Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nalot fiskusa na dopalacze

Beata Sypuła, Maria Olecha
Dopalacze oferowane są w atrakcyjnych, kolorowych opakowaniach, które kuszą dzieci i nastolatków.
Dopalacze oferowane są w atrakcyjnych, kolorowych opakowaniach, które kuszą dzieci i nastolatków. fot. Małgorzata Geńca.
W miniony czwartek alarmowaliśmy, że walka z dopalaczami - czyli groźnymi dla życia i zdrowia używkami - to fikcja. Wczoraj, w dniu rozpoczęcia roku szkolnego, pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach rozpoczęli kontrole we wszystkich 91 punktach handlującymi dopalaczami na terenie Śląskiego.

Pracownicy skarbówki weszli do sklepów wraz z innymi służbami kontrolnymi: Izbą Celną, policją, strażą pożarną, Wojewódzkim Inspektoratem Inspekcji Handlowej, wojewódzkim inspektorem sanitarnym oraz okręgowym inspektorem pracy.

Taki zestaw kontrolujących może budzić zdziwienie - ale tylko u laików. Zawsze, kiedy państwo nie nadąża za "pomysłowością" sprzedawców zakazanych towarów lub usług - uruchamia wszelkie służby. Te sprawdzają skrupulatnie, czy działalność wykonywana jest zgodnie z przepisami. Czy to nękanie? Wszak dopalacze kupują zwykle nastolatki, a tu przepisy handlowe są jasne.

- Dzieci do 13. roku życia w ogóle nie powinny samodzielnie kupować. Zgodna z prawem jest sprzedaż dzieciom między 13. a 18. rokiem życia, ale tylko drobnych towarów potrzebnych w życiu codziennym. Dlatego dorośli mogą sprzedawać nastolatkom gazety, żywność, napoje, artykuły papiernicze - mówi Małgorzata Cieloch, rzeczniczka Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wczorajszy nalot na dopalacze to powtórka akcji z roku ubiegłego. Tyle że we wrześniu 2009 r. w województwie mieliśmy tylko 17 punktów sprzedaży, a teraz 91. Na czas 3-dniowej kontroli zamknięto je teraz na cztery spusty. Sprawdzany będzie każdy towar, każda faktura, a także między innymi umowy o pracę, stan sanitarny sklepu i stan ochrony przeciwpożarowej.

Czy używki wejdą do zabrzańskiej szkoły?

Dopalacze to narkotyki - twardo mówi Andrzej Bońkowski, ojciec 7-letniej Sary. Zabrzanin jest jednym z wielu rodziców poruszonych informacją, że w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 28 w Zabrzu Rokitnicy ma powstać sklep z dopalaczami.

Niepokój rodziców jest uzasadniony. Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miejskim, w kiosku ma być prowadzona działalność o charakterze spożywczym i kolekcjonerskim. A pod taką przykrywką działają sklepy z dopalaczami. Wieść, że taki punkt miałby działać z tyłu szkoły, w budce przy ul. Wajzera, lotem błyskawicy obiegła Rokitnicę. - Jak to możliwe? Przecież to niebezpieczne środki - denerwują się Beata Hadacz i Róża Wróbel.

Niepokoju nie kryje Bożena Olichwer, dyrektorka szkoły. - Bardzo bym chciała, aby to okazało się plotką - mówi.

- Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej pozwala na jej prowadzenie każdemu, kto złoży wniosek - mówi Henryk Michalski z zabrzańskiego magistratu.
Kiosk przy ul. Wajzera kupiło Przedsiębiorstwo Oscar z Rudy Śląskiej. Przedstawiciel firmy powiedział "PDZ", że firma handlować tam w ogóle nie zamierza. Wyremontuje kiosk, a następnie wydzierżawi lub sprzeda innej firmie z Warszawy, która oferuje m.in. kadzidełka, sole do kąpieli i zioła zapachowe. - Nie będą to dopalacze - słyszymy.

Tomasz Saternus, dyrektor Jednostki Obsługi Finansowej Gospodarki Nieruchomościami, mówi, że kiosk stoi na gruncie miasta. Urzędnicy oczekują od właściciela sklepu określenia działalności, jaką chce prowadzić. - Poprosimy o to i zastanowimy się, czy podpiszemy umowę na dzierżawę - obiecuje Saternus.

Grzywna za zaległości podatkowe

Joanna Kruz, rzeczniczka prasowa Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach:
- W czasie obecnej kontroli chcemy sprawdzić, co zmieniło się w stosunku do poprzednich. Przeprowadziliśmy je w 2009 i 2010 r. i okazało się, że część sprzedaży nie była ewidencjonowana, czyli np. nie została zarejestrowana w kasie fiskalnej. Poprzednio ujawnione zaległości podatkowe spowodowały wymierzenie grzywien z Kodeksu karnego skarbowego lub wydanie decyzji określającej nieprawidłowości podatkowe. Jeśli nasi inspektorzy stwierdzą inne uchybienia, m.in. brak oznakowania towarów, wtedy powiadamiamy inne służby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto