Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: Przed nami Spotkania Górskie „Lawiny”. Tegoroczny temat przewodni to K2 [GALERIA]

NAU
Trzynaste Spotkania Górskie „Lawiny” pod znakiem K2. Będą pokazy filmów, warsztaty, koncerty, wystawa konkursowa oraz oczywiście spotkania z ludźmi gór

Polskie zmagania z K2 będą najmocniejszym akcentem XIII Spotkań Górskich „Lawiny” w Rudzie Śląskiej. W ciągu trzech dni festiwalu będzie okazja przenieść się też do Nepalu, Stanów Zjednoczonych, na Bliski Wschód, Alaskę, Bałkany, Kaukaz i Antarktydę. Gośćmi imprezy będzie m.in. Monika Witkowska, Piotr Snopczyński, Magda Konik i Piotr Trybalski.

Program XIII Spotkań Górskich „Lawiny” to ok. 23 godziny atrakcji: pokazów filmowych, warsztatów, koncertów i spotkań z ludźmi gór. Będzie też tradycyjny poczęstunek i wystawa podsumowująca Konkurs Fotografii Górskiej.

Festiwal rozpocznie 16 listopada wieczór filmu górskiego. Widzowie zobaczą dokument „Ostatni górale”, pokazujący kulturę polskich górali przez pryzmat osób wykonujących zamierające już profesje, a także obsypany nagrodami amerykański obraz „High Tension”, przedstawiający kulisy słynnego zajścia, do jakiego doszło na zboczach Mount Everestu między Simone Moro i Ueli Steck’iem, a grupą obsługujących komercyjne wyprawy Szerpów. Pierwszy dzień „Lawin” zakończy spotkanie z Moniką Witkowską, dziennikarką i podróżniczką, która opowie o tym jak zdobyła Koronę Ziemi.

Drugi dzień festiwalu otworzy cykl warsztatów, które popołudniu ustąpią miejsca pokazom filmowym i prelekcjom. Ich zwieńczeniem będzie swoisty tryptyk poświęcony K2. Najpierw z gośćmi „Lawin” spotka się Piotr Trybalski, fotograf, podróżnik i autor książki „Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników”. Później widzowie zobaczą dokument „K2. Lodowe piekło” - reportaż Roberta Jałochy (TVN), który przez kilka tygodni relacjonował z bazy przebieg Narodowej Zimowej Wyprawy na K2. Dopełnieniem całości będzie zaś spotkanie z Piotrem Snopczyńskim, nestorem polskiego alpinizmu i szefem bazy podczas zimowej wyprawy na K2, który opowie jak „od kuchni” wyglądała ekspedycja na najbardziej niedostępną górę świata.

- Taki dobór repertuaru był dla nas oczywisty. Zimowa wyprawa na K2 była w Polsce najbardziej medialnym wydarzeniem górskim ostatniego roku. Słyszeli o niej wszyscy, nawet ci niekoniecznie interesujący się górami. Dlatego postanowiliśmy naszej publiczności kompleksowo przedstawić ten temat - przybliżyć zarówno wydarzenia ostatniej zimy, jak również historię polskich zmagań z K2, a także to jak „od kuchni” wygląda organizacja zimowej ekspedycji na ośmiotysięczniki - mówi Tomasz Bartniczak, prezes Rudzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Niebanalnych In-nI, które organizuje „Lawiny”.

W trzeci dzień „Lawin” - dla równowagi - o ośmiotysięcznikach nie będzie ani słowa. Za sprawą Magdy Konik - mieszkającej w Tuszetii polskiej fotoreporterki - publiczność przeniesie się natomiast w świat kaukaskich dżigitów i ich tajemniczych zwyczajów. Ela i Tomek Wróblewscy opowiedzą o swej wędrówce przez wygasłe wulkany w Armenii, zaś Joanna Przymus z Rudzkiego Klubu Grotołazów „Nocek” o eksploracji jaskiń w Omanie i Serbii. Na zakończenie imprezy w muzyczną podróż do „krainy łagodności” gości „Lawin” zabierze zespół „Cisza jak ta”. Nim to jednak nastąpi odbędzie się rozstrzygnięcie Konkursu Fotografii Górskiej „Lawiny” 2018.

- „Lawiny” od samego początku mają charakter zupełnie niekomercyjny i podobnie będzie też w tym roku. Biletów nie ma, obowiązuje wstęp wolny - przypomina Tomasz Bartniczak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto