18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: Ustawa śmieciowa 2013 coraz bliżej. Podpisano umowę na wywóz śmieci

Joanna Oreł
Ruda Śląska jest pierwszym miastem w regionie, gdzie podpisano umowę na wywóz śmieci w ramach nowej ustawy śmieciowej. Wybrano konsorcjum spółki Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych oraz firmy PUK Van Gansewinkel

Obie firmy działają na terenie Rudy Śląskiej. Od 1 lipca będą one odpowiadały za wywóz 102 tys. ton odpadów i ich zagospodarowanie. Mieszkańców Rudy Śląskiej będzie to kosztowało ok. 28,5 mln zł.

- Umówiliśmy się, że firma Van Gansewinkel będzie odbierać odpady z części miasta położonej na południe od autostrady A4, a my z pozostałych dzielnic Rudy Śląskiej - wyjaśnia Grzegorz Domagała, prezes PUK w Rudzie Śląskiej. - Co za tym idzie, nasze konsorcjum zorganizuje dwa Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jeden w Rudzie - przeznaczony będzie dla mieszkańców zamieszkujących tereny powyżej autostrady A4, a drugi w Halembie - dla mieszkańców zamieszkujących teren poniżej autostrady.

Wszystko na tematu ustawy śmieciowej w Rudzie Śląskiej CZYTAJCIE SZCZEGÓŁY

Od lipca na ulice Rudy Śląskiej wyjedzie m.in. dziesięć śmieciarek do odbioru śmieci zmieszanych. Będzie też jedna myjka do pojemników na odpady oraz trzy samochody do odbierania segregowanych śmieci (śmieciarki wielokomorowe).

Dodajmy, że śmieci niesegregowane z bloków będą odbierane dwa razy w tygodniu, a z domów jednorodzinnych raz na dwa tygodnie. Segregowane śmieci z bloków będą wywożone raz na siedem dni, a z domów jednorodzinnych - raz w miesiącu. Jeżeli chodzi o odpady wielkogabarytowe (np. meble) to te z bloków będą one odbierane co tydzień, a od mieszkańców domów jednorodzinnych - cztery razy w roku.

Praca śmieciarek będzie monitorowana, więc urzędnicy będą mogli sprawdzić, czy wykonawca wywiązuje się z umowy.

Pytanie, co z gruzem? - Odpady budowlane będą odbierane po otrzymaniu indywidualnego zamówienia - informuje Grzegorz Cuglowski z rudzkiego magistratu. - Jeżeli ktoś będzie rozpoczynał większy remont, to będzie musiał zgłosić to firmie wywozowej, która dostarczy pod wskazany adres kontener na gruz lub specjalny worek.

Z kolei w gminnym punkcie zbierania odpadów będzie można bezpłatnie zostawić m.in.: zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, opony, tekstylia, świetlówki, przeterminowane leki i chemikalia oraz tzw. "odpady problematyczne" (np. termometry rtęciowe, gaśnice, puszki po farbach, lakierach i aerozolach, zużyte smary, oleje i kleje). Tam też można będzie zostawiać wysegregowane szkło, makulaturę, metal czy plastik.

Stawki, terminy, zasady PORADNIK USTAWY ŚMIECIOWEJ

- W tym roku w każdym kwartale wykonawcy powinni przygotować do ponownego użycia i odzysku przynajmniej 12 proc. zebranego papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. W przyszłym roku powinno to być natomiast już 14 proc. - zapowiada Ewa Wyciślik, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM. - Jednocześnie przedsiębiorstwa będą musiały przetwarzać odpady budowlane i rozbiórkowe - w tym roku na poziomie co najmniej 36 proc., w przyszłym 38 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto