Na galę już dziś zapraszamy laureatów głosowań powiatowych i ich trenerów oraz rodziców.