Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święta w Chodzieży: Świąteczne przepisy od uczestniczki MasterChefa

ChodzieżNM
Pierogi drożdżowe, krokiety, barszcz i śleziki po wileńsku - tych potraw nie zabraknie na stole wigilijnym pani Sandry z Margonina, która próbowała swoich sił w "MasterChefie". Podajemy na nie przepisy!

Zamiast uszek na święta robi drożdżowe pierogi i krokiety, do których używa jednego farszu. To jej ulubiony przysmak podczas kolacji wigilijnej, ale zanim usiądzie przy stole, najpierw w kuchni musi spędzić kilka godzin. Ona to jednak lubi, dlatego swoimi przepisami postanowiła podzielić się z naszymi czytelnikami.

Mowa o pani Sandrze z Margonina, która prowadzi własną gofrownię i w tym roku dostała się do czterdziestki najlepszych kucharzy-amatorów w programie telewizyjnym „MasterChef”. Niestety, pierwszego miejsca nie zajęła, ale usłyszała, że jest świetna w tym co robi i ma dalej gotować!

Kobieta od kilku lat dopiero mieszka w Margoninie, bo tak naprawdę - jak mówi - pochodzi ze wschodu i z nim się identyfikuje.
- Moja cała rodzina mieszka na wschodzie między Wilnem a Lwowem - podaje.

Okazuje się, że w tej części kraju nieco inaczej wygląda kolacja wigilijna i zwyczaje z nią związane.
- Najstarsza osoba w rodzinie, czyli moja babcia zawsze przed zjedzeniem kolacji odmawia modlitwę. Tutaj się z czymś takim nie spotkałam, co bardzo mnie zdziwiło - mówi p. Sandra.

Zaskoczyło ją również to, że u nas chętnie i w dużych ilościach spożywa się karpia pod różną postacią. Na wschodzie kraju karp też trafia na stół, ale praktycznie tylko dla symboliki. Nikt się za nim specjalnie nie przepada.
- Dwa kilogramy karpia wystarczają nam na całe święta. Osobiście, zdecydowanie bardziej lubię ryby morskie - są bardziej smaczne i mniej tłuste - dodaje.

W tym roku pani Sandra spędzi Wigilię w swoich rodzinnych stronach, gdzie wspólnie z mamą i babcią przygotowywać będzie uroczystą kolacje. Na stole nie zabraknie na pewno drożdżowych pierogów, krokietów, barszczu, a także ślezików po wileńsku.

Przepisy na te dania można przeczytać poniżej. Pani Sandra gorąco zachęca do gotowania! Uprzedza jednak, że aby było smacznie trochę trzeba „posiedzieć” w kuchni.
- Na robienie pierogów drożdżowych trzeba przeznaczyć co najmniej trzy godziny. To bardzo czasochłonne danie, ale naprawdę wyjątkowe - twierdzi.

Pierogi drożdżowe
FARSZ
Składniki: 0,7 dkg kiszonej kapusty, 0,7 dkg pieczarek lub suszonych grzybów, 2 cebule, maggi do smaku, sól i pieprz.
Wykonanie: Kapustę płuczemy (trzy razy), wrzucamy do garnka i gotujemy do miękkości około 30 minut. Po ugotowaniu drobno szatkujemy i odsączamy z nadmiaru wody. Suszone grzyby (jeżeli wybieramy je zamiast pieczarek - namaczamy dzień wcześniej, potem gotujemy na wolnym ogniu do miękkości. Szatkujemy na bardzo drobne kawałki, mieszamy z kapustą i usmażoną pokrojoną drobno cebulą. Przyprawiamy solą, pieprzem i maggi.
Jeżeli zamiast suszonych grzybów użyjemy pieczarek wówczas kroimy je w drobną kostkę i smażymy na patelni z ugotowaną wcześniej i poszatkowaną kapustą oraz cebulą. Mieszamy i doprawiamy przyprawami.

CIASTO
Składniki: 0,5 kg mąki, 1 szklanka mleka, 5 dkg drożdży, 1 łyżeczka cukru, 1 (płaska) łyżeczka soli, olej do smażenia.
Wykonanie: Robimy zaczyn - mieszamy drożdże z ciepłym mlekiem (3 łyżki) i łyżeczką cukru. Odstawiamy na kwadrans. Następnie, dodajemy resztę składników i ugniatamy ciasto. Lepimy kulę i odstawiamy na minimum godzinę aż wyrośnie. Rozwałkowujemy na grubość 0,5 cm i wykrajamy szklanką kółka. Nakładamy farsz i zlepiamy pierogi. Smażymy na rozgrzanym oleju na złoty kolor.

Krokiety
CIASTO
Składniki: 4 jajka, 2 szklanki mąki, szklanka mleka, szklanka wody gazowanej, płaska łyżeczka cukru, płaska łyżeczka soli, jajko i bułka tarta.
Wykonanie: Jajko, cukier, sól i mleko wymieszać ; dodać mąkę i zmiksować. Dolać wodę gazowaną i mieszać do uzyskania gładkiej konsystencji. Smażyć na cienkie kółka o średnicy około 20 cm. Później trzeba nakładać w nie farsz i zawijać. Obtoczyć w jajku i bułce tartej i smażyć na złoty kolor. Farsz - dodajmy - jest taki sam jak do pierogów drożdżowych.

Śleziki po wileńsku
Składniki: 2 szklanki maku, garść bakalii, migdałów, 4 łyżki miodu, 1,5 szklanki mąki pszennej, 4 łyżki cukru, 1 dag drożdży, 1/4 szklanki mleka, szczypta soli.
Przygotowanie: drożdże rozetrzeć z łyżeczką cukru, wymieszać z ciepłym mlekiem i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Mąkę wymieszać z pozostałym cukrem i solą. Dodać wyrośnięty zaczyn i zagnieść dość twarde ciasto (gdyby było zbyt twarde, wlać trochę ciepłego mleka). Z ciasta utoczyć wałeczek średnicy 1,5 cm i pokroić na centymetrowe kawałki. Blachę wysmarować. Ciasteczka ułożyć na blasze i piec na złocisty kolor, około 10 minut, w temperaturze 180 st. Celsjusza.
Przygotowanie masy: Mak opłukać, zalać wrzątkiem i mieszając, gotować 5 minut na małym ogniu. Następnie zdjąć z ognia, ostudzić, osączyć i zemleć dwa lub trzy razy. Miód rozcieńczyć 4 szklankami ciepłej przegotowanej wody, zalać mak i odstawić na godzinę.
Śleziki włożyć do masy makowej z bakaliami i pozostawić na godzinę, aby zmiękły. Podawać w bulionówkach.

Barszcz Wigilijny
Składniki: 3,5 litra wywaru z 1 kg buraków, włoszczyzny i drobiu, 2 garście grzybów suszonych, 3 duże ząbki czosnku, ziele angielskie (kilka ziarenek), liść laurowy (kilka sztuk), zakwas z buraków, sól, pieprz.
Przygotowanie: Grzyby ugotować w osobnej wodzie, pokroić w cienkie paseczki, dodać do gotowego wywaru wraz z zielem i liści laurowymi. Czosnek pokroić na kawałki, wrzucić do wywaru, dolać zakwas. Gotować 10 minut, doprawić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sałatka ze świeżego szpinaku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto