Mieszkańcom Rudy Śl

Mieszkańcom Rudy Śl. na sercu leżą losy terenu po synagodze. To model rudzkiej bożnicy wykonany przez Jana Kołodzieja (© archiwum Jan Kołodziej)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Gmina Wyznaniowa Żydowska przejmuje kolejne obiekty, związane z historią Żydów w naszym regionie. Lista ta się wydłuża, jednak pieniędzy na ich utrzymanie brakuje. Państwo nie dotuje w żaden sposób GWŻ. Jedynym rozwiązaniem jest zatem porozumienie się z lokalnymi władzami. A z tym bywa różnie.

W Rudzie Śląskiej przez kilka lat katowicka gmina chciała przejąć teren po synagodze przy ul. Kupieckiej. W jej pobliżu znajduje się największe w mieście targowisko, więc o uszanowanie tego miejsca było trudno.

- Wreszcie, po ciężkiej batalii, udało nam się przejąć ten teren od Skarbu Państwa. I to jeszcze nie do końca, bo część działki znajduje się w rękach prywatnych - zaznacza Włodzimierz Kac, przewodniczący GWŻ. Teraz gmina chciałaby upamiętnić miejsce po synagodze w Rudzie Śląskiej. Okazuje się jednak, że aby uzyskać pieniądze na ten cel, musiałaby... sprzedać ledwo co odzyskaną działkę. - Nie mamy innego wyjścia. Po prostu nie stać nas na utrzymywanie takich terenów - przyznaje Włodzimierz Kac. - Oczywiście, zastrzeżemy w umowie, żeby nowy właściciel uszanował to miejsce, np. poprzez ustawienie tablicy pamiątkowej - dodaje.

Ruda Śląska nie jest jedynym takim przypadkiem. Niedawno Gminie Wyznaniowej Żydowskiej udało się przejąć kamienicę przy ul. 3 Maja w Katowicach w zamian za dwa inne obiekty, które należały niegdyś do Żydów. Natomiast w Tarnowskich Górach i Bytomiu na placach, które należą do GWŻ, urządzono targowiska.

- Jednak w większości tereny, które przejmujemy, to cmentarze, które wymagają utrzymania, czyli nakładów finansowych - podkreśla Kac.

Jedyna synagoga, jaka zachowała się w regionie, znajduje się w Zawierciu. GWŻ od lat walczy o jej przejęcie. Komisja Regulacyjna do spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Warszawie opóźnia decyzję, a obiekt niszczeje.


*KATASTROFA KOLEJOWA W SZCZEKOCINACH - RAPORT SPECJALNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO
*ŚLĄZACY I KASZUBI WSPÓLNIE CHCĄ WALCZYĆ O UZNANIE MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Zly39 (gość)

Wybudojcie sobie sami swiatynie.Macie kasy dosc Najwieksze banki sa w waszych rekach.Czy Polacy wam poniszczyli wasze synagogi.Co zescie wy zrobili dla ojczyzny i polakow gdy odbudowywali nasza Ojczyzne ? Uczciwa robota zescie rak nie pobrudzili.

zest (gość)

trzeba prosic o wsparcie w izraelu to nie nasza kultura więc dlaczego polski podatnik ma utrzymywać synagogi