Militarna majówka w Rudzie Śląskiej 2015. Czołg T-72 i pyszna grochówka to niektóre atrakcje, które czekały na wszystkich w Muzeum PRL-u. Zobacz zdjęcia...

Ruda Śląska: Militarna majówka w Muzeum PRL-u 2015 [ZDJĘCIA]

Muzeum PRL-u w Bielszowicach rozpoczęło swój 6. sezon!

Tegoroczną nowością są kolejne ciekawe wystawy: „Laicyzacja życia społecznego”, „586 dni stanu wojennego” oraz „Utracone nadzieje, historia ludności żydowskiej na terenie województwa katowickiego w latach 1946 – 1970”. – Od lat współpracujemy z Instytutem Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowym w Katowicach, Muzeum Zamojskich w Kozłówce czy Muzeum Techniki Militarnej i Użytkowej w Bytomiu – wymienia Monika Żywot, prezes zarządu Fundacji Minionej Epoki. – Dzięki takim kontaktom możemy zwiedzającym przypomnieć o ważnych wydarzeniach okresu PRL-u, a młodym ludziom pokazać, jak się wtedy żyło – mówi.

Zwiedzający Muzeum PRL-u mogą przenieść się w czasie w lata 70-te, kiedy w mieszkaniach Polaków królowała meblościanka na wysoki połysk, a ściany ozdabiano wzorem z wałka. Uśmiech na twarzy zawsze wywołuje pomieszczenie stylizowane na PRL-owski sklep, w którym charakterystyczną cechą były „nagie haki”. – Na szczęście nasz sklep nie świeci aż takimi pustkami, bo można w nim kupić ładne pamiątki – zapewnia Monika Żywot.

Muzeum posiada również szereg samochodów, wśród których perełką jest mikrus MR-300, którego wyprodukowano ponad 1,7 tys. sztuk, moskwicz 400, wóz strażacki wyprodukowany w 1959 roku, a także nowy eksponat – polonez z 1989 roku. – Myślę, że prawdziwym hitem tego sezonu będzie czołg T-72 – mówi Monika Żywot. – Podczas majówki będzie można również skorzystać ze strzelnicy, przejechać się pojazdami militarnymi, no i posilić się grochówką ze specjalnej kuchni polowej – wymienia.

Muzeum PRL-u znajduje się w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach. Choć działa od 6 lat, to historia tego miejsca jest znacznie dłuższa, bo sięga XIX wieku. W 1890 roku rodzina von Ballestrem wybudowała tutaj folwark Dwór Nowa Ruda. Po wojnie majątek przeszedł na własność Skarbu Państwa i został zmieniony w PGR (Państwowe Gospodarstwo Rolne). Po zamknięciu PGR-ów w Polsce, folwark pozostawiony sam sobie popadał w coraz większą ruinę. Dzięki prywatnym właścicielom odzyskał dawny blask, a od 4 czerwca 2010 funkcjonuje jako muzeum. Obiekt można zwiedzać od środy do niedzieli w godz. 10.00-18.00.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!