Zarząd Województwa Śląskiego ma plan restrukturyzacji 56 zakładów opieki zdrowotnej Zarząd Województwa Śląskiego ma plan restrukturyzacji 56 zakładów opieki zdrowotnej

Zarząd Województwa Śląskiego ma plan restrukturyzacji 56 zakładów opieki zdrowotnej (© Fot. Grzegorz Mehring )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Przez 2,5 roku mieliśmy pat ustawodawczy - wszystkie najważniejsze reformy były blokowane przez poprzedniego prezydenta - mówił dwa tygodnie temu w Katowicach minister finansów Jacek Rostowski, namawiając wyborców do głosowania na Bronisława Komorowskiego. I zapewniał, że jeśli Komorowski prezydentem zostanie, ruszą reformy strukturalne, na czele z kluczową dla ochrony zdrowia komercjalizacją szpitali.

Wczoraj Bronisław Komorowski odebrał od przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej uchwałę o wyborze na urząd prezydenta. Czy to oznacza, że czeka nas przyspieszenie reformy systemu opieki zdrowotnej?

Tak, tyle że po wakacjach. Mówiąc o szybkiej komercjalizacji szpitali, Rostowski miał na myśli reformę w oparciu o już istniejące projekty ustaw z 2008 r., zablokowane przez Lecha Kaczyńskiego. Teraz jednak okazuje się, że zmiany będą umocowane na nowym pakiecie ustaw, przygotowywanym w Ministerstwie Zdrowia, który trafi do Sejmu jesienią.

Jak informuje wiceszefowa sejmowej komisji zdrowia, posłanka PO Beata Małecka-Libera, w nowych przepisach nie będzie mowy o obowiązkowym przekształceniu szpitali w spółki, co w 2008 r. było głównym powodem weta Lecha Kaczyńskiego.

- Wejście na drogę komercjalizacji stanie się dobrowolne i będzie zależało od właściciela szpitala - mówi posłanka.

Ale samorządy, nie czekając na ustawy, już korzystają z istniejących przepisów i komercjalizują lecznice. W ten sposób najprawdopodobniej w październiku w spółkę zostanie przekształcony Górnośląski Ośrodek Rehabilitacji Dzieci w Rabce, którego właścicielem jest Zarząd Województwa Śląskiego. Placówka ta skorzysta z tzw. rządowego planu B, który w zamian za przekształcenia oferuje pomoc w spłacie długów.

- Nie mamy szans przetrwać tylko na kontrakcie z NFZ, który w ciągu ostatnich lat zmniejszył się z 10 do 5,5 mln zł. Tylko jako spółka możemy się otworzyć na prywatnego pacjenta, a więc dodatkowe usługi - wyjaśnia dyrektor GORD Jan Pyka.

Zarząd Województwa Śląskiego przygotował plan restrukturyzacji 56 zakładów opieki zdrowotnej, w tym 42 szpitali, których jest właścicielem. Najpierw w spółki są przekształcane najmniejsze, ale dochodowe ZOZ-y, liczące do stu pracowników.

- By skomercjalizować wszystkie placówki, musielibyśmy mieć 450 mln zł ekstra, aby je najpierw, co jest wymogiem, oddłużyć - przypomina wicemarszałek województwa Mariusz Kleszczewski. W najtrudniejszej sytuacji są się szpitale powiatowe, bo powiaty nie są w stanie ich utrzymać.


Wiadomości

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

całkiem spokojny (gość)

Wiadomo że nie są w stanie, bo muszą haracz oddawać ścianie wschodniej polski B. czyli polsce kaczyńskiej. Dlatego jak długo będzie istniał haracz na budowe np.dróg, chodników, latryn itp w polsce B to u na Śląsku zawsze będzie za je bane. No na leczenie tycm bandziorom z polski kaczyńskiej też płacimy wielki haracz

amen (gość)

jak stwierdziła szpecjalistka z super tzw rzadu Buzka(najgorszego w historii)nierentowne oddziały będą zamykane a najbliższe tego typu bedą w np Berlinie,oczywiście nomenklatura UW oraz PO i PSL-u na szpitalach się uwłaszczy,bardzo rentownym oddziałem może być szpitalny zakład pogrzebowy