Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rafał Bednarczyk z Rudy Śląskiej został złotym medalistą na olimpiadzie w Los Angeles

Zbigniew Anioł
Rafał Bednarczyk został złotym medalistą na olimpiadzie w Los Angeles
Rafał Bednarczyk został złotym medalistą na olimpiadzie w Los Angeles arc
W Stanach Zjednoczonych odbyły się Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Rudzianin Rafał Bednarczyk wrócił do domu ze złotym medalem w bocce!

Na początek może wyjaśnijmy co to za dyscyplina sportu. Bocca to gra w kule, powiązana z petanque czy bowls. Zadaniem zawodników jest umieszczenie swoich kul jak najbliżej małej kuli. W tym sporcie zakochał się Rafał Bednarczyk, który trenuje boccę i bowling od kilku lat w Klubie Olimpiad Specjalnych Halembianka Ruda Śląska przy Ośrodku dla Niepełnosprawnych "Najświętsze Serce Jezusa".

Urodził się w Rudzie Śląskiej, a od miesiąca jest mieszkańcem DPS w Knurowie. Podczas Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Los Angeles sprawił sobie miłą niespodziankę i wywalczył złoty medal. Na co dzień swoją sportową pasję realizuje w KOL Halembianka.

Klub, który powstał 14 lat temu rzesza zawodników z rejonu Rudy Śląskiej, wśród których są głównie mieszkańcy DPS-u i uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej Ośrodka dla Niepełnosprawnych "Najświętsze Serce Jezusa". Zawodnicy trenują dyscypliny letnie: piłkę nożną, pływanie, bowling, jazdę konną, bocce, golf, kolarstwo, badminton, tenis stołowy, kajakarstwo, jazdę szybką na wrotkach, jak i zimowe: łyżwiarstwo szybkie, narciarstwo biegowe, narciarstwo zjazdowe, biegi na rakietach śnieżnych. Przez sport zawodnicy rozwijają się zarówno fizycznie, jak i społecznie. Uczą się nowych umiejętności, przełamują własne bariery, stają się bardziej odważni, otwarci i pewni siebie.

W Polsce trenuje 17 tysięcy zawodników

- Przez nasze działania staramy się wspierać rodziny zawodników, pomagając im w wysiłkach opiekuńczych. Ponadto pokazując wysiłek sportowy zawodników Olimpiad Specjalnych, ich emocje i radość z uprawiania sportu, staramy się przełamywać stereotypy, przyczyniamy się do lepszego zrozumienia, akceptacji i tolerancji wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną - mówi Dariusz Wosz, dyrektor śląskiego oddziału Olimpiad Specjalnych.

Olimpiady Specjalne w tym roku wróciły do domu, bo odbyły się w Los Angeles. A idea ich organizacji narodziła się w Stanach Zjednoczonych. Jej początki to lata sześćdziesiąte XX wieku, kiedy to Eunice Kennedy Shriver, siostra prezydenta Johna Kennedy'ego, podjęła się stworzenia międzynarodowej organizacji sportowej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Organizując w 1963 roku pierwsze półkolonie dla młodzieży, przekonała się, jak duże znaczenie dla ich rozwoju ma aktywność fizyczna i zdrowa rywalizacja sportowa. Dziś ruch Olimpiad Specjalnych obejmuje ponad cztery miliony zawodników na całym świecie. W Polsce trenuje obecnie ponad 17 tysięc zawodników w 507 klubach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto