Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Schronisko w Rudzie Śląskiej przyjmuje corocznie w wakcje ponad 200 zwierząt

MSH
Schronisko w Rudzie Śląskiej
Schronisko w Rudzie Śląskiej arc nm
Już prawie 60 psów i niespełna 50 kotów zostało porzuconych w naszym mieście podczas tegorocznych wakacji. Schronisko w Rudzie Śląskiej corocznie w okresie letnim przyjmuje ponad 200 takich porzuconych zwierząt.

. – Skala zjawiska może być jeszcze większa, bo nie wszystkie zwierzęta trafiają do nas od razu. Są porzucane przez właścicieli, gdzieś w ustronnych miejscach bądź nawet wyrzucane z samochodów – podkreślają działacze rudzkiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami „Fauna”.

Wakacje to okres istnej męki dla czworonogów. Przez okrągły rok uwielbiane i szanowane, gdy tylko nadchodzą letnie miesiące są wyrzucane, jak niepotrzebne przedmioty. Z danych rudzkiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami „Fauna” wynika, że w Rudzie Śląskiej w okresie wakacyjnym na bruk wyrzucanych jest ponad 200 zwierząt. Tego roku w maju i czerwcu straż miejska odnotowała 145 takich sytuacji. – Stosunek człowieka do zwierząt jest miarą naszego człowieczeństwa – stwierdza Beata Drzymała – Kubiniok z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami „Fauna”. – Każdego roku do naszego schroniska trafia od 1300 do 1500 zwierząt, dlatego apeluję, żeby dbać o zwierzęta, które czują tak samo, jak my – podkreśla.

Większość czworonogów jest w złym stanie fizycznym. Porzucone psy mają choroby skóry, problemy z kończynami oraz inne dolegliwości. Schronisko w Rudzie Śląskiej każdego dnia przyjmuje jakieś porzucone zwierzę. W te wakacje do placówki trafiło już 57 psów i 44 koty. Czy można temu zapobiec? Można, trzeba tylko chcieć.

Wyjeżdżając na wakacje, mamy kilka opcji na przechowanie zwierząt. Pierwszą i najprostszą jest zostawienie ich u rodziny bądź znajomych.

- Koniecznie pozostawmy zwierzę pod opieką osób, za które jesteśmy pewni. Wiemy, że dobrze obchodzą się z czworonogami i nie będzie to dla nich szczególnym obciążeniem – radzi Justyna Walda z TOZ „Fauna”.

Jeśli jednak nie znajdziemy osoby, która zgodzi się przechować naszego pupila, możemy pomyśleć o nieco innym rozwiązaniu, jakim jest tzw. hotel dla zwierząt. Tego typu miejsc w okolicach Rudy Śląskiej nie brakuje. Inną opcją jest również zaplanowanie urlopu tak, aby pies czy kot mógł nam towarzyszyć. - Skoro jest z nami przez okrągły rok, nie ma potrzeby porzucać go na tydzień czy dwa – podkreśla Justyna Walda.

Schronisko dla zwierząt utrzymuje się z funduszy przyznawanych przez miasto oraz z części 1 proc. podatku przeznaczonego na Organizacje Pożytku Publicznego. Kwota, którą schronisko otrzymało z miasta w wyniku przetargu organizowanego 1 kwietnia br. wynosi 478 800 zł, co daje kwotę 39 900 zł miesięcznie. Taka suma pieniędzy będzie przeznaczana miesięcznie na schronisko do końca marca 2014, czyli do kolejnego przetargu. Wszelkie środki, z których utrzymuje się schronisko, przeznaczane są bezpośrednio na niezbędne artykuły dla zwierząt.

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami „Fauna” przyjmuje także wszelką pomoc w formie wolontariatu. W czasie wakacji każda osoba chcąca pomóc może się zgłosić codziennie między 9:00 a 13:00. – Każdy, kto ukończył 15. rok życia, jest u nas mile widziany - informuje Justyna Walda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto