18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: Muzeum PRL w Bielszowicach otwiera się po zimowej przerwie [ZDJĘCIA]

Joanna Oreł
Tak w Muzeum PRL w Rudzie Śląskiej było w ubiegłym sezonie. Obecnie zmieniany jest wystrój oraz wystawy
Tak w Muzeum PRL w Rudzie Śląskiej było w ubiegłym sezonie. Obecnie zmieniany jest wystrój oraz wystawy Joanna Oreł
Za 14 dni rozpocznie się sezon w Muzeum PRL w Rudzie Śląskiej. My już teraz zdradzamy, co będzie można zobaczyć w Muzeum PRL. CZYTAJCIE SZCZEGÓŁY

Najpierw było to miejsce, a później pojawił się pomysł na muzeum - wspomina Monika Żywot, prezes Fundacji Minionej Epoki. To m.in. z jej inicjatywy w 2010 r. w budynkach folwarku Ballestremów w Bielszowicach powstało Muzeum PRL-u.

Jest to jedyna na Śląska, a druga w Polsce placówka muzealna, której wystrój i eksponaty nawiązują do czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. 1 maja bielszowickie muzeum znów zostanie otwarte po zimowej przerwie.

Na początku przy ul. Zajęczej 42 w Bielszowicach stały jedynie opuszczone i popadające w ruinę budynki dawnego folwarku, a późniejszego PGR-u.

Po miesiącach pracy - 4 czerwca 2010 roku Fundacja Minionej Epoki otworzyła tu Muzeum PRL-u. Wniesiono nieśmiertelną meblościankę, pralkę typu Frania, magnetofon szpulowy i telewizor Neptun, a do tego sztandary, odznaczenia państwowe oraz socjalistyczne pomniki. Natomiast w kinie Uciecha wyświetlono stare kroniki filmowe.

Tak wyglądało otwarcie Muzeum PRL w Rudzie Śląskiej. ZOBACZ WIĘCEJ

Takie były początki bielszowickiego muzeum. Obecnie trwają w nim przygotowania do otwarcia po zimowej przerwie. Będzie to już czwarty sezon działalności.

- Zmieniamy m.in. ekspozycję w Kapsule Czasu (jedna z części muzeum - przyp. red.), w tym również gabinet pierwszego sekretarza. Wystrój będzie nawiązywał do lat 50. - zapowiada Monika Żywot.

Jak co sezon, przygotowana zostanie także nowa ekspozycja w sali wystaw zmiennych. Zajmuje się tym katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Wystawa będzie dotyczyła laicyzacji życia w czasach PRL-u.

- W ten sposób chcemy przedstawić próby umniejszenia rangi i znaczenia świąt kościelnych, co było jednymi z działań ówczesnej władzy. A także metody, jakimi starano odciągnąć obywateli od Kościoła - wyjaśnia Monika Żywot.

To jednak dopiero zapowiedź tego, co będzie się działo w kolejnych miesiącach w bielszowickim muzeum. Władze Fundacji Minionej Epoki nawiązały bowiem współpracę z bytomskim Muzeum Techniki Militarnej i Użytkowej. Jej efektem będzie wspólna wystawa, dotycząca Wojska Polskiego oraz sprzętu militarnego.

- Szykuje się więc spore przedsięwzięcie, ale do otwarcia muzeum, czyli do 1 maja zdążymy ze wszystkim - deklaruje dyrektorka muzeum.

Natomiast w kolejnym miesiącu przy ul. Zajęczej 42 zostanie zorganizowany kolejny, bo już 5. Ogólnopolski Festiwal Wspomnień.

Tym razem odbędzie się on pod hasłem "Gdzie się podziały tamte prywatki". Datę tegorocznego festiwalu wyznaczono na 22 czerwca.

Festiwal Wspomnień w Rudzie Śląskiej. Ostatnio wystąpiła Magda Umer RELACJA

Dodajmy, że w ciągu trzech lat działalności bielszowickie muzeum PRL-u odwiedziło już kilkadziesiąt tysięcy osób. Wśród nich znaleźli się nie tylko mieszkańcy Rudy Śląskiej, czy ościennych miast, ale również innych województw, a nawet obcokrajowcy.

- Piękne są momenty, gdy ktoś dziękuje za to miejsce, mówiąc, że teraz może zabrać swoich gości nie tylko do Krakowa, ale również do nas, do Bielszowic - przyznaje Monika Żywot.

No właśnie. Kraków to drugie miejsce w Polsce, w którym znajduje się Muzeum PRL-u. Powstało ono w 2008 roku z inicjatywy Krystyny Zachwatowicz-Wajdy i Andrzeja Wajdy.

Początkowo był to oddział Muzeum Historii Polski. Natomiast wraz z początkiem 2013 roku krakowskie Muzeum PRL-u zostało przejęte przez miasto, które zajęło się jego finansowaniem.

Rudzkie muzeum nie ma niestety tyle szczęścia. Jest to całkowicie prywatna inicjatywa. Dlatego też na razie nie ma szans na to, by bielszowicka placówka była czynna dla zwiedzających również w okresie jesienno-zimowym. Fundacja Minionej Epoki nie ma pieniędzy na ogrzanie budynków dawnego folwarku Ballestremów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto