Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Preindustriada 2016: Znamy już program imprez! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek / Dziennik Zachodni
Preindustriada stanowi preludium do Święta Zabytków Techniki. Lokomobila, piec dymarski, wapienniki, piekarok, czy tradycyjne pasieki. To wszystko będzie można zobaczyć podczas tegorocznej edycji Preindustriady. Impreza odbędzie się 29 maja w Chorzowie, Piekarach Śląskich, Rudzie Śląskiej, Miasteczku Śląskim oraz Mikołowie.

Preindustriada ma za zadanie przedstawienie zabytków pochodzących z epoki preindustrialnje, czyli przedprzemysłowej, kiedy gospodarka było stosunkowo słabo rozwinięta, a społeczeństwo trudniło się rolnictwem, zbieractwem, myślistwem, rybołówstwem i hodowlą.

- Preindustriada organizowana jest od czterech lat. Początkowo jako impreza promocyjna Industriady, ale z biegiem lat rozrosła się, co w moim przekonaniu obrazuje głód dziedzictwa kulturowego – komentuje Adam Hajdyga, kierownik referatu promocji dziedzictwa industrialnego wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Preindustriada i Industriada to imprezy, które cieszą się ogromną popularnością. Dzięki nim każdy może poznać zabytki techniki oraz minione dzieje. - Przemysłowe i przedprzemysłowe historie można znaleźć wszędzie, a one wszystkie łączą się w jedną opowieść o tym kim jesteśmy i skąd pochodzimy – dodaje.

- Wielu zadaje sobie pytanie co było przed wiekiem pary i elektryczności oraz industrializacją tych obszarów. Czy wtedy był przemysł? Był, ale trochę inny i właśnie to chcemy pokazać. To także idealna okazja, aby promować samą Industriadę i pokazać coś więcej – Henryk Mercik, wicemarszałek Województwa Śląskiego.

Preindustriada 2016 Chorzów
Dzięki Preindustriadzie można cofnąć się w czasie i poznać realia życia w minionych epokach. Jednym z obiektów biorących udział w imprezie jest Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie. Zaplanowano tu m.in. prezentację lokomobili – walca parowego. Odbędzie się także pokaz wyrobu żelaza gąbczastego w piecu dymarskim i jego przekucie, pokaz toczenia i cięcia drewna, odlewanie kul ołowianych, czyszczenie zboża w wialni, mielenie ziarna na żarnach i w młynie oraz pieczenie chleba w piecu chlebowym.

- Lokomobile były powszechnie wykorzystywane w gospodarstwach rolnych, ponieważ przy pomocy wielkiego koła napędzały różne urządzenie – mówi Andrzej Sośnierz, dyrektor Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie. Podczas imprezy w chorzowskim skansenie zostanie zbudowana dymarka. Będzie to piec dymarski typu kotlinkowego nawiązujący do pieców wykorzystywanych w starożytności. - Proces budowy rozpoczniemy w piątek 27 maja od budowania dymarki. W sobotę wieczorem nastąpi zapalenie i początek wygrzewania, a w niedzielę ok. godz. 16.00 - pierwszy wytop i rozbicie pieca – zapowiada Sośnierz

Preindustriada 2016 Ruda Śląska
W Rudzie Śląskiej udostępniony dla turystów zostanie piekarok, znajdujący się przy ul. Bujoczka 24. Każdy będzie mógł skosztować tradycyjnie wypiekanego chleba.

- Sam piekarok zostanie rozpalony już dzień wcześniej, ponieważ musi zostać odpowiednio przygotowany – informuje Krzysztof Piecha z Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej. Rudzki piekarok to wyjątkowy zabytek, pochodzący z 1900 roku.

Niegdyś piekaroki stanowiły nieodłączny element XIX-wiecznych familoków. Dziś to prawdziwa rzadkość. - Rudzki piekarok udało się uratować, ponieważ kiedyś urządzono w nim pomieszczenie dla królików. Natomiast pozostałe piekaroki przerobiono albo na kapliczki, albo na garaże. To jedyny obiekt, który funkcjonuje w naszym mieście – dodaje Piecha. W Rudzie Śląskiej podczas Preindustriady poza degustacją chleba, odbędzie się interaktywny spektakl, warsztaty artystyczne dla dzieci oraz rozmaite konkursy. Pojawi się także tradycyjna bajlaga, którą przygotuje Michał Kaczmarczyk, mistrz kulinarny i ambasador "Rudzkich smaków".

Preindustriada 2016 Mikołów
Ciekawą ofertę dla uczestników imprezy przygotowano w Mikołowie, gdzie będzie można zwiedzać wapienniki przy Przedszkolu nr 10. W programie przewidziano także spotkanie z geologiem przy wyrobisku wapienia, zwiedzanie pieców wapiennych oraz pieszą wycieczkę z terenu wapienników do Śląskiego Ogrodu Botanicznego.

Preindustriada 2016 Piekary Śląskie
W Piekarach Śląskich będzie można zwiedzić Pracownię Rzeźb Sakralnych należącą do rodziny Schaeferów. - Jest to wyjątkowa okazja, ponieważ w pracowni rzeźby powstają tym samym sposobem od przeszło stu lat – mówi Paweł Szałankiewicz z Urzędu Miasta w Piekarach Śląskich. Zaplanowano również zwiedzanie starego młyna w Dąbrówce Wielkiej.

Preindustriada 2016 Miasteczko Śląskie
Kolejną miejscowością, która podjęła się organizacji Preindustriady jest Miasteczko Śląskie. Tam miłośnicy historii będą mogli zwiedzić pasieki w Żyglinku, zobaczyć piekarok znajdujący się przy trasie Żyglinek – Bibiela – nadleśnictwo Szyndros. Uczestnikom imprezy Stowarzyszenie Góra Jerzego w Miasteczku Śląskim zapewni rowery, które będą czekały na stacji końcowej Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej w Miasteczku Śląskim.

Program Preindustriady jest zróżnicowany i ukierunkowany na przedstawienie realiów pracy i życia codziennego w społeczeństwie przedprzemysłowym.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto