Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: Gmina żydowska odzyskuje kolejne budynki, lecz nie stać jej na ich utrzymanie

Joanna Oreł
Mieszkańcom Rudy Śl. na sercu leżą losy terenu po synagodze. To model rudzkiej bożnicy wykonany przez Jana Kołodzieja
Mieszkańcom Rudy Śl. na sercu leżą losy terenu po synagodze. To model rudzkiej bożnicy wykonany przez Jana Kołodzieja archiwum Jan Kołodziej
Gmina Wyznaniowa Żydowska przejmuje kolejne obiekty, związane z historią Żydów w naszym regionie. Lista ta się wydłuża, jednak pieniędzy na ich utrzymanie brakuje. Państwo nie dotuje w żaden sposób GWŻ. Jedynym rozwiązaniem jest zatem porozumienie się z lokalnymi władzami. A z tym bywa różnie.

W Rudzie Śląskiej przez kilka lat katowicka gmina chciała przejąć teren po synagodze przy ul. Kupieckiej. W jej pobliżu znajduje się największe w mieście targowisko, więc o uszanowanie tego miejsca było trudno.

- Wreszcie, po ciężkiej batalii, udało nam się przejąć ten teren od Skarbu Państwa. I to jeszcze nie do końca, bo część działki znajduje się w rękach prywatnych - zaznacza Włodzimierz Kac, przewodniczący GWŻ. Teraz gmina chciałaby upamiętnić miejsce po synagodze w Rudzie Śląskiej. Okazuje się jednak, że aby uzyskać pieniądze na ten cel, musiałaby... sprzedać ledwo co odzyskaną działkę. - Nie mamy innego wyjścia. Po prostu nie stać nas na utrzymywanie takich terenów - przyznaje Włodzimierz Kac. - Oczywiście, zastrzeżemy w umowie, żeby nowy właściciel uszanował to miejsce, np. poprzez ustawienie tablicy pamiątkowej - dodaje.

Ruda Śląska nie jest jedynym takim przypadkiem. Niedawno Gminie Wyznaniowej Żydowskiej udało się przejąć kamienicę przy ul. 3 Maja w Katowicach w zamian za dwa inne obiekty, które należały niegdyś do Żydów. Natomiast w Tarnowskich Górach i Bytomiu na placach, które należą do GWŻ, urządzono targowiska.

- Jednak w większości tereny, które przejmujemy, to cmentarze, które wymagają utrzymania, czyli nakładów finansowych - podkreśla Kac.

Jedyna synagoga, jaka zachowała się w regionie, znajduje się w Zawierciu. GWŻ od lat walczy o jej przejęcie. Komisja Regulacyjna do spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Warszawie opóźnia decyzję, a obiekt niszczeje.


*KATASTROFA KOLEJOWA W SZCZEKOCINACH - RAPORT SPECJALNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO
*ŚLĄZACY I KASZUBI WSPÓLNIE CHCĄ WALCZYĆ O UZNANIE MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto