Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: Wernisaż wystawy "Latarnie morskie Polski i świata"

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek/ Dziennik Zachodni
W czwartek 18 sierpnia br. w galerii miał miejsce wernisaż wystawy "Latarnie morskie Polski i Świata". Zaprezentowana kolekcja liczy około 85 obrazy śląskich artystów nieprofesjonalnych. Można ją oglądać w galerii Stanisława Gerarda Trefonia przy ul. Młyńskiej 16 w Rudzie Śląskiej - Halembie.

Wystawa wpisuje się w obchody Międzynarodowego Dnia Latarń Morskich, obchodzonego na całym świecie w trzecią niedzielę sierpnia. Święto to jest stosunkowo nowe, a ustanowiono je na pamiątkę pierwszej ustawy o latarniach, uchwalonej przez Kongres USA w 1789 roku.

Zaprezentowana kolekcja składa się z 85 obrazów: 70 z nich przedstawia latarnie zagraniczne, a 15 - polskie. Ekspozycję tworzą dzieła artystów intuicyjnych m.in.: Alicji i Andrzeja Marcol, Kazimiery Wiśniewskiej, Sabiny Pasoń, Jerzego Skiby, Dietera Nowaka, Małgorzaty Altas, Ireny Piekert, Józefa Hetmana, Grzegorza Haiski.

Uczestnicy wernisażu poznali ciekawostki związane z latarniami, o których opowiadali Stanisław Trefoń oraz Bronisław Wątroba. Oprawę muzyczną zapewnił zespół Kapela z Naszego Miasteczka.

- Nie trzeba jeździć po świecie, żeby zobaczyć najpiękniejsze latarnie. Wszystkie mamy tutaj, na naszej wystawie - mówi Stanisław Trefoń.

- Największą latarnią świata jest ta w Arabii Saudyjskiej (Jeddah Light - przyp. autora tekstu). Ma 133 metrów wysokości, a zasięg światła sięga 46 km. Natomiast najwyższa polska latarnia znajduje się w Świnoujściu (Radiolatarnia Morska Świnoujście) - wznosi się na wysokość 68 metrów, a zasięg światła sięga do 40 km - dodaje Trefoń. pod względem wysokości wieży latarnia ta plasuje się na 12. miejscu na świecie wśród czynnych latarń morskich.

Warto zwrócić także uwagę na starożytną latarnię na Faros, która została zbudowana około 280-279 p.n.e. - Istniała prawie tysiąc lat. Miała około 130 metrów i zasięg światła wynoszący 40 metrów. Została uszkodzona przez trzęsienie ziemi, w wyniku którego pogrążyła się w ruinie pod koniec XIV wieku. Nigdy nie została odbudowana - wyjaśnia Trefoń.

Ciekawe latarnie znajdziemy także w Polsce. - Rozerwie jest interesujące. Nie wszyscy wiedzą, że tam były dwie latarnie. Legendy o istnieniu w tym rejonie latarni sięgają XVI wieku, ale latarnia, która znajduje się tam do dziś, powstała w 1822 roku. Jest dostępna dla turystów i nadal można ją zwiedzać. Drugą wybudowano w 1875 roku - dziś jest nieczynna - mówi Bronisław Wątroba.

Wystawę można oglądać w galerii Stanisława Gerarda Trefonia przy ul. Młyńskiej 16 w Rudzie Śląskiej - Halembie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto