Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja miasta: co ma się zmienić w poszczególnych dzielnicach Rudy Śląskiej

Michał Nowak
Konsultacje dotyczyły rewitalizacji poszczególnych dzielnic miasta
Konsultacje dotyczyły rewitalizacji poszczególnych dzielnic miasta UM Ruda Śląska
Rewitalizacja miasta: Przez dwa tygodnie obradowano w Rudzkim Inkubatorze Przedsiębiorczości na temat rewitalizacji rejonów w dzielnicach Rudy Śląskiej. Co ma się zmienić w Orzegowie, Goduli czy Nowym Bytomiu?

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Ruda Śląska do 2030

Uczestnicy dwutygodniowych warsztatów w Rudzkim Inkubatorze Przedsiębiorczości wzięli udział w pracach nad Lokalnym Programem Rewitalizacji Miasta Ruda Śląska do 2030 roku. - Podczas spotkań zależało nam na wytypowaniu obszarów, którym chcielibyśmy przywrócić dotychczas pełnione bądź nowe funkcje - mówi Aleksandra Kruszewska, naczelnik Wydziału Rozwoju.

Podczas diagnozowania obecnej sytuacji w mieście, uczestnicy projektu skupili się na pięciu głównych wymiarach: kulturowym, infrastrukturalnym, gospodarczym, środowiskowym oraz społecznym. Pierwszego dnia warsztatów wyznaczano konkretne obszary problematyczne w dzielnicach miasta. Następnie opracowywano ścieżki rewitalizacji dla tych miejsc.

W ten sposób dla Nowego Bytomia powstała koncepcja rewitalizacji podwórek oraz utworzenie trasy komunikacyjno - spacerowej łączącej Nowy Bytom z Wirkiem.

Na terenach Goduli i Orzegowa zaproponowano odnowę terenów przemysłowych po byłej koksowni.

Postanowiono, że dzielnica Ruda powinna zachować dziedzictwo kulturowe rodziny Ballestremów, a na Wirku należy poddać rewitalizacji rejon osiedla "Werdon" - nie tylko w aspekcie infrastrukturalnym, ale i społeczno-zawodowym.

- Rewitalizacja to proces wieloaspektowy. Mówimy o rewitalizacji budowlanej, ale także o rewitalizacji społecznej. Chodzi o ożywianie środowiska, dlatego trzeba to robić w sposób całościowy - mówi wiceprezydent Michał Pierończyk.

W programie udział brali m.in. przedstawiciele Urzędu Miasta, MOPS-u, instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Prace nad programem potrwają do końca października. Ma on być uzupełnieniem strategii rozwoju miasta na lata 2014-2030.

Projekt będzie poddany konsultacjom społecznym i finansowany ze środków Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007-2013 projektu "Zintegrowane podejście do problemów obszarów funkcjonalnych na przykładzie Chorzowa, Rudy Śląskiej i Świętochłowic".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto