Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

System Informacji Przestrzennej w Rudzie Śląskiej powoli powstaje

Oprac. JO
System Informacji Przestrzennej w Rudzie Śląskiej ma zastąpić dotychczasowy geoportal
System Informacji Przestrzennej w Rudzie Śląskiej ma zastąpić dotychczasowy geoportal
Prawie 3 mln zł dofinansowania ze środków Unii Europejskiej miasto otrzymało na Publiczny System Informacji Przestrzennej w Rudzie Śląskiej. Dzięki niemu urzędnicy będą mogli m.in. szybciej wydawać decyzje dotyczące inwestycji w mieście

System Informacji Przestrzennej w Rudzie Śląskiej ma zastąpić funkcjonujący obecnie miejski geoportal, który będzie jednak nadal działał jako narzędzie dla projektantów. Jego największą zaletą będzie integracja danych z różnych systemów wykorzystywanych obecnie przez Urząd Miasta.

Powstaje System Informacji Przestrzennej w Rudzie Śląskiej. Co w nim będzie?

- Docelowo znajdą się w nim dane z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ewidencji dróg i obiektów mostowych. SIP zostanie też częściowo połączony z Systemem Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej - wylicza Grzegorz Ogórek, geodeta miejski.

- Ten system można określić jako swoisty szkielet, który zintegruje w jednym miejscu dane z różnych wydziałów urzędu i innych źródeł - mówi Michał Pierończyk, zastępca prezydenta miasta.

System Informacji Przestrzennej w Rudzie Śląskiej obejmuje nie tylko dostarczenie oprogramowania, obsługującego zarówno wewnętrzny system urzędu, jak i internetowy portal mapowy, ale również nowoczesnego sprzętu komputerowego.

Ponadto w kosztach zawarte są także usługi wdrożeniowe oraz szkolenia dla pracowników, którzy będą obsługiwać System Informacji Przestrzennej w Rudzie Śląskiej.

Ma być szybciej, łatwiej oraz sprawniej. Takie są założenia

- Zebranie danych w jednym systemie przyspieszy i usprawni tak planowanie, jak i podejmowanie decyzji. W szczególności w obszarze planowania przestrzennego, inwestycji, gospodarowania budżetem i zarządzania mieniem komunalnym - mówi Grzegorz Ogórek. - Więcej funkcjonalności na internetowym portalu znajdą również mieszkańcy.

Przede wszystkim rudzianie zyskają dostęp do danych, które do tej pory nie mogły być udostępniane z przyczyn technicznych. Poza tym możliwe będzie generowanie map tematycznych, np. ścieżek rowerowych w połączeniu z zabytkami.

System Informacji Przestrzennej w Rudzie Śląskiej powoli powstaje i ma zostać uruchomiony do połowy 2015 roku. Pierwszym krokiem będzie przygotowanie przetargu na dostarczenie sprzętu oraz oprogramowania. Funkcjonujący obecnie miejski geoportal można znaleźć pod adresem http://rudaslaska.geoportal2.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto