18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital Miejski otworzy udarówkę. To dobra wiadomość, w zeszłym roku placówka walczyła o przetrwanie

Joanna Oreł
Nowy rok dla Szpitala Miejskiego ma być początkiem zmian. Zmian na lepsze. Rozpoczęcia działalności udarówki, kontrakt na podobnym poziomie, jak rok wcześniej, a także zmniejszenie zadłużenia placówki oznacza, że dziś chyba już nikt nie mówi o tym, o czym głośno było jeszcze rok temu, czyli o zamknięciu szpitala.

Zapowiedzią zmian ma być utworzenie Oddziału Udarowego. Starania ku temu trwały od ubiegłego roku, bo oprócz spełnienia szeregu wymagań, konieczne było dostosowanie samego szpitala.

- Przez kilka miesięcy trwały przygotowania, kompletowanie zespołu, organizowanie aparatury medycznej oraz restrukturyzacja oddziału neurologii, ale wreszcie udało się - podkreśla Sławomir Święchowicz, prezes szpitala.

Udarówka w Rudzie Śląskiej była potrzebna, bo dotychczas na Oddziale Neurologicznym Szpitala Miejskiego było leczonych rocznie ok. 350 pacjentów z udarami mózgu.

Jednak to nie jedyne zmiany w rudzkiej placówce. Bowiem poprawiła się również jej sytuacja finansowa. Rok temu szpitalowi groziła upadłość. Dziś jest inaczej.
- Strata za rok 2011 jest znacznie niższa niż w roku 2010 - twierdzi Sławomir Święchowicz. - Jednak ostateczny wynik będzie zależał np. od zapłacenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia nadwykonań, bo większość pacjentów hospitalizowanych w szpitalu została przyjęta w ramach przyjęć nagłych, ratujących życie. Natomiast ile pieniędzy i kiedy je dostaniemy, tego nie jestem w stanie powiedzieć - dodaje.

Przypuszczalnie szpital zamknie ubiegły rok ze stratą w wysokości około miliona złotych. W 2010 roku kwota ta opiewała na ok. 4,6 mln zł.
Nie bez znaczenia, na poprawę sytuacji wpłynęło sierpniowe dokapitalizowanie szpitala przez władze miasta na kwotę ponad 21 mln zł.
- Dzięki aportowi budynków i gruntów z terenu Goduli, szpital uzyskał możliwość dalszego trwania. Stał się stabilny pod względem kapitału - zaznacza Święchowicz.

Ponadto, podczas konferencji w rudzkim szpitalu prezydent miasta, Grażyna Dziedzic, zapowiedziała, że chce poddać pod głosowanie Rady Miasta propozycję przekazania zarządowi szpitala miejskiego miliona złotych. Pieniądze miałyby pochodzić z kwoty za sprzedaż Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.
- Pomoże nam to w dużym stopniu w bieżącej działalności. Liczymy na te pieniądze, żeby ruszyć z pewnymi inwestycjami - przyznaje Święchowicz. Jak jednak dodaje: - Szpital wymaga większych pieniędzy.

Dodajmy również że kontrakt szpitala na 2012 rok jest na podobnym poziomie, co w roku ubiegłym, czyli ok. 50 mln złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto