Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska w reportażu Telewizji Katowice. Poszukiwani są świadkowie wydarzeń historycznych

UM Ruda Śląskla
Muzeum Miejskie w Rudzie Śląskiej
Telewizja Katowice i rudzki magistrat przygotowują się do realizacji nowego projektu o historii Rudy Śląskiej. Autorzy poszukują świadków egzekucji Antoniego Tiałowskiego, Ignacego Nowaka, Joachima Achtelika i Edmunda Kokota, a także osób które uczestniczyły w antyhitlerowskim ruchu oporu na terenie dzisiejszej Rudy Śląskiej. Przydatne będą archiwalne zdjęcia, listy, zapiski, a przede wszystkim relacje słowne świadków wydarzeń.

Reportaż dokumentalny będzie realizowany przez katowicki Oddział Telewizji Polskiej w związku z 70-tą rocznicą zakończenia II wojny światowej. Do produkcji obrazu włączył się także rudzki magistrat. - Choć Ruda Śląska ma dopiero 56 lat, to historia tej ziemi jest długa i bogata w wydarzenia – przypomina prezydent Grażyna Dziedzic. - Historia, minione zdarzenia i ich bohaterowie są obecni dzięki naszej pamięci, która z biegiem lat staje się coraz bardziej krucha. Dlatego naszym obowiązkiem jest, by jak najwięcej z tej spuścizny zachować – wyjaśnia.

- W związku z przygotowywaną realizacją zwracamy się z prośbą do rudzian o udostępnianie śladów minionych wydarzeń– mówi Michał Skrzeczek, kierownik produkcji reportażu. - Znamy życiorysy rudzkich bohaterów m.in.: księdza Jana Machy, Joachima Achtelika czy Ignacego Nowaka. Jesteśmy w kontakcie z rodzinami Antoniego Tiałowskiego i Ignacego Nowaka. Zależy nam jednak, by odkryć także inne, jeszcze nieznane osoby, które miały własny wkład w tworzenie historii tego okresu i tej ziemi – tłumaczy. Reportaż będzie znakomitą okazją ku temu, by nieznane materiały mogły zobaczyć szersze grono odbiorców.

Wszystkich, którzy pamiętają wydarzenia związane z ruchem oporu działającym na terenie dzisiejszej Rudy Śląskiej, posiadają materiały z czasów okupacji lub chcą w inny sposób wnieść swój wkład w produkcję filmu, proszeni są o kontakt z Wydziałem Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta Urzędu Miasta, pokój 325, tel. 32 244 90 00 wew. 3252, e-mail: [email protected] lub [email protected] – Prosimy mieszkańców, by przejrzeli swoje rodzinne archiwa i sprawdzili, czy nie zachowały się w nich ślady historii z lat 1939-1945 – apeluje Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta. – Powinniśmy zadbać, by te cenne świadectwa przeżyć poprzednich pokoleń zostały odpowiednio zabezpieczone – dodaje. Reportaż będzie emitowany w programie regionalnym Telewizji Polskiej Oddział w Katowicach, a także na antenie TVP Katowice i TVP Historia.

Przez wieki mieszkańcy terenów dzisiejszej Rudy Śląskiej odegrali czynną rolę w kształtowaniu kultury regionu i zachodzących w nim procesów społecznych – w czasie Powstań Śląskich aktywnie walczyli o przyłączenie Górnego Śląska do Polski, a w czasie II wojny światowej tworzyli silny ruch oporu. - Bohaterska obrona katowickiej wieży spadochronowej, obrona Domu Powstańca Śląskiego czy wydarzenia w radiostacji gliwickiej są dobrze znane. Obawiam się jednak, że nie jest znany powszechnie fakt, że Okręg Śląski Związku Walki Zbrojnej w 1940 roku był jednym z najsilniejszych w kraju – zauważa Michał Skrzeczek.

Fotografie ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto