Latarnie morskie z całego świata uwiecznione na obrazach w galerii Stanisława Gerarda Trefonia FOTO

We wtorek odbył się wernisaż wystawy "Latarnie Morskie Polski i Świata" w galerii Stanisława Gerarda Trefonia w Rudzie Śląskiej - Halembie. Zaprezentowana kolekcja liczy 84 obrazy śląskich artystów nieprofesjonalnych. Wystawę będzie można oglądać przez co najmniej dwa miesiące.

Wernisaż wystawy odbył się 18 sierpnia, co nie jest datą przypadkową, bo na ten dzień przypada Międzynarodowy Dzień Latarnika. Śląsk nie ma nic wspólnego z morzem? Nieprawda. Jak podkreślają organizatorzy wystawy, Śląsk od dawna był związany z morzem historycznie, choćby przez to, że transport wszystkich naszych materiałów przemysłowych odbywał się Odrą lub Wisłą nad morze. Działało to również w drugą stronę, bo stamtąd wszelkiego typu towary dostarczano także na Śląsk. W okresie międzywojennym gros młodzieży śląskiej budowało port Gdyński. Z kolei w okresie powojennym każdy większy zakład pracy w PRL-u, a zwłaszcza śląskie kopalnie, miały statek swojego imienia.

- Ta wystawa jest bardzo potrzebna. Latarnie są zabytkami techniki i jeśli nie będą uwieczniane, znikną bezpowrotnie i każdy o nich zapomni - podkreśla Mariusz Dmetrecki ze Stowarzyszenia Barwy Śląska, które zorganizowało wystawą w Halembie.

W kolekcji Stanisława Gerarda Trefonia znajduje się zbiór 84. obrazów przedstawiających latarnie morskie. To prace artystów nieprofesjonalnych ze Śląska. Większość artystów jest członkami Stowarzyszenia Barwy Śląska, ale są także członkowie np. Grupy Janowskiej.

Wystawę będzie można podziwiać przez co najmniej 2 miesiące w galerii Stanisława Gerarda Trefonia przy ul. Młyńskiej 16 (Ruda Śląska - Halemba).

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Więcej na temat:
Więcej na temat:

Powiązane