Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lwówek Śląski zasłynął dzięki skarbom ziemi

WIK
Lato agatowe jest bardzo popularne w kraju
Lato agatowe jest bardzo popularne w kraju Damian Milko
Lwówek Śląski nad Bobrem stał się słynny dzięki agatom. W Płóczkach Górnych oddalonych o zaledwie kilka kilometrów od tego miasteczka znajdują się pola agatowe.

Wydobywane tu przez poszukiwaczy skarbów ziemi kamienie szlachetne należą do najpiękniejszych w Europie. Od 14 lat do miasta zjeżdżają się kolekcjonerzy i turyści na Lwóweckie Lato Agatowe. Plenerowa impreza poszukiwaczy skarbów ziemi przerodziła się w międzynarodową giełdę minerałów uważaną za największą tego rodzaju imprezę w Polsce.

Podczas giełdy, która odbywa się zawsze w połowie lipca, na Rynku jest blisko 200 stoisk, z czego ponad 60 prezentujących wyłącznie minerały. Lato Agatowe odwiedza corocznie około 50 tys. osób z kraju i zagranicy. W 2004 r. w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej na najlepszy produkt turystyczny lwówecka impreza otrzymała certyfikat POT jako jedna z najlepszych w kraju.

Odwiedzając miasto, nie sposób przegapić pięknie odnowionego ratusza. Początek tej budowli dał Dom Kupców, wzniesiony około połowy XIII wieku przez księcia Bolesława Rogatkę. Była to pierwsza siedziba rajców miejskich. Dolne partie murów ratusza zachowały się w jego zachodniej części.

Druga połowa XIV wieku to okres rozbudowy Domu Kupców, związany z poszerzeniem władz miejskich o Ławę. Następne prace podjęto w 1520 r. Były one albo kontynuacją wykończenia prowizorycznego obiektu, albo wynikały z konieczności usunięcia szkód spowodowanych pożarem w 1518 r. Wówczas ratusz otrzymał kamieniarkę.

Widoczny jest również wpływ włoskiego renesansu. Zaznacza się on w wystroju piętra z 1546 r., szczególnie w kształcie opasek okiennych i wykusza.
Dzisiejszą formę nadano ratuszowi w latach 1902-1905. Wyburzono stojące przy północnej ścianie kamieniczki i kramy, a pusty plac zapełniono podcieniem targowym, zamkniętym od wschodu klatką schodową.

Kolejna lwówcka atrakcja to restauracja Pod Czarnym Krukiem. Nazwę zawdzięcza herbowi króla Węgier Macieja Korwina, a biesiadował w niej Napoleon Bonaparte. Cesarz w Lwówku przebywał trzy dni (od 21 do 23 sierpnia 1813 roku) podczas walk nad Bobrem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto