Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: Władze miasta przejęły od PKP budynek dworca kolejowego w Chebziu. Co to oznacza?

materiały prasowe
Dziś dworzec w Chebziu oficjalnie został przejęty przez władze Rudy Śląskiej
Dziś dworzec w Chebziu oficjalnie został przejęty przez władze Rudy Śląskiej Joanna Oreł
Pojawiła się szansa na wyremontowanie i ponowne „ożywienie” zabytkowego budynku dworca kolejowego w Chebziu! Dotychczasowy właściciel dworca – Polskie Koleje Państwowe - przekazał formalnie władzom miasta zabytkowy budynek.

- Dokładne plany wobec zagospodarowania tego budynku nie zostały jeszcze sprecyzowane – mówiła dziś Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej. - Ostateczne przeznaczenie pomieszczeń dworca chciałabym skonsultować z radnymi i z samymi mieszkańcami - komentowała.

Jak na razie miasto rozważa dwa pomysły wykorzystania pomieszczeń dworca – przeznaczenie dla młodzieży i pod działalność charytatywną oraz wykorzystanie części wnętrz budynku jako przestrzeni artystycznej.

Zdaniem władz samorządowych jedna funkcja nie wyklucza drugiej. Nie mogą one jednak zakłócać podstawowego przeznaczenia budynku, czyli komunikacyjnego.

Większość użytkowników kolei nie zdaje sobie sprawy, że budynek dworca w Chebziu jest o wiele większy, niż tylko hala dworcowa. W obiekcie zaś jest wiele pomieszczeń, które można wykorzystać na inne cele.

Wśród nich są m.in. dwie duże sale, w których kiedyś była restauracja i pomieszczenie ze sceną. Aktualnie stoją one puste, bo kolej nie miała ani pieniędzy na ich remont, ani pomysłu na ich zagospodarowanie.

- Dzierżawa, czy zbywanie dworców to jeden ze sposobów na ratowanie tych obiektów – podkreśla Barbara Piaszczak z PKP. – Niezasiedlonych i niszczejących dworców w całym kraju jest około 1600 - informuje.

Pomieszczenia dworca kolejowego w Chebziu można będzie zaadaptować m.in. na funkcje kulturalne. Mniejsze pomieszczenia można przystosować zaś do funkcji biurowych. Pomysłów na zagospodarowanie pomieszczeń obiektu jest tyle, ilu chętnych do ich wynajęcia. Tych ostatnich zaś nie brakuje.

- Chcemy przedłożyć władzom Rudy Śląskiej projekt, by budynek został przekazany grupie organizacji pozarządowych – poinformował Michał Pamuła z Galerii Sztuki Współczesnej „BIBU”. – Mogłyby one utworzyć radę, która zarządzałaby tym budynkiem. Takie rozwiązania są powszechnie stosowane na świecie i nie widzę powodów, dla których nie miałyby być stosowane na Śląsku - zauważał.

Zanim do budynku wprowadzą się nowi użytkownicy, muszą zostać w nim wykonane prace remontowe. Jak zapowiedziała prezydent Grażyna Dziedzic, na początek wyremontowana zostanie główna hala dworcowa oraz sanitariaty.

Na razie nie można jeszcze jednak mówić o konkretnych kwotach i terminach, gdyż prace renowacyjne muszą zostać poprzedzone szczegółową inwentaryzacją. Niemniej już teraz widać pierwsze skutki działań władz miasta o przejęcie budynku. Dzięki nim PKP oczyściło kilka tygodni temu elewację dworca, którą od dłuższego czasu szpeciło graffiti.

Ruda Śląska wydzierżawiła od PKP budynek dworca na 5 lat. W tym czasie gmina będzie mogła wykonać prace remontowe obiektu, kolej zaś ureguluje stan prawny nieruchomości, co umożliwi przygotowanie jej do zbycia miastu.

Zawarta umowa przynosi korzyści obu stronom. Dzięki niej ich zobowiązania pieniężne wyjdą „na zero” – czynsz dzierżawny, który miasto będzie płaciło PKP będzie wynosił tyle, ile wynosi podatek od nieruchomości, który Spółka płaci na rzecz gminy.

Przejęciu dworca towarzyszył piknik zorganizowany pod hasłem „Chillout w Chebziu”.

Pierwszy budynek dworca kolejowego w Chebziu został wybudowany w 1859 roku. Obecnie używany kompleks stacyjny powstał pod koniec XIX wieku i składał się m.in. z budynku głównego dworca, budynku biurowego, poczty, warsztatów i zabudowań peronu.

Jednym z ciekawszych obiektów zabytkowych jest budynek kolejowy, z elewacją z różnokolorowej cegły z odsłoniętą stalową konstrukcją. Oprócz peronu dolnego, który obsługuje linię kolejową nr 137, do stacji należy także peron górny znajdujący się po drugiej stronie budynku stacyjnego.

Na stacji kolejowej zatrzymują się pociągi osobowe Kolei Śląskich do Gliwic, Katowic, Dąbrowy Górniczej Ząbkowic, Zawiercia i Częstochowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto