Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spalarnia w Rudzie Śląskiej powstanie prawdopodobnie za 4 lata

Magdalena Mikrut-Majeranek
Coraz bliżej budowy Ekologicznego Centrum Odzysku Energii (ECOE) w Rudzie Śląskiej. Im więcej rozmów na ten temat, tym więcej pojawia się pytań. Czy faktycznie będzie to spalarnia ekologiczna? - zastanawiają się niektórzy mieszkańcy. Eksperci uspokajają, że z pewnością tak będzie. Obecnie rudzki magistrat prowadzi postępowanie administracyjne związane z wydaniem decyzji środowiskowej dla budowy spalarni.

Ma to być ekologiczna elektrociepłownia, w której będą spalane tzw. odpady resztkowe i ściekowe. I na tym ma polegać jej innowacyjność. - Chcemy w jednym miejscu zintegrować dwa procesy: waloryzacji termicznej odpadów komunalnych (najczystszy proces spalania - red.) i osadów pościekowych. Tego w Polsce jeszcze nikt nie zrobił - precyzuje dr Tomasz Nowicki z firmy Eneris, która chce wybudować zakład w Rudzie Śląskiej.
Inwestycja powstanie na 16-hektarowej działce przy DTŚ, pomiędzy Nowym Bytomiem, Rudą Południową a Chebziem. Jednakże zakład zajmie zaledwie 5 ha. Pozostała część przeznaczona jest pod inne inwestycje.

We wtorek, 10 stycznia, w Śląskim Inkubatorze Przedsiębiorczości odbyła się już publiczna prezentacja raportu oceny oddziaływania na środowisko dla inwestycji. Frekwencja była niewielka. Można było zauważyć więcej przedstawicieli mediów i organizacji ekologicznych niż mieszkańców zainteresowanych planowaną inwestycją. Pomimo tego, temat spalarni wywołuje spore emocje i zainteresowanie rudzian. Wielu z nich martwi się o to, czy inwestycja nie wpłynie negatywnie na jakość powietrza, zdrowie i bezpieczeństwo.

- Dlaczego inwestycja lokalizowana jest tak blisko osiedli? - zastanawiał się Piotr Sobieraj z Fundacji Ekologicznej „Silesia”. - Tego rodzaju instalacje realizowane są w wysokich standardach i z powodzeniem można je lokalizować w centrach miast, jak np. w Paryżu, Wiedniu i Kopenhadze. Buduje się tam, gdzie jest najlepszy układ drogowy z uwagi na transport odpadów. Wpływ na umiejscowienie zakładu ma także położenie sieci ciepłowniczej - wyjaśnia Grzegorz Maj, dyrektor ds. rozwoju w Eneris.

- Spalarnie na całym świecie lokuje się blisko siedlisk ludzkich ze względów energetycznych i ekonomicznych. Instalacja będzie produkowała dużą ilość „zielonego” ciepła, które z kolei zostanie wykorzystane w mieście. Zbyt dalekie oddalenie inwestycji od zabudowań generowałyby dodatkowy koszt w postaci zapewnienia jego przesyłu za pośrednictwem budowy i eksploatacji dodatkowych rurociągów cieplnych - wyjaśnił dr Andrzej Salamon, pracujący dla instalacji termicznego przetwarzania odpadów w Iserholn, w Niemczech.

- Jeżeli codziennie obiekt będzie opuszczało 40 ciężkich pojazdów, to będą one wyjeżdżały co 38 minut. Czy nawierzchnia DTŚ to wytrzyma? - martwi się Jerzy Kalus, członek Rady Seniorów. - Droga jest dobrze zaprojektowana i przewidziana na duże natężenie ruchu - wyjaśnia Michał Kaźmierczyk z Drogopolu, firmy, która ma wybudować drogi dojazdowe do spalarni. Głosy mieszkańców w sprawie budowy spalarni są podzielone, a konsultacje społeczne trwały do 18 stycznia.

W spotkaniu zorganizowanym w ŚIP uczestniczyli także przedstawiciele środowisk ekologicznych walczących ze smogiem. - W Polsce ponad milion ton odpadów spalanych jest w indywidualnych gospodarstwach domowych, natomiast łączna przepustowość polskich spalarni to także milion ton. Wobec tego przedstawiciele Alarmu Smogowego są za budową spalarni, jeżeli część odpadów spalanych w domach trafi do spalarni i powietrze będzie dzięki temu lepsze - powiedział Rafał Psik, działacz Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

Kolejnym punktem postępowania rudzkiego magistratu w sprawie inwestycji była organizacja w dniu 12 stycznia rozprawy administracyjnej, podczas której inwestor odnosił się do zgłaszanych na spotkaniu pytań. Uwagi zgłoszone przez mieszkańców zostaną zebrane w decyzji środowiskowej, którą wyda magistrat. Jeżeli będzie ona pozytywna, to inwestor podejmie starania o wydanie pozwolenia na budowę.

Choć kwestia budowy inwestycji jest ważna, w spotkaniu wzięły udział jedynie trzy z pięciu stowarzyszeń i organizacji ekologicznych, które zgłosiły swój akces, czyli: Stowarzyszenie Rudzianie Razem, Fundacja Ekologiczna „Silesia” oraz Fundacja Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Wśród członków wspomnianych organizacji zdania w sprawie spalarni są podzielone. Rudzianie Razem protestują przeciwko jej budowie, a mówiąc o raporcie określają go jako zbiór przypuszczeń. - Nie jest on oparty na realnych wyliczeniach, nie wykonano rzetelnych pomiarów - mówią członkowie stowarzyszenia, zarzucając autorom raportu brak precyzji. - Raport jest niewiarygodny - dodaje Zbigniew Szymała. - Dokument jest kompletny i rzetelny - ripostuje Piotr Sobieraj. Opinię tę potwierdził także profesor Tadeusz Pająk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, mówiąc, iż raport jest w pełni profesjonalny.

Podczas rozprawy padły także pytania o to, czy inwestycja nie wyruguje górnictwa z miasta. Andrzej Niespodziewany, wiceprezes zarządu z firmy Savona, przyznał, że w konsekwencji tego typu rozwiązania mogą doprowadzić do wyeliminowania potrzeby pozyskiwania energii z paliw kopalnych. Jednakże nie grozi nam to w ciągu najbliższych lat.

Wcześniej na łamach DZ pisaliśmy, że w Rudzie Śląskiej mają powstać dwie instalacje, ponieważ poza firmą Eneris stosowny wniosek złożył Węglokoks, jednakże teraz pod uwagę brany jest inny scenariusz. Inwestor ECOE planuje sprzedaż ciepła do sieci miejskiej. - Rozmowy w tej sprawie prowadzone są z Węglokoksem Energią - zapowiada enigmatycznie Grzegorz Maj. Prawdopodobne jest zatem, że zamiast dwóch spalarni powstanie jeden zakład. - Nie podniesie to cen za ciepło - zapewnia Maj.

Decyzję rudzkiego magistratu poznamy za 2-3 miesiące. Jeżeli będzie pozytywna, spalarnia przy DTŚ powstanie w cztery lata. Inwestycja rocznie ma przynieść wpływy do budżetu miasta na poziomie 1,3 mln zł. Będzie też ok. 50 miejsc pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto