18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: Instytut Karskiego w pałacyku na Halembie zmieni się w tym roku. Jak?

Joanna Oreł
Instytut Karskiego w Halembie
Instytut Karskiego w Halembie Archiwum Polskapresse
Salon Współczesnego Dialogu, Centrum Aktywności Młodzieżowej, program "Młodzież w działaniu" oraz wystawa w Waszyngtonie - to tylko niektóre z tegorocznych planów Międzynarodowego Instytutu Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego w Halembie

Nie tak dawno, bo w grudniu ubiegłego roku, otwarto wyremontowaną salę Interaktywnego Gabinetu prof. Karskiego w Instytucie w Halembie (doposażono ją m.in. w tablety dla zwiedzających), a już teraz szykują się tam kolejne zmiany.

Prawdopodobnie w połowie roku w budynku przy ul. 1 Maja 32 odbędzie się pierwsze spotkanie Salonu Współczesnego Dialogu.

Swój udział zapowiedzieli już (Komitet Honorowy Instytutu) m.in. prof. Jerzy Buzek, senator Kazimierz Kutz, dyrektor Biblioteki Śląskiej, prof. Jan Malicki, czy rudzianka Joanna Helander - fotograf, reżyser i krytyk literacki. W ramach Salonu Współczesnego Dialogu prowadzone będą wykłady i dyskusje przedstawicieli świata nauki, polityki, kultury i sztuki.

- Niezależnie od tego chcemy utworzyć Centrum Aktywności Młodzieżowej dla mieszkańców południowych dzielnic miasta - zapowiada Aleksander Maicher, dyrektor wykonawczy Instytutu im. Karskiego na Halembie.

Wniosek o dofinansowanie tego projektu złożono do konkursu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Na razie został on oceniony pozytywnie pod względem formalnym. Teraz czas na ocenę merytoryczną. - W ramach projektu, który byłby realizowany w instytucie, młodzież weźmie udział m.in. w zajęciach, prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów. Planujemy też organizację szkoleń. Takich inicjatyw nigdy nie jest za dużo - uważa Maicher.

Pierwsze zajęcia w ramach Centrum Aktywności Młodzieżowej odbędą się prawdopodobnie we wrześniu i będą one organizowane przez kolejny rok.

Również dla młodych mieszkańców Rudy Śląskiej, ale nie tylko przeprowadzona zostanie kolejna edycja programu "Młodzież w działaniu", w ramach którego m.in. w ubiegłym roku przygotowano spektakl poświęcony życiu i misji prof. Jana Karskiego.

- Jednym z naszych pomysłów jest także utworzenie ośrodka młodzieżowego w Gruzji, dzięki czemu możliwe byłoby m.in. zorganizowanie wymiany zagranicznej. W tym przypadku też czekamy na decyzję o dofinansowaniu - podkreśla Maicher.

Bo też i z roku na rok Instytut Jana Karskiego coraz bardziej rozsławia Rudę Śląska na świecie (otwarto go w listopadzie 2011 roku).

Wystawa, która tutaj powstała, czyli "Człowiek przez duże C" właśnie pojechała na Georgetown University w Waszyngtonie, gdzie po wojnie przez 40 lat prof.

Karski wykładał na Wydziale Służby Zagranicznej stosunki międzynarodowe i teorię komunizmu. Ekspozycja będzie prezentowano w USA do 24 kwietnia.

Ta ostatnia data ma swój symboliczny wymiar. Tego dnia przypadać będzie 99. rocznica urodzin profesora.

Nic więc dziwnego, że Instytut Karskiego w Rudzie Śląskiej powoli przygotowuje się do przyszłorocznych obchodów setnej rocznicy urodzin legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego. Aleksander Maicher nie chce jednak jeszcze zdradzać szczegółów w tej sprawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto