18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PWiK wprowadza innowacyjne technologie. Nowy prezes ma pomysły na rozwój spółki

Joanna Oreł
O nowych zmianach w PWiK porozmawialiśmy z prezesem, Zbigniewem Domżalskim

Ze Zbigniewem Domżalskim, prezesem rudzkiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, rozmawia Joanna Oreł

Proszę o przypomnienie historii PWiK.

Początki rudzkich „wodociągów” – bo tak przyjęło się popularnie mówić na firmę świadczącą usługi komunalne z zakresu zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, miały miejsce w latach 1953 – 1954. Utworzono wówczas Miejskie Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Nowym Bytomiu i Rudzie, których przedmiotem działania było prowadzenie zakładów m.in. wodociągów i kanalizacji.

W związku z ostatecznym podziałem administracyjnym, a co za tym idzie utworzeniem jednego miasta pod nazwą Ruda Śląska, w roku 1959 powołane zostało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rudzie Śląskiej.

Sytuacja zaopatrzenia w wodę połączonego miasta była szczególnie trudna z uwagi na fakt, że każda z dzielnic miała swój odrębny system zasilania. Dzielnice różniły się również pod kątem rozwoju oraz osiągniętego postępu technicznego. Jako przykład występujących różnic można chociażby zwrócić uwagę na fakt, iż już w XIX wieku na terenach obecnego Nowego Bytomia istniała sieć wodociągowa, natomiast w drugiej połowie XX wieku brak jej było w południowych dzielnicach obecnej Rudy Śląskiej.

W roku 1975 MPWiK przejęte zostało przez wojewodę katowickiego i włączone do Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, stanowiąc wydzielony zakład – Zakład Nr 2. W roku 1991, w wyniku przekazania Gminie Ruda Śląska WPWiK Zakład Nr 2, powstało Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Ruda Śląska.

Decyzją Zarządu Miasta Ruda Śląska, Uchwałą Nr 84/93 z dnia 28 czerwca 1993r., przekształcono RPWiK w Rudzie Śląskiej w Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z jednym udziałowcem - Miastem Ruda Śląska, pod nazwą: Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Rudzie Śląskiej.

Od kilku miesięcy sprawuje Pan funkcję prezesa PWiK. Jakie zmiany zostały poczynione przez ten czas?

Zmiany dopiero w firmie nastąpią. Ale zamierzam do nich podejść metodycznie. Od kilku tygodni przeprowadzamy w spółce audyt wartościowania stanowisk pracy. Pozwoli on nam przeanalizować system wynagrodzeń, aby obiektywnie ocenić pracę każdego pracownika i sprawiedliwie za nią wynagrodzić.

Dokonaliśmy już pewnych zmian organizacyjnych. A zaczęliśmy je od siebie, czyli od zarządu. Obecnie jednoosobowy zarząd jest wspierany przez dyrektora ds. technicznych i dyrektora ds. ekonomiczno - finansowych. Zlikwidowaliśmy stanowisko wiceprezesa i jednego z dyrektorów.

Jesteśmy w trakcie przeprowadzania w firmie audytu ekonomicznego, jak również przyjmowania zasad controlingu.

Spółka skupia się na oszczędnościach, czy raczej rozwoju?

Spółka zawsze zwraca uwagę na środki finansowe. Nie można realizować wielu inwestycji, nie patrząc na sytuację finansową firmy. Jesteśmy w pewnym sensie firmą strategiczną dla miasta. Odpowiadamy za dostawę wody mieszkańcom Rudy Śląskiej. Pamiętając o tym musimy rozważnie działać, tzn. wciąż myśleć o rozwoju, choćby po to, by stale zwiększać jakość świadczonych mieszkańcom usług oraz po to, by budować mocniejszą pozycję spółki na rynku.

Najważniejsze zadania Przedsiębiorstwa planowane do realizacji do 2013 r. to ograniczenie strat wody i racjonalizacja jej wykorzystania, optymalizacja systemu zaopatrzenia w wodę oraz modernizacja przewodów wodociągowych w celu poprawy parametrów wody dostarczanej odbiorcom usług.

Ponadto, zabezpieczenie urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych przed skutkami realizowanej i projektowanej eksploatacji górniczej, oraz rozbudowa urządzeń wod-kan na obszarach przewidzianych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo mieszkaniowe.

Plany na rozwój?

Chciałbym aby firma była jeszcze silniejsza, byśmy prowadzili wiele inwestycji dla miasta, tj. uzbrajanie terenów pod zabudowę mieszkaniową i usługową, a co się z tym wiąże przyczynili się do tworzenia nowych miejsc pracy w Rudzie Śląskiej.

Poszerzyliśmy ofertę usług świadczonych przez nasze wodociągi. Od sierpnia prowadzimy autoryzowany serwis urządzeń firmy CARDO (ABS) obejmujący swym zasięgiem województwo śląskie, opolskie i małopolskie. Będzie to nowe źródło dochodów z działalności dodatkowej.

Mamy jeszcze wiele pomysłów do zrealizowania, każdy jednak musimy dokładnie przeanalizować. Chciałbym podkreślić, że Przedsiębiorstwo jest spółką prawa handlowego i działa w oparciu o zasady rynkowe dążąc do uzyskiwania jak najlepszych wyników. Zapewniamy również najwyższy poziom naszych usług, spełniając tym samym wymagania naszych klientów.

Dużym wyzwaniem dla Spółki jest wspomniany już wcześniej audyt wartościowania stanowisk pracy. Czekam na wyniki audytu, które wskażą, czy należy przeprowadzić zmiany w strukturze organizacyjnej Spółki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto