W maju poznamy historię uciekinierów z PRL-u, a na początku czerwca przeniesiemy się w muzyczny świat Agnieszki Osieckiej. Muzeum PRL-u powraca.

Największą satysfakcją jest dla mnie moment, gdy ludzie mówią: - dziękujemy za to miejsce, bo jeżeli ktoś odwiedza nas spoza Śląska to nie musimy już jechać do Krakowa, żeby pokazać coś ciekawego - przyznaje Monika Żywot, prezes Fundacji Minionej Epoki, pod którą podlega bielszowickie Muzeum PRL-u. 1 Maja placówka otworzy swoje podwoje po zimowej przerwie. Na zwiedzających czekać będzie m.in. nowa ekspozycja "Uciekinierzy z PRL-u".

Będzie co oglądać

- Jest to wystawa, która zainauguruje nasz trzeci sezon. Robimy ją wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej w Katowicach, który przygotował eksponaty - zapowiada Monika Żywot. - Zobaczymy przekrój tych kilkudziesięciu lat, kiedy ludzie próbowali znaleźć inne miejsce na ziemi niż ówczesna Polska ze swoim systemem.

Na wystawie znajdą się m.in. zdjęcia. Ponadto będziemy mogli usłyszeć historie "Uciekinierów z PRL-u".

- Staramy się naszych zwiedzających traktować w sposób szczególny. Dlatego chcemy na nich działać zarówno obrazem, jak i dźwiękiem - przyznaje właścicielka muzeum.

To jednak nie koniec atrakcji w rozpoczynającym się sezonie. Bowiem przygotowano również wystawę Związku Filatelistycznego Oddział w Rudzie Śląskiej. Zatytułowano ją "Milicja obywatelska w filatelistyce". Jak co roku, zmieni się również wyposażenie mieszkania w Kapsule czasu.

- W pierwszym sezonie było one utrzymane w klimacie lat 70., w ubiegłym roku były to lata 50-60. Teraz również zmieni się wystrój wnętrz - zapowiada Monika Żywot i dodaje: - interesującą część Kapsuły czasu stanowi również gabinet pierwszego sekretarza. - Najciekawszym elementem jest olbrzymi kilim. Takie same wisiały w komitetach wojewódzkich. Zostało tylko kilkadziesiąt sztuk. Jedna z nich jest w naszym muzeum.

Nie tylko eksponaty...

...ale również muzyka i imprezy plenerowe to specjalność rudzkiego Muzeum PRL-u. Miesiąc po otwarciu - 2 czerwca w Bielszowicach przy ul. Zajęczej 42 zostanie zorganizowana już czwarta edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Wspomnień.

- W tym roku, odbędzie się on pod hasłem "Wspomnienia o Agnieszce Osieckiej". W zaczarowany świat Agnieszki Osieckiej przeniesie nas Magda Umer ze swoim koncertem - zachęca Monika Żywot. - Oprócz tego planujemy szereg atrakcji, konkursów, gier, czy pokazów filmowych, a także spektakl przygotowany na bazie listów Jeremiego Przybory i Agnieszki Osieckiej. Chodzi o musical "Nie-wyczerpany papier" w wykonaniu aktorów Sceny Muzycznej I LO.

Festiwal zostanie zorganizowany we współpracy z rudzkim Urzędem Miasta.

Planów jest jednak o wiele więcej. - Dotychczas odwiedziło nas ponad 16 tysięcy ludzi. Nie zamykamy się na tym sezonie. Mamy pomysły na kolejne dziesięć lat - zdradza pani Monika.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!